• Ku Niepodległej!

  W środę, w murach naszej szkoły, gościliśmy Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. W trakcie zajęć, w których uczestniczyli uczniowie klas VII, poruszane były zagadnienia dotyczące powstań narodowowyzwoleńczych. Zaprezentowane bogactwo strojów i uzbrojenia z pewnością ułatwi młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Młodzież poznała rolę kosynierów, wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata przybliżone zostały postacie: Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbolu odzyskania Niepodległości. 

  Agnieszka Banasiak

 • Bo góry są…

  Czy w szkole można zdobyć Himalaje? Wejść na najwyższe szczyty  świata? Okazuje się, że tak. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów, które odbyły się w naszej szkole w środę 31 października. Poprowadził je pan Paweł Nerkowski, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył uczniom klas 4 i 5 biografie Jerzego Kukuczki i Wandy Rutkiewicz.
  Uczniowie mieli okazję zobaczyć himalajskie szczyty, „odwiedzić” Katmandu. Razem z Kingą Baranowską „weszli” na szczyt Kanczendzongi. Pan Paweł opowiedział nam o chorobie wysokościowej, której doświadczył między innymi Jerzy Kukuczka. Opowiedział również jak Wanda Rutkiewicz- „pierwszy Polak”, zdobyła Mont Everest i co ją łączyło z postacią papieża Jana Pawła II. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć prawdziwy kombinezon himalaisty, gogle, uprząż. Mogli wziąć do ręki czekan, aby przez chwilę poczuć się jak wspinacz wysokogórski. A „na deser” mogliśmy zakupić książki z Wydawnictwa Na szczyt. I okazało się, że nawet w „jedynce” zdobywanie ośmiotysięczników jest możliwe… a na pewno niektórym uczestnikom warsztatów kiedyś to się uda.

  Justyna zedlewska

 • 100 żonkili na 100- lecie

  W październiku miała miejsce inauguracja Pól Nadziei, kampania prowadzona przez hospicja, celem której jest pozyskanie pieniędzy na działalność. Oczywiście i my włączyliśmy się do akcji, sadząc na terenie szkoły cebulki żonkili. W tym roku zwracaliśmy uwagę także na wymiar patriotyczny całego przedsięwzięcia – zatem bardzo wymowną była liczba „100”. Oby zakwitły na wiosnę!

  Agnieszka Banasiak

 • Gala-nominacja do nagrody za działaności SPInKi

  W Urzędzie Marszałkowskim członkowie SPInki - ,,Spineczki z jedynaczki’’ zostali wyróżnieni za aktywną działalność oraz  ilość osób zaangażowanych w projekt. Uczniowie klas ósmych otrzymali liczne nagrody i gorące podziękowania od organizatorów ze ,,Stowarzyszenia Morena’’. Projekt dobiegł końca, ale nasze pomysły i chęć dalszego rozwijania będzie nadal kontynuowany. Czekamy na  nowych  spinkowiczów 😊

 • Tworzenie z SamLabs
  W ramach projektu : "Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość", nauczyciele uczący matematyki p. A. Sochacka i p. A. Kramek uczestniczyli 25 i 26 października, w dwudniowym  szkoleniu realizowanych przez DC Edukacja, poświęconym LEGO® Education WeDo 2.0 i SamLabs - programowaniu z wykorzystaniem modułowych zestawów edukacyjnych.
   
  Aneta Kramek
 • Interaktywny spektakl o tajnikach chemii i fizyki

  25 października uczniowie klas ósmych uczestniczyli w przedstawieniu "O dwóch takich, co skroplili azot". Podczas spektaklu zostali przeniesieni w fascynujący świat najbardziej spektakularnych eksperymentów naukowych. Ciekawa interaktywna lekcja chemii i fizyki była oparta na historii przełomowego odkrycia dwóch polskich naukowców - Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot. 
  Uczniowie przenieśli  się do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. Odkryli tajniki nauk ścisłych. Mieli możliwość  brania udziału w przeprowadzanych  zadziwiających eksperymentach.
  Okazało się, że przedstawienie było bardzo ciekawe, ponieważ wiadomości naukowe przekazywane były przez aktorów w sposób przemyślany i żartobliwy, dzięki czemu młodzież nie nudziła się na sali.
  W spektaklu  m.in. zostało pokazane:
  – sposób, w jaki po raz pierwszy uzyskano ciekły azot
  – jak azot zmienia stan skupienia z powrotem w postać lotną i sposób na przyspieszanie tego procesu
  – rolę azotu w kuchni molekularnej
  – historię dwóch wybitnych osobistości polskiej nauki.

  Nauczyciel chemii: Sylwia Kołomecka

 • 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

  Dnia 23 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja, której tematem była 100 Rocznica Odzyskania prze Polskę Niepodległości. Pan Bartosz Januszkiewicz historyk z IPN opowiedział uczniom klas gimnazjalnych jak kształtowały się granice Polski od 1918 do 1939 roku. Przybliżył nam również sylwetki Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. To była ciekawa lekcja historii.

  Beata Kochanowska

 • Marzycielska Poczta „uskrzydla”

  Pierwsze kartki i listy do 8-letniego Filipa, który obecnie przyjmuje kolejne cykle chemioterapii, po usunięciu guza mózgu, oraz 8-letniego Łukasza, który zmaga się z chorobą nowotworową, zostały wysłane. Dzięki zaangażowaniu uczniów klasy 5a, 5d, 6d, 7d pokaźne koperty zostały wypełnione „miłymi” słowami, życzeniami i pięknymi rysunkami. Mamy nadzieję, że dzięki nim na twarzy Chłopców, zagości uśmiech oraz dodadzą im one siły do codziennego zmagania się z chorobą. My życzymy Im Nadziei oraz wytrwałości. Dziękujemy  Uczniom za przyłączenie się do akcji Marzycielska Poczta. Inne klasy już przygotowują kolejną partię do wysłania...

  Anna Stąsiek, Milena Banasiewicz

 • Projekt: „Niepodległość - codziennie na 100%!”

  Wadowice, Kraków, Radwanowice – te szczególne miejsca odwiedzili wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w dn. 17-19 października. Wybór nie był przypadkowy. W Wadowicach uczestniczyliśmy w obchodach 40 rocznicy wstąpienia Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wspominaliśmy papieża, jako inspiratora przemian, które doprowadziły do upadku komunizmu i odzyskania wolności. W Krakowie zwiedziliśmy siedzibę dawnych władców, a także za sprawą wolontariuszy, którzy wcielili się w rolę przewodników, dotarliśmy do najważniejszych miejsc magicznego miasta.  Na trasie historycznej nie mogło zabraknąć kościoła Mariackiego, sukiennic, siedziby UJ, czy okna papieskiego. Dotknęliśmy historii i mogliśmy podjąć rozważania o współczesnym patriotyzmie. Hasło projektu, który realizowaliśmy w tych dniach, razem z gdańską Caritas, brzmiało:  „Niepodległość - codziennie na 100%!”. My wolontariusze jesteśmy zgodni, że możemy je urzeczywistniać poprzez niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. W czasie naszej wycieczki mogliśmy poszerzyć wiedzę w tym zakresie, ponieważ odwiedziliśmy placówki pomocowe. Prowadzoną przez Caritas krakowską siedzibę Campus Misericordiae - Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych oraz ośrodek „Dolina Słońca” w Radwanowicach, prowadzony przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Duchowymi opiekunami, ale i także świetnymi animatorami imprez byli ojcowie Salezjanie, u których gościliśmy. Wyjazd niewątpliwie był bardzo intensywny i myślę, że spędziliśmy go zgodnie z przesłaniem JP II „lepiej być, niż mieć”. Projekt jednak jeszcze się nie zakończył, ponieważ celem nadrzędnym jest przygotowanie przez wolontariuszy lokalnej inicjatywy na rzecz osób starszych w podziękowaniu za dar wolności i niepodległości.

  Agnieszka Banasiak

 • „DZIEŃ NAUKI” W SP1

  Dnia 17.10.2018 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Nauki” pod patronatem Politechniki Gdańskiej. W warsztatach wzięło udział 270 uczniów z klas siódmych, ósmych oraz klas trzecich gimnazjum. Zajęcia rozpoczęły się widowiskowym pokazem specjalnym: „Wściekły, ciekły gaz”, który wprowadził uczniów w tematykę zaplanowanego wydarzenia. W czterech salach lekcyjnych na uczniów czekały ciekawe eksperymenty. Uczniowie wcielili się w rolę młodych naukowców i tworzyli fantastyczne obwody elektryczne oraz wybuchające wulkany. Równie fascynujące były eliksiry chemiczne   i fabryka prądu, w której aż iskrzyło od pozytywnej energii. Dzień Nauki z EduFun okazał się niesamowitym i niezwykle kreatywnym  spotkaniem, które nie odbyłoby się bez zaangażowania naszych nauczycieli: p. Anety Kramek i p. Grażyny Laski.

   

 • Nowe meble w sali 306

  W ubiegłą sobotę w sali 306 zaszły spore zmiany. Do istniejących już mebli dobudowano nowe, bardzo pojemne szafki. Z całego serca dziękujemy rodzicom z klas 2B i 1F za sfinansowanie tej kosztownej inwestycji. Szczególne słowa uznania kierujemy do Pana Michalskiego oraz Pana Sobolewskiego – tatów uczniów z klasy 1F, którzy w pocie czoła samodzielnie wykonali całą pracę – od projektu do montażu. Dziękujemy Panom za zaangażowanie i czas poświęcony na rzecz naszej szkoły i uczniów.

  Aleksandra Łukasik i Grażyna Olesiuk

 • Losy Sybiraków i akcja „Światełko w mroku”

  Jak co roku, wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas odwiedzili Cmentarz Łostowicki, by posprzątać groby i zapalić znicze. I jak zwykle nasi uczniowie spisali się na medal!
  Warto nadmienić, że tegoroczna akcja została wzbogacona o element historyczny. Bowiem w poniedziałkowe przedpołudnie uczciliśmy pamięć ofiar „Golgoty Wschodu”. Zgromadzeni przy pomniku, zwanym „Pietą Sybiraków”, wspomnieliśmy tych, którzy za swą wierność Polsce złożyli ofiarę życia w syberyjskiej tajdze, stepach Kazachstanu, w kopalniach Uralu, w zbiorowych mogiłach Katynia, Charkowa, Miednoje i wielu innych miejscach byłego ZSRR. Wolontariusze zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć naszych rodaków.

  Agnieszka Banasiak

 • Stypendyści prezydenta

  W dniu 16.10.2018r. odbyło się uroczyste wręczenie jednorazowych stypendiów Prezydenta Miasta Gdańska dla najzdolniejszych uczniów. Wśród wielu wyróżnionych uczniów naszej szkoły, znaleźli się uczniowie klasy 7d – Kacper F., Wojciech B., Igor Z. i Marta K. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce!

  Magdalna Wilkołaska

 • Warsztaty krawieckie w klasie 5e

   "W ramach Wolontariatu Rodziców w klasie 5e pani Magdalena Kościelska przeprowadziła dla dziewczynek warsztaty krawieckie. Zobaczcie, jakie uszyłyśmy woreczki"

  Beata Kochanowska

 • Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Pocztówka z Wakacji”

  Troje Uczniów naszej szkoły odniosło sukces w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Pocztówka z Wakacji”. 18 października w Szkole Podstawowej nr 79 w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zajął Piotr Ch. z klasy 1, drugie miejsce Alicja K. z klasy 1F, zaś wyróżnienie zdobyła Emilia L. z klasy 2B. Małym artystom gratulujemy wielkiego talentu!

 • Rowerami na Westerplatte
  Intensywny ruch na świeżym powietrzu i lekcja historii w jednym? Dla uczniów klasy 3D gimnazjum to żaden problem! W piątek ruszyliśmy rowerami na Westerplatte, gdzie bardzo ciekawą lekcję historii przeprowadził dla nas Pan Mirosław Śmiarowski. Kolejny rajd i lekcje w terenie już wiosną!
  Wych. klasy: Magdalena Chmielewska
 • Klimatyczna klasa

  Klasa 2d przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Klimatyczna klasa”, którego celem jest rozwijanie kompetencji społecznych uczniów podczas zajęć przyrodniczych. Na pierwszej z siedmiu zaplanowanych lekcji podjęliśmy temat: „Jak wspólnie zapracować na sukces?”. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami współpracy, biorąc udział w zabawie zespołowej polegającej na wspólnym działaniu mającym doprowadzić do zwycięstwa. Zastanawiali się nad pozytywnymi stronami współpracy. Ich główną aktywnością było wykonanie „jajkodromu”. Ćwiczenie pokazało jakie są efekty wspólnej pracy i dostarczyło dużo emocjonujących wrażeń.

  Beata Sowa wraz  z uczniami kl. 2d

 • „Kolory Gdańska. Niebieskim szlakiem po Głównym Mieście”

  Koło „Młodych gdańszczan” podczas październikowego spaceru w ramach projektu „Gdańskich Miniatur”.

  Agnieszka Banasiak

 • Muzyczna podróż z superbohaterami

  Uczniowie klas I - III wybrali się 17.10.2018. w muzyczną podróż, a towarzyszyli im superbohaterowie. Podczas wędrówki zastanawiali się, jakie cechy charakteru powinna mieć taka wyjątkowa osoba i kogo spośród swoich bliskich tak postrzegają. “Mama! Tata! Babcia! Dziadek! Nasza nauczycielka!” - to dla najmłodszych uczniów superbohaterowie. Ale czy wiedzą, że oni sami też są wyjątkowi?

   

  Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

 • V miejce w Badmintonie

  12 paździenika reprezentacja chłopców naszej szkoły zajęła V miejsce w Badmintonie drużynowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

  Artur Szeliski

strona:

Galeria zdjęć