• Żywa lekcja historii

    Napoleon na polach Piecki-Migowo. Żywa lekcja historii i wspaniała zabawa.

  • Wojewódzki konkurs ”Barwy ojczyste”

    27 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno- Technicznego pt. Barwy ojczyste” zorganizowanego przez SP nr 47 w Gdańsku. Kreatywne prace konkursowe, odznaczające się niezwykłą pomysłowością wzbudziły zachwyt organizatorów. Z radością informujemy, że Jury przyznało dwa czołowe miejsca uczennicom z naszej szkoły. Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.

    II miejsce- Kornelia Hope- klasa 1B
    III miejsce- Wiktoria Fidytek- klasa 1C

    Gratulujemy naszym uzdolnionym dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!
    Grażyna Olesiuk, Małgorzata Biernat

  • „Jedynka” w tulipanach

    W ramach akcji "Gdańsk w tulipanach. Ukwiecamy balkony i ogródki przydomowe", organizowanej przez Wydział Środowiska UMG, na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 posadzono 270 cebulek tulipanów: białych, żółtych i czerwonych. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy placówki z Radą Dzielnicy Piecki - Migowo, która przekazała przysługującą jej pulę cebulek na rzecz ukwiecenia terenu SP 1.

    - Cebulki tulipanów posadzili przed szkołą uczniowie klasy VI c. – tak informowała jesienią prowadząca akcję nauczycielka przyrody, Monika Chwiej. - Czekamy na efekty do wiosny!

    I przyszła wyczekiwana słoneczna wiosna! Codziennie spoglądaliśmy na rabatę, wyczekując pierwszych listków. W końcu wyrosły! Wtedy okazało się, że „Jedyneczka” wygląda znacznie gorzej od pozostałych liter…

    - Tulipany podjadła nam nornica – poinformowała Pani Monika Chwiej.

    Po tym komunikacie obawialiśmy się, że nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu. Jednak myliliśmy się! Podczas majówki mogliśmy obejrzeć kwitnące w trzech kolorach tulipany, tworzące napis: „SP 1”. Tak miało właśnie się stać! Udało się!

    Teraz Rada Dzielnicy Piecki – Migowo może zgłosić naszą szkolną rabatę do konkursu, skierowanego do wszystkich rad jednostek pomocniczych w Gdańsku, na najciekawiej przygotowany kwietnik.

    Może uda się nam wygrać? Trzymajcie kciuki!

     

    Małgorzata Biernat – koordynator projektu

  • Biało - czerwona Jedyneczka

    Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pokazali w czwartek, 26.04.18., jak bardzo są dumni z bycia Polką i Polakiem. Sprawili, że na korytarzach dominowały barwy narodowe, ubierając się w tym dniu w biało - czerwone stroje. Podczas okolicznościowego apelu nauczycielki klas I - III przypomniały dzieciom historyczne wydarzenia, które wpłynęły na ustanowienie Majowych Świąt. Pomogła w tym prezentacja filmu, przygotowanego przez uczniów klas starszych z naszej szkoły. Na koniec apelu zabrzmiał przepięknie odśpiewany hymn narodowy.

     

    Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

  • Wizyta w  Gdańskiej Szkole Artystycznej
    19.04 klasy 3a i 3e odwiedziły Gdańską Szkołę Artystyczną. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z malarstwa, animacji oraz teatralnych. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem przepełnione spontanicznością. To był niezwykle inspirujący dzień.
     
    B.Wojnicz  J.Szymaniak  K.Szpakowska
  • Detektywi sztuki

    19 kwietnia uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcami udali się na odkrywanie tajemnic zawartych w dziełach sztuki, znajdujących się w Muzeum Narodowym. Jednak zanim zabawiliśmy się w detektywów, czekało nas jeszcze jedno zadanie…Każdy uczeń podążał od Bramy Wyżynnej, ulicą Długą do Bramy Zielonej i odszukiwał ukrytych zabytków, ulic znajdujących się na trasie zwiedzania, a następnie zaznaczał je na planie Starego Miasta Gdańska. Zabawa przysporzyła dużo radości, dlatego po wysiłku umysłowym, nadszedł i czas na piknik. Posileni, zwarci i gotowi wszyscy ruszyliśmy na zajęcia do Muzeum Narodowego. Zajęcia wykonywane w grupach, tak pochłonęły naszych uczestników, że nie wiadomo kiedy nastąpił koniec. Bez wątpienia zajęcia przybliżyły uczniom  malarstwo gdańskie, flamandzkie, holenderskie oraz historię samego budynku, w którym od 1872 roku mieści się Muzeum Narodowe.

    Klaudia Kozłowska, Milena Banasiewicz

  • Żywioły w klasie 3a
    18.04 klasa 3a pracowała w grupach na lekcji dotyczącej żywiołów. Każdy zespół zajmował się jednym z nich. Uczniowie zastanawiali się nad korzyściami oraz zagrożeniami, jakie niesie za sobą zetknięcie się z żywiołem. Na zakończenie zajęć każda grupa prezentowała wyniki swojej pracy. Było bardzo ciekawie.
    B.Wojnicz, J.Szymaniak
  • POZYTYWNA STREFA KIBICOWANIA

    W niedzielę 15 kwietnia 2018r. nasi uczniowie doskonale bawili się w POZYTYWNEJ STREFIE KIBICOWANIA podczas imprezy 4. Gdańsk Maraton. Gorąco dopingowali wszystkich biegaczy na 33 km maratonu.

     
     
     
  • XX Mistrzostwach Polski Karate Shorin - Ryu
    Sukcesy uczniów SP 1 na XX Mistrzostwach Polski Karate Shorin - Ryu.
    W dniach 14-15. 04. 2018 r. odbyły się Jubileuszowe XX Mistrzostwa Polski. Wzięło w nich udział ponad 300 zawodników z kraju w tym 10 uczniów naszej Szkoły nr 1.  Wszyscy zaprezentowali się rewelacyjnie awansując do wąskich finałów swoich konkurencji  i  zdobywając wiele medali.
    Oto nasi bohaterowie:
    Julia Dudko - złoty medal w kata indywidualnie,
    Marta Krause  i Oliwer Kozłowski - złoty medal w Shuyo waza kumite,
    Jakub Żmudzki - złoty medal kata indywidualnie, złoty medal w kata kumiwaza,
    Emilia Wojnicka - srebrny medal w kata indywidualnie,
    Małgorzata Krause, Emilia Wojnicka , Radosław Łukaszewicz -  srebrny medal w kata kumiwaza,
    Ania Jaśkiewicz i Dawid Wojnicki - brązowy medal w Shuyo waza kumite,
    Szymon Szramowski - finał katakumiwaza.
    Wszystkim serdecznie gratuluję!
    Tomasz Michałowski
  • III miejsce w biegach przełajowych
    11.04.2018

    Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum 27 zajęła znakomite III w drużynowych biegach przełajowych Igrzysk Młodzieży w Gdańsku. Serdecznie gratulujemy!!!

    Artur Szeliski

  • Rozgrywki gier planszowych w salce SPInKi

    10 kwietnia po raz pierwszy w salce SPInKi - salce obywatelskiej, odbyły się  rozgrywki gier planszowych. Uczniowie z klas 7b, 7d i 7e mieli okazję pograć i lepiej się poznać.
    Korzystając z możliwości dofinansowania dwóch projektów z funduszu młodzieżowego powstało miejsce, w którym Nasi uczniowie będą mogli spędzać wolny czas inaczej jak dotychczas.
    W czasie długich przerw zapraszamy wszystkich zainteresowanych do salki obywatelskiej tam czeka Was super zabawa.


    Opiekun projektu
    Aneta Kramek

  • Laureaci  Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

    We czwartek (05.04.2018r.) odbył się III etap Ogólnopolskiego Konkursu  Historycznego: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Miło mi poinformować, że startujący w etapie wojewódzkim, nasi młodzi historycy: Wojciech Brodzki  z kl. VI d i Jakub Grot z kl. VI a zostali laureatami konkursu!  Jednocześnie Wojewódzka Komisja Konkursowa zakwalifikowała do IV etapu ogólnopolskiego 2 uczniów z największą liczbą punktów. Wśród nich znalazł się nasz uczeń Wojciech Brodzki, który w czerwcu będzie reprezentował nasze województwo w Warszawie. To ogromny sukces! Gratuluję moim złotym medalistom!

    Agnieszka Banasiak

  • Spotkanie z kapitanem

    4 marca 2018r. pan kapitan Waldemar Mieczkowski na spotkaniu z uczniami opowiadał o swojej miłości do morza i żeglarstwa. Przypomniał także sylwetkę naszego Patrona i przy dźwiękach gitary zaśpiewał znane i mniej znane szanty.

  • Światowy Dzień Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia ONZ ustanowiło światowym dniem autyzmu. W naszej szkole obchodziliśmy go 28 marca. Chcąc pokazać, że jako społeczność szkolna nie jesteśmy obojętni, przyszliśmy na zajęcia ubrani na niebiesko. Na naszych korytarzach pojawiły się informacje oraz hasła opatrzone tematycznymi ilustracjami. W klasach integracyjnych odbyły się lekcje wychowawcze dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nasi uczniowie mieli okazję doświadczyć  w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają świat. Niektóre z doświadczeń były niezwykle zaskakujące.
    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

    Joanna Szymaniak

  • Zamiana ról

    28 marca uczniowie klasy 7a wcielili się w rolę nauczycieli języka angielskiego. Już tydzień wcześniej podzielili się zadaniami, których wykonanie było konieczne do przygotowania lekcji o tematyce wielkanocnej dla klasy 1d. Pierwszoklasiści mieli pracować metodą stacji, więc klasa 7a przygotowała salę przestawiając ławki. Po wejściu uczniów do sali odbył się pierwszy etap lekcji czyli prezentacja słownictwa. Następnie pierwszoklasiści losowali karteczki z imionami uczniów klasy 7a – w ten sposób zostali podzieleni na grupy, każdą z nich opiekował się inny „nauczyciel” z klasy 7a.   Wspólnie odwiedzili sześć stacji: grali w domino i memory, budowali wieżę ze słówek, układali puzzle, ćwiczyli pisownię nowo poznanych słów i kolorowali pisanki zgodnie z instrukcją. Zajęcia dostarczyły wiele pozytywnych emocji zarówno tym młodszym jak i starszym uczniom.

    Klaudia Kozłowska

  • CLASS A IS OK – z życia klasy 4a

    Szkoła to nie tylko nauka, sprawdziany, ale także wspólne spędzanie czasu, integracja, zabawa. Wyszliśmy na zajęcia do Experymentu w Gdyn, uczestniczyliśmy w warsztatach chemiczno – fizycznych, „Stop przemocy”. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach matematycznych, plastycznych, technicznych, rozwijających myślenie logiczne, kreatywność, uczestniczą w kółkach zainteresowań: ortograficznym, modelarskim, krajoznawczo – kulturalnym, chórze. Poza tym wspólnie obchodziliśmy dzień Chłopaka nocując z tej okazji w szkole, dzień Kobiet – jedząc w szkole pizze, czipsy i oglądając bajkę „Ruchomy zamek Hauru”. Spotkanie filmowe nie było naszym pierwszym. Przed wyjściem do kina na film Paddington 2, w szkole, po lekcjach przy popcornie i innych smakołykach obejrzeliśmy część pierwszą przygód tego niezwykłego misia.  Mikołajki dostarczyły nam wiele emocji, kto komu przygotował prezent na moment pozostało tajemnicą 😊, ale „Dziękuję” dla Mikołaja było bezcenne. Śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, rozmowy o świątecznych zwyczajach w naszych domach, przy syto zastawionym klasowym stole wigilijnym, sprawiły, że nawet się nie obejrzeliśmy,  a już rozpoczęliśmy przerwę świąteczną. Mimo, że zima nie odpuszcza, my już poczuliśmy wiosnę…i to dosłownie. Na kilka dni sala 203 zamieniła się w hiacyntowe królestwo. Niby takie małe kwiatki, a dosyć, że pachną obficie, to jeszcze ich pielęgnowanie dostarczyło tyle radości. Podczas przerw potrafimy zagospodarować sobie czas w sposób szkolnie pożądany  – gry planszowe to jest to co nauczyciele dyżurujący lubią najbardziej. Jako wychowawcy jesteśmy dumni z naszych uczniów, także dlatego, że potrafią myśleć o innych, chętnie angażują się w akcje charytatywne, społeczne „marzycielska poczta”, „Skarpety nie do pary”, „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, zbieranie nakrętek, kiermasze…No i nasza klasowa akcja – Class A is OK – czyli koszulkowe szaleństwo. Każdy z nas otrzymał w prezencie od rodziców czarną koszulkę z logo klasy, numerem i wybranym pseudonimem. Wszystkie szczegóły (kolor, wzór napisu, czcionka, hasło ) omawiane były na forum klasy i demokratycznie wybierane. Przy takiej gromadce nie było to łatwe, ale udało. Teraz dumnie możemy je nosić podczas wyjść pozaszkolnych, na lekcje wychowania fizycznego i w dniu bez mundurka. Wykup koszulek kosztował nie mało, dosyć że akcja podchody, w której nagrodą była koszulka, odbywała się w ciszy, co w naszej klasie nie zawsze jest łatwe 😊, to jeszcze trzeba było zdać mini - test z powiedzeń pani od języka angielskiego, ułożyć napisy z własnych ciał i ułożyć budowlę z klocków. Uwielbiamy wyzwania! Niedawno po raz pierwszy braliśmy udział w grze miejskiej w Parku Reagana. Korzystając z mapy odnajdywaliśmy miejsca, w których znajdowały się pytania dotyczące zwierząt Bałtyku. Mimo chłodu udało nam się ukończyć bieg z uśmiechem na twarzach, bo najważniejszy był wspólnie spędzony czas. By podzielić się zdobytą wiedzą przygotowaliśmy plakaty o mieszkańcach Morza Bałtyckiego, które mogliście podziwiać na poziomie 200. Co do przyszłości, to mamy mnóstwo planów, pomysłów i nie ulega wątpliwości, że z taką klasą, grupą uczniów pełną zapału i chęci osiągniemy RAZEM wiele pod względem dydaktycznym i społecznym.

    Wychowawcy klasy: Klaudia Kozłowska, Milena Banasiewicz

  • Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

    Dnia 28.03.2018 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z okolicznych szkół podstawowych. Młodzi artyści byli wspaniale przygotowani, co przełożyło się na bardzo wysoki poziom występów. Niezależne Komisja Konkursowa oceniała muzykalność, walory głosowe, poprawność językową oraz wrażenia artystyczne uczestników. Zwyciężczyniami  konkursu zostały:  Weronika W. i Maja D. ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku oraz Zuzanna T. ze Szkoły Podstawowej nr 43, drugie i trzecie miejsce zdobyły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdańsku. Głównym celem przyświecającym organizatorom jest propagowanie nauki języków obcych wśród młodzieży oraz promowanie aktywności twórczej. Konkurs pokazał, że uczniowie bardzo chętnie angażują się w muzyczne przedsięwzięcia i dlatego planowana jest jego kolejna edycja w przyszłym roku szkolnym.

    Organizatorzy:
    Joanna Anolik
    Marek Jasionowski

  • Wycieczka do Kartuz

    W sobotę 24 marca uczniowie z kółka kulturalno -€“ krajoznawczego pojechali do Kartuz. Najpierw zwiedzili stolicę Kaszub, a następnie wzięli udział w warsztatach malowania wydmuszek w Muzeum Kaszubskim. Miło, wesoło i kolorowo spędziliśmy przedświąteczną sobotę.

     

    Anna Kozioł i Anna Stąsiek

  • Kiermasz Wielkanocny

    Kolorowe pisanki, zajączki, kurczaczki, koszyczki pełne słodyczy, a także młode zielone kiełki pszenicy w ozdobnych doniczkach. To i jeszcze więcej świątecznych drobiazgów, ubarwiających Wielkanoc, można było nabyć na kiermaszu zorganizowanym przez nauczycieli klas I – III z uczniami i przy ogromnym wsparciu rodziców. Co więcej – na miejscu trwały warsztaty, w czasie których rodzice, dziadkowie wraz z dziećmi tworzyli nowe ozdoby. Działanie uprzyjemniały słodkie wypieki, przygotowane przez rodziców.

    Warto było zaangażować się we współtworzenie Wielkanocnego Kiermaszu, bo cały uzyskany w ten sposób dochód zostanie przekazany na rzecz Tymka Gużewskiego, aby była możliwa kolejna operacja jego serca. Zabieg ten jest niezbędny, by chłopiec ten mógł żyć tak, jak jego rówieśnicy: uczyć się, bawić, odkrywać świat…

    Dziękujemy!

     

    Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

  • „Atrakcje turystyczne Pomorza”

    Klasa II C naszego gimnazjum, w ramach innowacji pedagogicznej, od września 2017 realizowała projekt edukacyjny „Atrakcje turystyczne Pomorza” w języku angielskim (pod kierunkiem p. Marka Jasionowskiego i p. Anny Badach) i niemieckim (pod kierunkiem p. Joanny Anolik i p. Moniki Lickiewicz). Uczniowie pracowali w 9 grupach przygotowując prezentacje na temat: geografii, przyrody, historii, kultury, obyczajów i wierzeń, atrakcji architektonicznych, legend, sławnych ludzi i regionalnych potraw obszaru Pomorza.

    Dnia 22 marca w sali teatralnej zaprezentowali  wyniki swojej pracy innym klasom w formie prezentacji multimedialnych, filmów i spotów reklamowych, krótkich scenek teatralnych i zainscenizowanych wywiadów. Widzowie mieli również okazję degustować swojski chleb ze smalcem i wspaniale wyrośnięte ciasto drożdżowe.

     

    Anna Badach

strona:

Galeria zdjęć