•     Autochodzik w zerówkach

    Zerówki wzięły udział w Programie edukacji komunikacyjnej , który miał za zadanie przygotować ich do samodzielności w ruchu drogowym.

    Małgorzata Stachowicz

  • XIII Rodzinny Bieg Gdańszczan

    Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w XIII RODZINNYM BIEGU GDAŃSZCZAN w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie. MARCIN S. zajął II miejsce w biegu. Podziękowania dla Pań Małgorzaty Leśniewicz, Krystyny Zimny oraz Marii Anderwald, Agnieszki Banasiak oraz Pani wicedyrektor Joannie Adamkiewicz, że przyszła kibicować biegaczom SP1👏👏👏🏃‍♀️🏃🏻‍♂️

  • Festyn Rodzinny 2018

    FESTYN RODZINNY we współpracy z RADĄ DZIELNICY PIECKI - MIGOWO, RADĄ RODZICÓW SP1 i ZESPOŁEM DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA. Tegoroczne hasło przewodnie festynu brzmiało: "PODEJMIJ WYZWANIE I ROZPOCZNIJ OSZCZĘDZANIE”. Podczas imprezy Zespół do Spraw Bezpieczeństwa działający przy SP1 oficjalnie podsumował wygrany BUDŻET OBYWATELSKI 2018. Przedstawiono także wyniki konkursu plastycznego organizowanego przez Radę Rodziców „Mój piękny i bezpieczny Gdańsk”. Nagrodzone prace zostaną wręczone Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

  • A na Dziedzińcu Heweliusza...

    Pierwszoklasiści, uczęszczający na zajęcia Kółka “Mój Gdańsk”, postanowili zadbać o swoją przyszłość, wydeptując sobie już teraz ścieżki wiodące na Politechnikę Gdańską :) Kto wie, może właśnie tutaj odbędzie się ich dalsza, już dorosła edukacja? Na razie chcieli spróbować, jak smakuje nauka - ta przez wielkie N. Bałtycki Festiwal Nauki to świetna ku temu okazja. Dlatego 23. i 24. maja 2018 roku uczniowie Jedyneczki wraz z opiekunami odwiedzili tę najstarszą uczelnię w Trójmieście, by podziwiać piękno architektury gmachu głównego i skorzystać z prezentacji naukowych, eksponowanych na Dziedzińcu Heweliusza. Co widzieli, czego się nauczyli? Zobaczcie na zdjęciach!

     

    Prowadząca Kółko “Mój Gdańsk”

    Małgorzata Biernat

  • Bałtycki Festiwal Nauki

    Naszą pierwszą klasową przygodę z Politechniką Gdańską rozpoczęliśmy bardzo aktywnie, od spaceru ze szkoły na uczelnię. Po drodze dobre nastroje nas nie opuszczały, a co najważniejsze po powrocie nadal na naszych twarzach gościł uśmiech. Bałtycki Festiwal Nauki rozpoczęliśmy od…drugiego śniadania i ruszyliśmy na wydział chemii, gdzie czekało nas wiele chemicznych pokazów m. in. ciekłego azotu, doświadczeń, prezentów i „dymiących” chrupek. Kolejne atrakcje odbywały się na Dziedzińcu Heweliusza i Fahrenheita. Niektórzy uczniowie na moment przeistoczyli się w fakira i odważyli się położyć na gwoździach. Oczywiście wszystko pod bacznym okiem nauczycieli. Sterowany robot, drukarka 3D, paralotnia, odwrócone wahadło i wiele innych ciekawych ekspozycji, sprawiły, że już myślimy o powrocie na Bałtycki Festiwal Nauki za rok.

    Uczniowie klasy 4a z wychowawcą

  • Warsztaty antydyskryminacyjne

    W ramach realizowanych w naszej szkole projektów: „Szkolimy Uczniów Przedsiębiorczych, Empatycznych, Rozsądnych” (klasy 1-6) oraz „Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość” (klasy 7, gimnazjum), współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego rozpoczęliśmy warsztaty antydyskryminacyjne, które odbywają sukcesywnie w większości klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Warsztaty organizowane są za pośrednictwem Fundacji Edukacyjnej ODiTK, celem zajęć jest uwrażliwienie uczniów na zjawiska wykluczenia, dyskryminacji, przyjrzenie się mechanizmom dyskryminacji i jej skutkom z perspektywy ofiar, sprawców i świadków,   kształtowanie postaw szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, poznanie sposobów reagowania w sytuacji bycia świadkiem dyskryminacji.

  • Noc Muzeów 2018

    Koło Ciekawy Gdańsk uczestniczyło w Nocy Muzeów 2018. Nasz spacer po Gdańsku rozpoczęliśmy w Bibliotece pod Żółwiem. Tam miała miejsce opowieść „ śladami kobiet przez Główne i Stare Miasto”. Potem udaliśmy się do Ratusza Głównego Miasta gdzie zauroczyła nas najbardziej reprezentacyjna Sala Czerwona. Tutaj odbywały się obrady Rady Miejskiej. Dowiedzieliśmy się jak wielokrotnie przebudowywano ratusz  i  jaka była jego historia w 1945 roku. Następnie udaliśmy się do Muzeum Morskiego „ Sołdek”, a na koniec poszliśmy jak co roku do Muzeum Archeologicznego na spotkanie z Afryką. Pogoda i humory dopisały. Dziękujemy uczniom za tak liczne przybycie.

    Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska

  • Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-45

    Dnia 18 maja 2018r. odbyła się uroczystość upamiętniająca "Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945 pod pomnikiem generała Stanisława Maczka. Szkołę Podstawową nr 1 wraz z pocztem sztandarowym godnie reprezentowali uczniowie klasy 7B, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii Mirosława Śmiarowskiego wzięli udział w tej patriotycznej uroczystości.

  •  Festiwal Piosenki „Morskie Nutki 2018”

    FESTIWAL PIOSENKI „MORSKIE NUTKI 2018” w wykonaniu przedszkolaków i dzieci z oddziałów przedszkolnych w szkołach. Podczas festiwalu dzieci zaprezentowały piosenki o tematyce morskiej. Była to dla wszystkich obecnych wspaniała zabawa i pokaz dziecięcych talentów. Dziękujemy Paniom Dorocie Krawczuk oraz Agacie Lepek za organizację imprezy oraz wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu. 🎼🎤🎤 🌊 🌊Gratulacje!

  • SKE na Targach „Czas na Młodzież”

    Członkowie Szkolnego Koła Europejskiego podczas Targów "Czas Na Młodzież" przeprowadzili warsztaty z lekcji rówieśniczej dla kilkudziesięciu uczniów z oddziałów gimnazjalnych. Zajęcia dotyczyły instytucji oraz tworzenia prawa w Unii Europejskiej.

    Anna Olszewska

  • Targi "CZAS NA MŁODZIEŻ"

    Targi CZAS NA MŁODZIEŻ w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Amber EXPO. W targach wzięli udział członkowie koła SPInKa. Uczniowie mogli się zapoznać z ofertą zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności.

  • Wyróżnienie w konkursie "8 wspaniałych"

    Uczeń naszej szkoły FILIP MANIŃSKI otrzymał wyróżnienie w XIX gdańskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „OŚMIU WSPANIAŁYCH”. Gratulujemy! Jesteśmy dumni! 👏👏👏Dziękujemy także za wsparcie i zgłoszenie ucznia do konkursu Pani Beacie Kochanowskiej. 🌷

  • „Moje osiedle – moje Bullerbyn”

    O Bullerbyn nie musimy tylko czytać w niezwykłej książce Astrid Lindgren, marząc o przeniesieniu się w tamte cudowne czasy. Tę wymyśloną wioskę możemy stworzyć w każdym osiedlu w Polsce. Istotą Bullerbyn byli przecież ludzie i ich wzajemne relacje. Gdy więc nauczymy nasze dzieci bycia otwartymi na innych, pomocnymi, życzliwymi, troskliwymi, pokażemy im dobro, przyjaźń, miłość, poczucie wspólnoty, to przeniesiemy te wartości z książki do życia codziennego!

    Takiej próby podjęli się uczniowie klasy I C wraz z rodzicami i wychowawcą, włączając swój projekt w realizację „Przygody z Astrid” według pomysłu Wydawnictwa „Zakamarki”. A wszystko rozpoczęło się od wspólnej lektury „Dzieci z Bullerbyn”. W czytanie książki włączyli się rodzice, dla których był to powrót do czasów dzieciństwa. Jej treść stała się inspiracją do wielu rozmów o dawnych i współczesnych czasach: zabawach, zajęciach dzieci, o współdziałaniu mieszkańców wioski, pomaganiu sobie i byciu razem. „Odkurzono” też stare sprawdzone zabawy, pojawiły się plany urządzenia plenerowych podchodów.

    Dzieci stworzyły też własną książkę obrazkową z ulubionymi wydarzeniami w Bullerbyn i na koniec zaprojektowały własne osiedla, tworząc w zespołach ich makiety. Ważne, żeby pozostać w przeświadczeniu, że wygląd naszego otoczenia i to, jaka panuje w nim atmosfera, zależy również od nas samych. Trzeba tylko wziąć swoje sprawy w swoje ręce.

    Bo moje osiedle – to moje Bullerbyn!

     

    Pomysłodawczyni projektu

    Małgorzata Biernat

  • Europejskie lekcje języka angielskiego

    Na lekcję języka angielskiego do klas 7 oraz Gimnazjum zaproszeni zostali wolontariusze: Audrey Ribet z Francji, João Oliveira z Portugalii, Ömer Zülkadir z Turcji, którzy pod okiem nauczycieli prowadzili zajęcia z naszą młodzieżą. Wolontariusze, podczas pobytu w Polsce, między innymi, biorą aktywny udział w projekcie Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7, realizowanym przez Stowarzyszenie Morena. Organizują zajęcia językowe, sportowe, kulinarne, międzykulturowe dla społeczności lokalnej z okolic Wrzeszcza. Dla naszych uczniów przygotowali prezentacje na temat kraju swojego pochodzenia, a także opowiadali o sobie, o swoim pobycie w Polsce, wolontariacie. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, była to doskonała okazja dla uczniów, aby sprawdzili swoje już zdobyte kompetencje językowe oraz ośmielić ich w konwersacji z osobą obcojęzyczną. Mamy nadzieję, że takie spotkania uczą przełamywać barierę językową i zachęcają do dalszego poszerzania umiejętności językowych.

    Nauczyciele języka angielskiego klas 7, gimnazjum, Milena Banasiewicz

  • "Morenowe lasy zatrzymane w kadrze"
    Julia Okoń, uczennica klasy I C, zwyciężyła w II edycji WojewódzkiegoKonkursu Fotograficznego "Pomorskie - fajna przygoda", organizowanegoprzez Szkołę Podstawową nr 82. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęcia,które będzie własną interpretacją tematu konkursu. Julia zatrzymała wkadrze "Morenowe lasy". Słońce przenikające między bukowymi pniami,dzięki czemu poprzez padające cienie drzewa te wydają się wyższe idostojniejsze. Piękno prostoty tego zdjęcia na pewno miało wpływ na werdykt jury. Gratulujemy!
    Szkolny koordynator konkursu
    Małgorzata Biernat
  • Gdański Marsz Pileckiego

    Koło Ciekawy Gdańsk, w niedzielę 13 maja, uczestniczyło w Gdańskim Marszu Pileckiego.  Razem ze zgromadzonymi szliśmy, aby uczcić pamięć jednego z najodważniejszych żołnierzy II Rzeczpospolitej. Zasłynął on dobrowolnym trafieniem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu. Po ucieczce walczył w Powstaniu Warszawskim , a potem zajmował się tworzeniem komórki wywiadowczej informującej o poczynaniach Sowietów w naszym kraju. Witold Pilecki jest znakomitym wzorem do naśladowania, niekwestionowanym autorytetem i bohaterem służącym Ojczyźnie.

    Opiekunki koła: Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska

  • Nagrody w konkursie „Pozytywnej strefy kibicowania”

    W dniu 11 maja odbyło się uroczyste podsumowanie Imprezy 4. Gdańsk Maraton oraz rozdanie nagród w konkursie „Pozytywnej strefy kibicowania”. Wygraliśmy zestaw piłek do gier o wartości 300 zł. Ponownie bardzo dziękujemy za przygotowanie strefy kibicowania pani Marii Anderwald i panu Adamowi Kawczyńskiemu oraz wszystkim uczniom, którzy aktywnie dopingowali biegaczy. 🏃‍♀️🏃🏻‍♂️

  • "Snuj się, snuj bajeczko"

    11 maja 2018 roku gościliśmy już po raz szósty, na deskach naszej Sceny Teatralnej, gości ze szkół z województwa pomorskiego. O godzinie 9.00 rozpoczęliśmy VI Wojewódzki Konkurs Teatralny Klas Integracyjnych "Snuj się, snuj bajeczko...", pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego pana Mieczysława Struka. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe, klasy IV-VI oraz I-III. W jury mieliśmy przyjemność gościć panią Joannę Bernacką – Szreder, prowadzącą zajęcia teatralne w Domu Kultury na Morenie, która mimo swoich codziennych obowiązków znalazła dla nas czas, za co bardzo dziękujemy.

    Wszystkie inscenizacje były dopracowane pod każdym względem, nic więc dziwnego, że jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Po długich, ale zgodnych obradach komisja ogłosiła werdykt: w kategorii klas starszych III miejsce zajęli uczniowie koła teatralnego „Bajkolandia” z SP1 w Gdańsku za przedstawienie „Ali Baba i czterdziestu rozbójników”, II miejsce aktorzy koła teatralnego „Pogromcy sceny” z SSP2 w Tczewie za inscenizację „Kraina Lodu”, I miejsce klasa Vb z SP8 w Gdańsku za odegranie bajki „Kopciuszek”, która otrzymała także statuetkę za wykonanie plakatu. Radości i braw nie było końca!

    W kategorii klas młodszych wyróżniony został zespół z klasy 3b z SP44 za prezentację bajki „Księżniczka na ziarnku grochu”, III miejsce zajęli uczniowie z klasy 2a z SP1 za „Spotkanie bajek” , II miejsce otrzymała klasa 2a z SP 34 w Gdyni za inscenizację „Hej do Krakowa jadę”, natomiast I miejsce klasa 2a z SP 57 w Gdańsku za przedstawienie „Morskie opowieści”. Nagroda za plakat spoczęła w dłoniach uczniów SP1 w Gdańsku. Okrzyków radości nie dało się stłumić, jeszcze tylko chwila dla reportera i można już było odetchnąć.

    Wszystkie inscenizacje były dopięte na „ostatni guzik”, kostiumy, scenografia, rekwizyty były imponujące, a gra aktorska na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a na ręce przedstawicieli z każdej klasy zostały wręczone dyplomy oraz wygrawerowane statuetki. Jak to już w konkursach przyjęte – ktoś musi wygrać, chociaż według nas za okazaną odwagę, zaangażowanie i chęci do występowania każdy może czuć się zwycięzcą.

    Dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu: Szkolnej Rady Rodziców SP1, firmom Carrefour, Wydawnictwu Zakamarki, EneDueRabe, GWO, a także Urzędowi Miasta Gdańsk, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu mogliśmy ugościć naszych gości „małym conieco”, a także nagrodzić każdego uczestnika, za co bardzo dziękujemy.

    Wszystkie występy zasługiwały na Wielkie Brawa, a co najważniejsze podczas całego konkursu nie zabrakło dobrego humoru, radości z bycia razem i wspólnego przeżywania każdego występu.

    Bardzo dziękujemy wszystkim wyjątkowym aktorom, których mięliśmy przyjemność podziwiać a także nauczycielom za trud w przygotowaniu swoich podopiecznych do występów. Doceniamy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie i mamy nadzieję na powtórne spotkanie w przyszłym roku, już z dodatkową kategorią wiekową dla klas 7 – 8.

     

    Organizatorzy:

    Ewa Gruszka

    Agnieszka Łuczyńska

    Ewa Musielak

    Agnieszka Tarkowska

    Milena Banasiewicz

    Katarzyna Niziołek

  • 73 rocznica zakończenia II wojny światowej
    W blasku majowego słońca reprezentanci uczniów Szkoły Podstawowej nr 1  uczestniczyli w uroczystych obchodach 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Pochylony sztandar będący hołdem dla tych wszystkich dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Obecność weteranów przepełniała wzruszeniem a bukiety kwiatów leżące obok siebie uczyły nas równości.
    Magdalena Link
  • Gdańskie Święto Europy
    06.05.2018

    6 maja na Targu Węglowym po raz drugi odyło się Gdańskie Święto Europy. Nasza szkoła przygotowała stoisko prezentujące Szwecję. Jedną z atrakcji stoiska był samochód marki Saab, należacy do jednej z nauczycielek SP1 - pani Aleksandry Łukasik. 

    link do strony Miasta Gdańsk

strona:

Galeria zdjęć