• KARTA MŁODZIEŻOWA

    11 czerwca większość uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach kreatywności „Zawody przyszłości”. Czym będzie zajmował się telechirurg, projektant śmieci, inżynier budowli podwodnych, kosmiczny górnik?  Na te i inne pytania uczniowie próbowali odpowiedzieć i przedstawić wybrany przez siebie zawód za pomocą scenek, rysunków, przygotowanych w grupie. Zajęcia prowadzone były przez przedstawicieli Stowarzyszenia Morena, w ramach realizowanych w naszej szkole projektów SUPER i RKPP  współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu.
    Na zakończenie uczniowie otrzymali zaproszenie na Targi organizowane we wrześniu przez Stowarzyszenie Morena, a także ulotki informujące o możliwości założenia Karty Młodzieżowej. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie www.kartamlodziezowa.pl  oraz www.jestemzgdanska.pl.
    Uczniowie, których rodzice oddawali już deklaracje, w ramach zajęć odbywających się na terenie naszej szkoły, nie muszą wypełniać ich ponownie.

    Milena Banasiewicz

  •  Widowisko muzyczno-baletowe “Mały Książę”.

    13 czerwca klasy 2C i 2D wybrały się do Kościoła Św. Jana na widowisko muzyczno - baletowe pt.: “Mały Książę”. Spektakl został przygotowany przez pedagogów i uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Historia tytułowego bohatera została opowiedziana w sposób nietuzinkowy i wymagający od widza artystycznej wrażliwości. Podjęliśmy te wyzwanie i wspólnie z artystami przeżyliśmy piękną muzyczno - liryczną podróż.  

    Magda Chmielewska i Marek Jasionowski

  •  Przedstawienie teatralne w języku angielskim

    W dniu 12 czerwca odbyło się przedstawienie teatralne w języku angielskim  pt.: “Kopciuszek”. W roli aktorów zobaczyliśmy uczniów z klasy 3C - było to już ostatnie przedstawienie tej grupy. Wielkie brawa dla młodych aktorów! Będziemy za Wami tęsknić i jednocześnie życzymy sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym!

     

    opiekun koła teatralnego w j. angielskim: Magdalena Chmielewska 

  • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym

    W dniach od 7 do 9 czerwca w Warszawie odbył się centralny etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Województwo pomorskie reprezentowało dwóch uczniów, jednym z nich był Wojciech Brodzki uczeń kl. 6 d. Zawody finałowe zakończyły się wielkim sukcesem, Wojtek zdobył V miejsce, a tym samym znalazł się w złotej dziesiątce laureatów!!! Gratuluję!
    Warto przypomnieć, że po eliminacjach szkolnych do etapu rejonowego zakwalifikowało się 1685 uczniów z całej Polski, do etapu wojewódzkiego przeszło 551, w Warszawie zaś rywalizowało 39 uczniów – najlepszych, młodych ekspertów z dziedziny wojskowości. Patrząc na statystykę słowa, którymi powitał uczestników profesor Grzegorz Nowik: „wszyscy uczniowie, którzy dotarli do etapu centralnego są zwycięzcami” były w pełni uzasadnione.
    Konkurencje konkursowe o dużym stopniu trudności /barwa i broń, geografia militarna, eksponat muzealny, sztuka batalistyczna, zabytki/ przeplecione były różnymi atrakcjami, w których uczestniczyli młodzi historycy i ich opiekunowie. Pierwszego dnia, gdy uczniowie zwiedzali Muzeum Wojska Polskiego, nauczyciele zostali zaproszeni do Belwederu. Po południu wspólnie spacerowaliśmy po Warszawskiej Starówce. W dniu następnym  po uroczystym złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, mieliśmy okazję zobaczyć Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej oraz 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.   
    W sobotę odbyła się uroczysta gala w Galerii Porczyńskich. Dyplomy i nagrody wręczali m.in.:  Maciej Kopeć -
    podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, dekoracja medalowa należała do weteranów II wojny światowej.
    Wojtkowi składam raz jeszcze gratulacje, życząc dalszych sukcesów ;)

    Agnieszka Banasiak

  • Noc Bibliotek 2018

    NOC BIBLIOTEK w naszej szkole! 📖📖 Działo się! Wystawiono przedstawienie teatralne o śpiącej królewnie w wersji współczesnej, odbyło się czytanie na ścianie, gry planszowe  oraz czytanie na dywanie. Serdeczne podziękowania dla organizatorów imprezy, paniom Mirosławie Kościelskiej, Dorocie Lis, Elżbiecie Lisowskiej, Beacie Kochanowskiej oraz Izabeli Barańskiej. Dziękujemy także uczniom z Koła Teatralnego za przedstawienie! Brawo!

  • Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

    04 i 07.06.2018r. klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Państwa Miodowskich w Pierszczewie koło Gołubia. Dzieci miały okazję wyrobić ciasto i upiec swój własny chleb, który zabrały ze sobą do domu. Własnoręcznie wykonały pamiątki z masy solnej oraz karmiły zwierzęta (krowy, owce, świnki). Największą jednak atrakcją dla dzieci była przejażdżka wozem zaprzęgniętym w konie, zwiedziliśmy okolice oraz słynny obelisk nad jeziorem Zamkowisko przypominający, że kiedyś istniał tam gród. Pogoda nam dopisała, dzieci szczęśliwe i uśmiechnięte, także wycieczkę możemy zaliczyć do udanych:)

    Nauczycielki klas I

  • Kim będę?

    Może kosmicznym górnikiem? Cyfrowym krawcem lub projektantem śmieci? Przyszłość jest wielką niewiadomą. Rozwój techniki wpływa na zmiany społeczne: niektóre zawody przestają być potrzebne, a na inne pojawia się zapotrzebowanie. Stąd konieczność kształtowania w młodych ludziach otwartości na nowe wyzwania, tak, aby w nowej rzeczywistości ich dorosłego życia znaleźli miejsce dla siebie. Pierwszym krokiem ku osiągnięciu tego celu były Warsztaty “Zawody przyszłości”, w których licznie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

  • Wygrali "Przygodę z Astrid"!
    Klasa I C wygrała ogólnopolski konkurs, zorganizowany przez Wydawnictwo "Zakamarki" z okazji 110 rocznicy urodzin Astrid Lindgren, pt. "Przygodaz Astrid". Do sukcesu przyczyniła się realizacja projektu "Moje osiedle- moje Bullerbyn" według pomysłu wychowawczyni, Małgorzaty Biernat.
     
    Szczegóły werdyktu jury znajdują się tutaj:
  • Zajęcia biblioteczne w „Centrum Herdera”

    Dnia 06.06.2018 r. uczniowie klasy 7a wraz z nauczycielami p. Joanną Hubicką i p. Joanną Anolik odwiedzili  „Centrum Herdera”, gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Miały one przybliżyć im nie tylko ofertę biblioteki, ale również zachęcić do korzystania z ich zbiorów. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że niemiecka biblioteka działa pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego. Oferta Biblioteki skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać język, historię i literaturę niemiecką. Celem działalności biblioteki jest upowszechnianie kultury i języka niemieckiego, który realizowany jest poprzez prowadzenie ogólnodostępnej biblioteki i czytelni wydawnictw niemieckojęzycznych oraz projekty kulturalne. W bibliotece odbywają się liczne warsztaty językowe, wykłady dotyczące Niemiec, wieczorki literackie, spotkania z pisarzami i tłumaczami, wieczory niemieckojęzycznych gier planszowych. Wizyta w bibliotece była okazją do sprawdzenia wiedzy z języka niemieckiego. Dzięki zajęciom bibliotecznym nasi uczniowie przekonali się, że nauka języka niemieckiego to sama przyjemność. Po zajęciach bibliotecznych uczniowie wzięli udział w rajdzie miejskim po Starówce, gdzie w grupach rozwiązywali zadania w języku niemieckim. Dla najlepszej grupy przewidziane są upominki.

    Joanna Anolik

    Joanna Hubicka

     

  • Koncert z okazji Dnia Dziecka

    Z okazji  Dnia Dziecka,  w pierwszą sobotę czerwca, na Długim Targu w Gdańsku odbył się koncert zorganizowany przez Telewizję Polsat i Fundację Polsat. Wystąpiło wiele  gwiazd t.j. Enej, Blue Cafe, Piersi, Ewelina Lisowska, Feel, Lambery + Feel, Kasia Popowska, My3  oraz Stefano Terrazzino, któremu na scenie towarzyszyły rozśpiewane i roztańczone dzieci z Soszyńska Dance Academy, w tym  dwie uczennice naszej szkoły Zuzia z klasy 4G oraz Marysia z OC.  Dziewczynki bardzo dobrze wspominają występ oraz atmosferę podczas koncertu. Co ważne wydarzenie było również okazją do świętowania rozbudowy Pomorskiego Ośrodka Terapii Laserowej im. Fundacji Polsat w Gdańsku, zajmującego się leczeniem wrodzonych anomalii naczyniowych u dzieci, a także leczeniem blizn, zwłaszcza blizn pooparzeniowych.  

  • Wycieczka do Biskupina i Gniezna

    W maju klasy 5a i 7b  podążyły Szlakiem Piastowskim. Wybrały się do Biskupina i Gniezna. Uczniowie podziwiali zrekonstruowany gród biskupiński, który prawdopodobnie powstał w VII w. p.n.e. i oglądali wystawę w Muzeum Archeologicznym. Następnie zwiedzili Katedrę w Gnieźnie, a także zobaczyli słynne drzwi gnieźnieńskie. Pogoda dopisała, humory również! Wycieczka była bardzo udana!

     

    Katarzyna Kłopotowska, Ewa Gruszka, Lidia Leszczyk

  • Warsztaty z języka niemieckiego

    Po raz kolejny uczniowie klasy 6e, 4d, 4e   uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego w ramach projektu Goethe-Institut. Zajęcia przygotowane  prowadzili uczniowie klas: 2c 3b i 3c. Motywem przewodnim zajęć była nauka języka niemieckiego poprzez zabawę. Projekt zatytułowany: „Schüler lehren Schüler” („Uczniowie uczą uczniów”), zainicjowany przez Goethe-Institiut w Warszawie, wspiera szkoły w promocji języka niemieckiego. Instytut proponuje szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazuje informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Wszystko to ma na celu spopularyzowanie nauki języka niemieckiego i zwiększenie motywacji uczniów. Nasi gimnazjaliści udowodnili młodszym kolegom, że nauka języka niemieckiego może sprawiać wiele radości. Uczniowie poznali podstawowe zwroty i słownictwo poprzez udział w rozmaitych grach i animacjach językowych („So lala”, „Plakatenlauf”, „Luftabllons”, „Alle Farben”, „Bingo”). Zabawy było co niemiara. Każdy miał możliwość sprawdzenia się biorąc udział w quizie o Niemczech. Dla najlepszych przewidziano słodkie upominki. Ogromne podziękowania należą się prowadzącym zajęcia: Oli B., Weronice K., Kindze D., Mikołajowi D, Oli T. z klasy 2c, Marcie K, Agacie D., Darii Ł, Marcinowi S., Kubie K., Zbyszkowi M., Kamilowi Z. z klasy 3b oraz Nicole M., Oli F., Emilii B., Ali K., Laurze P., Natalii P., Oli L., Nikiforowi K., Michałowi S. z klasy 3c za włożony trud i zaangażowanie.Wykazali się oni niezwykłymi umiejętnościami organizacyjnymi i językowymi w przekazywaniu młodszym kolegom wiedzy zdobytej na lekcjach języka niemieckiego.

    Joanna Anolik

  • Projekt eTwinning - Emotions

    Klasa 4a wzięła udział w swoim pierwszym międzynarodowym projekcie eTwinning. Zdecydowaliśmy się na projekt dotyczący emocji. Pierwsze zadanie polegało na przedstawieniu klasy i naszej szkoły. Wybraliśmy nasze ulubione zdjęcia i dokonaliśmy autoprezentacji w języku angielskim. Z wielką ciekawością czekaliśmy na informacje o pozostałych uczestnikach, którzy pochodzili m.in. z Grecji, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Litwy – oglądaliśmy zdjęcia i krótkie filmiki, czytaliśmy opisy dotyczące ich klasy, szkoły, a czasami miejscowości, w której mieszkają. Nasze następne zadanie polegało na tworzeniu prac plastycznych podczas słuchania utworów muzyki klasycznej: „Spring” Vivaldiego oraz „Bolero” Ravela. Nasza klasa postawiła na abstrakcję, tak by nie skupiać się na tworzeniu rzeczywistych obrazów - chcieliśmy „przelać na papier” nasze emocje podczas słuchania muzyki. Mimo, że wszyscy słuchaliśmy tych samych utworów prace nasze i rówieśników z innych państw zdecydowanie różniły się od siebie. Pokazuje to, że ta sama melodia może wywoływać różne skojarzenia i emocje. To dopiero początek naszej przygody z eTwinning. W przyszłym roku chętnie zrealizujemy kolejne ciekawe projekty.

    Filmik

    Milena Banasiewicz, Klaudia Kozłowska

     

  • Malbork 2018

    W słoneczny poranek 30 maja klasy 4e i 4c wraz z opiekunkami pojechały na przygodę z historią do zamku w Malborku. Podczas żywej lekcji historii uczniowie dowiedzieli się ile ważyła zbroja, jak wyglądał strój szlachcica, jakie były zwyczaje szlacheckie. Uczniowie mieli okazję włożyć rycerską zbroję, mogli wszystkiego dotknąć i o wszystko zapytać. Ta ciekawa i humorystyczna opowieść pozostawiła w zebranych niezapomniane wrażenie.  Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zamku z przewodnikiem, który w interesujący sposób opowiedział jaką funkcję pełnił Wielki Mistrz i komturowie. Nie zabrakło też opowieści o bitwie pod Grunwaldem i zamkowych ciekawostkach. Była to bardzo udana, żywa lekcja historii.

    Beata Kochanowska, Justyna Zedlewska, Dorota Lis, Joanna Anolik

  • Wycieczka marzeń Pieniny – Słowacja – Węgry

    W dniach 21 – 25 maja klasy: 2C i 3B wyruszyły na długo oczekiwaną wycieczkę. Pierwszym przystankiem na naszej trasie była Jasna Góra. Po zwiedzeniu klasztoru udaliśmy się do Krynicy Zdroju. Następny dzień spędziliśmy na Węgrzech i Słowacji. Około południa dotarliśmy do węgierskiego uzdrowiska Miskolc, w którym  znajduje się  kompleks basenów termalnych, wbudowanych w naturalne zbocze górskie. Kąpaliśmy się w naturalnych jaskiniach, w których  woda jest bardzo ciepła od 30 do ponad 40° C i ma właściwości lecznicze. Po południu przespacerowaliśmy się po Rynku w Koszycach - drugim pod względem liczby mieszkańców mieście Słowacji. Kolejnego dnia udaliśmy się na wycieczkę autokarową na Słowację. Poznaliśmy dzieje wpisanej na listę UNESCO Cerkwi w Powroźniku. Spacerowaliśmy po ogrodach sensorycznych w Muszynie. Dotarliśmy do Czerwonego Klasztoru nad Dunajcem, znajdującego się na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej. Największą atrakcją tego dnia był spływ Dunajcem. Płynąc na drewnianych tratwach podziwialiśmy cudowne okolice Pienińskiego Parku Narodowego wraz z masywem Trzech Koron. Kolejnego dnia zwiedziliśmy najwyżej położone uzdrowisko w Polsce – Krynicę Zdrój, a po południu kopalnię soli w Bochni. Zadowoleni i pełni wrażeń powróciliśmy do Gdańska.

  • Zielona Szkoła w Mikoszewie

    W dniach 16 - 18 maja 2018r. klasy 5b, 6b i 6e wyjechały do Mikoszewa na "Zieloną szkołę". Uczniowie brali udział w zajęciach  integracyjnych. Mieli okazję aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu podczas imprez na "orientację", gier i zabaw na plaży. Wszyscy  uczyli się strzelalać z łuków, a następnie uczestniczyli w rozgrywkach łuczniczych. Wieczorem była dyskoteka, ognisko z kiełbaskami oraz zabawami, nocna gra terenowa. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Pogoda dopisała, humory także.

  • Klasa 4a i 4b z wizytą w „mieście pierników”

    18 maja  ruszyliśmy do miasta Mikołaja Kopernika, czy jak mawiają inni do „miasta pierników”. Po przyjeździe ruszyliśmy z panem przewodnikiem na zwiedzanie Starówki. Ale najpierw nastąpił jeden z wielu, ale jakże ważnych i miłych punktów naszej wyprawy – piknik. Po porcji energii dostarczonej naszym ciałom, zwarci i gotowi przemierzaliśmy ulice Torunia, podziwiając jego zabytki: krzywą wieżę, kościół św. Janów, Dom Kopernika, przedmurza. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Toruńskiego Piernika, po wykonanej kulinarnej pracy, która wcale nie należała do najłatwiejszych (ugniatanie ciasta na pierniki wcale nie jest taką prostą sprawą), poznaliśmy historię toruńskich pierników. W planetarium przemierzaliśmy kosmiczną podróż po wszechświecie. Szybko jednak zostaliśmy sprowadzeni na ziemię, a nawet pod ziemię, do bunkru Wisła, betonowej szczeliny przeciwlotniczej. Po wyjściu na zewnątrz wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach, z piosenką na ustach i z pamiątkami dotarliśmy do Gdańska.

                                                   Klaudia Kozłowska, Milena Banasiewicz, Barbara Grabowska, Olga Galińska

  • Podróż po świecie muzyki z Elvisem i Marleyką

    Teraz już wiemy na pewno, że Elvis żyje i ...gra na klarnecie :) A Bob Marley to ...Marleyka...

    Z przymrużeniem oka i w wesołym nastroju dzieci klas młodszych odbyły w środę, 30.05.2018., muzyczną podróż po świecie. Był to specjalny prezent rodziców i nauczycieli na nadchodzący Dzień Dziecka.

     

    Zespół edukacji wczesnoszkolnej

  • Rajd rowery nad morze
    Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, klasa 2D wybrała się na rajd rowery nad morze. Pogoda, kondycja i humory dopisały! Dziękujemy p. Basi Grabowskiej i p. Sylwii Kołomeckiej za pomoc w organizacji naszej wycieczki.
     
    wych. klasy: Magdalena Chmielewska 
  • Góry Świętokrzyskie

    W dniach 16 – 18 maja klasy: 2D i 3D wraz z opiekunami  wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.  Po 6-godzinnej podróży, pomimo wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych, udało nam się zwiedzić centrum Kielc oraz rezerwat „Kadzielnia” wraz z najdłuższą jaskinią na Kielecczyźnie – Jaskinią Odkrywców. Kolejnego dnia wraz z miejscowym przewodnikiem, udaliśmy się na wyprawę w góry. Poznaliśmy ciekawą historię jednego z najstarszych dębów w Polsce – Dębu Bartek, weszliśmy na szczyt Święty Krzyż (Łysa Góra), zwiedziliśmy Bazylikę pw. Trójcy Świętej wraz z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W drodze powrotnej ze szczytu, w strugach rzęsistego deszczu, udało nam się jeszcze wejść na platformę widokową i zobaczyć z bliska słynne Gołoborze – nietypowe i  rzadko spotykane naturalne rumowisko skalne. Ostatniego dnia pobytu, swoją barwną opowieścią, pan przewodnik przeniósł nas w zamierzchłe czasy przełomu XIII i XIV w., gdzie na Zamku w Chęcinach, każdy z nas mógł, choć przez chwilę, poczuć się księciem lub księżniczką.  Następnie udaliśmy się do pobliskiego Centrum Naukowego Leonarda Da Vinci, gdzie mieliśmy okazję poczuć się odkrywcami . Poprzez aktywną zabawę, mogliśmy przekonać się jak funkcjonuje ludzkie ciało, jak zachować sprawność fizyczną i psychiczną.  

    Magdalena Chmielewska

strona:

Galeria zdjęć