• Wpadły warzywa do klasy II B

    Wpadła gruszka do fartuszka?
    Nie !
    Wpadły warzywa do klasy II B

    Surowe warzywa są przede wszystkim źródłem witamin - o czym doskonale wiedzą uczniowie klasy II B. Mogą również służyć nam, jako wspaniały materiał do pracy twórczej, która rozwija dziecięcą wyobraźnię i umiejętności. Wykonanie warzywnego ludzika to wspaniały pomysł, gdyż pozwala spojrzeć na warzywa z zupełnie innej strony.
    Jak zrobić śmiesznego warzywnego ludzika? - pyta wychowawczyni.
    Trzeba przygotować warzywa i różne ozdoby i wykałaczki... i noże.
    I włączyć duuuuużo wyobraźni
    – mówią uczniowie.

    Ot! I ludzik gotowy!
    Zabawa tak nam się spodobała, że już wkrótce sięgniemy po nowy materiał do pracy, który daje równie olbrzymie możliwości!

    Dzieci z klasy II B wraz z wychowawcą Beatą Stajnke

  • Bal Świętych

    „Dlaczego Święty chodzi uśmiechnięty”?

    To przewodnia myśl kolejnego Balu Świętych zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 na Morenie przez p. Jolantę Tarłowską. Uroczystość odbyła się w przeddzień jednego z najważniejszych świąt „Uroczystości Wszystkich Świętych”. Głównym celem Balu Świętych było radosne przeżywanie prawdy chrześcijańskiej i chęć kultywowania tradycji zawartej w tym święcie a także ukazanie uczniom ideałów poprzez przykład z życia świętych.
    Uczestnikami balu byli uczniowie klas II i III.
    Część pierwsza balu, artystyczno - muzyczna, przeplatana była wierszami na temat życia świętych, zabawnymi zagadkami, przedstawieniami oraz piosenkami. Druga część, to zabawa taneczna. Dobór muzyki i piosenek zachęcał do tańca nie tylko uczniów ale również obecnych nauczycieli. Inscenizacje, wiersze, opowiadania przybliżyły dzieciom sylwetki najbardziej znanych świętych. Wśród nich nie zabrakło historii o św. Franciszku, Mikołaju czy Józefie. Najwięcej emocji wzbudziło przedstawienie o św. Jerzym, które zakończyło się ścięciem siedmiu głów smoka symbolizujących siedem grzechów głównych. Wszystkie inscenizacje przeplatane były piosenkami Arki Noego.
    Dzieci przygotowując życiorysy świętych dowiedziały się jak poprzez ziemskie doświadczenia ich patroni doszli do nieba. Z niezwykłym przeżyciem mówili o swoich imiennikach, których historie jak co roku spisali na papierowych ryngrafach.
    Drugą część balu poprowadziła p. Dorota Krawczuk. Przy wesołej muzyce dzieci bawiły się wspaniale.
    To były huczne imieniny wszystkich świętych będących już w niebie i kandydatów na świętych z naszej szkoły!
    Dlaczego święty chodzi uśmiechnięty? Zapytajcie Państwo naszych uczniów a każdy z nich odpowie: „bo nie jest nigdy sobą zajęty”.

    Jolanta Tarłowska

  • Uroczyste Ślubowanie klas I

     Dzień 26 października 2012 roku to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 117 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyń: p. Wiesławy Spornej i Grażyny Soboń, p. Andżeliki Gliwy, p. Krystyny Szpakowskiej, p. Małgorzaty Stachowicz i p. Barbary Wojnicz.
    W tym dniu pierwszoklasiści w towarzystwie najbliższych, przybyli do szkoły w strojach galowych i zgromadzili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Każda z pięciu klas wierszem i piosenką zaprezentowała swoje umiejętności przed zgromadzoną publicznością. Następnie "Pierwszaki" ślubowały na sztandar szkoły:”…być dobrym i uczciwym, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować nauczycieli i rodziców, uczyć się tego co piękne i mądre, kochać swoją Ojczyznę…”. Ostatnim punktem programu było pasowanie na uczniów. Dyrektor szkoły pani Anna Elżbieta Mionskowska lśniącą szablą pasowała dzieci na uczniów szkoły życząc dalszej owocnej nauki. Każdy uczeń jako dowód wstąpienia do braci uczniowskiej otrzymał Dyplom Pasowania na Ucznia i słodki rożek obfitości. Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

    Andżelika Gliwa

  • Jesienny pokaz mody

    Podczas pochmurnego dnia może być wesoło i kolorowo! Tak też się stało w naszej szkole 29 października. Dzieci z oddziałów przedszkolnych - w takt muzyki - mogły zaprezentować jesienne stroje. Pokaz ten miał formę konkursu. Zadaniem było zaprojektowanie wspólnie z "rodzicami-stylistami" stroju jesiennego z wykorzystaniem naturalnych darów i barw jesieni oraz zaprezentowanie go na wybiegu. Dzieci prezentowały typowe elementy jesiennej mody: płaszcze, peleryny, parasole, czapki, kapelusze i kalosze. Stroje były wykonane z różnorodnych materiałów: liści, kasztanów, krepiny, papieru, kartonów, gazet, kawałków tkanin i wielu innych. Konkurs adresowany był zarówno do dziewczynek jak i chłopców. Uwzględniając wrażenia publiczności i jury przyznano wyróżnienia dla 5 dzieci z każdej grupy przedszkolnej, zatem nagrody i dyplomy otrzymało aż 20 osób. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani symbolicznymi słodkościami. Każda grupa dostała też wspólny dyplom. Dzieci były bardzo podekscytowane, a taka forma zajęć przyniosła im wiele radości.

    Katarzyna Kantor

  • Wizyta Straży Miejskiej w klasie 1d

    Dnia 22 i 23 października gościliśmy w naszej klasie przedstawicieli Straży Miejskiej. Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w szkole, domu i na ulicy. Przypomnieliśmy sobie znane już numery telefonów alarmowych. Na kolejnych zajęciach rozmawialiśmy o tym, jak postępować ze zwierzętami oraz nauczyliśmy się pozycji obronnej „żółwik”.

    Małgorzata Stachowicz

  • Wycieczka klasy 1d do Eduparku

    Dnia 19.X.2012 roku pani Małgorzata Stachowicz razem ze swoja klasą ID udała się na wycieczkę do EduParku na lekcję pt. „Nie lej wody”. Podczas tych zajęć opowiadano nam o problemach ekologicznych hydrosfery. Dowiedzieliśmy się czym jest i na czym polega obieg wody w przyrodzie, oraz jak można łatwo na co dzień oszczędzać wodę a na koniec próbowaliśmy sami przefiltrować brudną wodę. Po zajęciach zwiedzaliśmy wystawę interaktywną EduParku.

    Małgorzata Stachowicz

  • Spotkanie z pisarką

    W środę 17.X. 2012r. w filii WBP w ramach I Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla najmłodszych Spotkacie Nowych Przyjaciół odbyło się spotkanie z Panią Barbarą Gawryluk. Pani Barbara jest autorką książek dla dzieci, tłumaczką i dziennikarką. Baltic- pies, który płynął na krze, Kolczyki Selmy, Moje Bullerbyn to tylko niektóre pozycje napisane przez Panią Gawryluk. Autorka mówiła, że bohaterowie jej książek są tacy sami jak dzieci, które licznie zgromadziły się na tym spotkaniu. Historię, które opisuje są zabawne, pełne ciepła, ale i trudne, ważne dla młodych czytelników.
    Pani Barbara Gawryluk opowiadała również o swoim życiu i pracy nie tylko, jako pisarki, ale i tłumaczki czy też dziennikarki. Dzieci z przyjemnością wysłuchały prelekcji, zadawały autorce mnóstwo pytań dotyczących pracy w zawodzie pisarza. Na miejscu była możliwość kupienia książki autorstwa Barbary Gawryluk…, a potem uzyskania autografu autorki. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze, aż przykro było się rozstawać.
    Ps. Warto przeczytać: „Dżok” to opowiadanie o psie, który zabrany ze schroniska przez swojego pana bardzo się do niego przywiązał. Pewnego dnia właściciel psa, pan Nikodem zasłabł na przejściu dla pieszych i został odwieziony do szpitala. Chcecie poznać przygody Dżoka, sięgnijcie po najnowsze opowiadanie Barbary Gawryluk. Książka napisana jest zrozumiałym językiem, a śmieszne dialogi sprawiają, że czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.
    „ Baltic – pies, który płynął na krze” – tutaj poznajcie Baltica i pana Adama Buczyńskiego. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Kiedy wypłynął na wody Bałtyku — od niechybnej śmierci uratował go oficer mechanik statku badawczego R/V Baltica.

    Beata Stajnke

  • Kucharkowo

    16 października uczniowie klasy 1B zainaugurowali całoroczny, klasowy projekt pod hasłem KUCHARKOWO. W ramach „ kucharkowych” zajęć dzieci zapoznają się ze sposobami prawidłowego odżywiania się, a co najważniejsze samodzielnie wykonają szereg prostych potraw.
    Jako pierwsze danie zaserwowano SAŁATKĘ WARZYWNĄ. Nie lada trudnością dla małych kuchcików było misterne krojenie warzyw w kostkę. Ale radości i satysfakcji z wykonanego zadania było co niemiara. Wszyscy z ochotą przystąpili do zajadania własnoręcznie zrobionych sałatek, a także poczęstowali daniem Panie ze świetlicy. Ale było pysznie!!!

    Andżelika Gliwa

  • Dzień Papieski

    W naszej szkole klasy młodsze uczciły pamięć o Janie Pawle II 15 października 2012 roku.
    W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane w galowe stroje i uczestniczyły w apelu, który przygotowała pani Jolanta Tarłowska razem z klasą 3c.
    W tym apelu również bardzo czynnie brały udział dzieci siedzące na widowni. Okazało się, że uczniowie klas młodszych posiadają bardzo dużą wiedzę na temat życia i działalności błogosławionego Jana Pawła II.

    Dorota Krawczuk

  • Wrsztaty przyrodnicze „Ciekawy świat"

    Wiek przedszkolny to dla dziecka okres intensywnego rozwoju ruchowego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego. Zabawa nadal odgrywa w rozwoju dziecka podstawową rolę. Jednak obok zabaw i rozwijania twórczości plastycznej, dzieci zaczynają interesować się otaczającym światem.
    Dnia 10 października oraz 6 listopada wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w warsztatach przyrodniczych pt. "Ciekawy Świat". Miały one na celu pobudzenie w dzieciach ciekawości świata oraz ukazanie zjawisk zachodzących w przyrodzie w sposób nietypowy i ciekawy. Woda, światło, powietrze, ciśnienie - te i inne zjawiska zostały poddane eksperymentom z udziałem dzieci. Jesteśmy przekonane, że zdobyta w tych dniach wiedza będzie procentowała w przyszłości.

    Katarzyna Kantor

  • Przedstawienie „O niesfornym koziołku"

    Dnia 4 października do naszej szkoły zawitał Teatr Rozmaitości z Gdańska z przedstawieniem dla dzieci pt. "O niesfornym Koziołku". Teatr Lalek zaprosił dzieci do odwiedzenia rodzinki koziołków z Wiatrakowa, a aktorzy opowiedzieli taką oto historię. Jedynaczek Przedszkolaczek bez wiedzy rodziców wykradł się z domu myśląc, że "nic wielkiego się nie stanie, gdy się przejdzie przed śniadaniem". Podczas wędrówki spotykają go zabawne, trochę niebezpieczne choć bardzo pouczające przygody.
    Spektakl realizowany był w konwencji klasycznego teatru lalek. Dodatkowym atutem była rymowana forma przedstawienia, oprawiona muzyką i piosenkami. Nasi najmłodsi byli zachwyceni. Z wypiekami na twarzy towarzyszyli niesfornemu Koziołkowi w wędrówce. Mamy nadzieję, że każdy zapamięta jego pouczające przygody.

    Katarzyna Kantor

  • Wrsztaty „Mały Biolog"

    Najlepiej poznawać świat zaczynając od poznania samego siebie. Zatem w październiku, wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w warsztatach dla najmłodszych pt. "Mały Biolog" w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Były to zajęcia, podczas których cała grupa wspólnie wykonywała zaskakujące eksperymenty. Podczas warsztatów, poprzez zabawę i pracę grupową dzieci dowiedziały się jakie funkcje pełnią organy w ciele człowieka oraz nazywały główne układy narządów. Dodatkowo poruszono kwestię jak dbać o zdrowie oraz higienę na co dzień.
    Na zakończenie dzieci obejrzały stałą wystawę interaktywną z pięciu dziedzin nauki, gdzie samodzielnie mogły badać prawa przyrody. Radości nie było końca! To dowód na to, że nauka nie jest nudna, a nawet może bawić! Zapraszamy do galerii zdjęć.

    Katarzyna Kantor

  • Wycieczka klasy 1d do Hewelianum

    Dnia 28 września 2012 roku pani Małgorzata Stachowicz wraz ze swoja klasą 1 D pojechała na pierwszą wycieczkę do Hewelianum. Zwiedziliśmy wystawę czasową „Świat zmysłów”, która została wyeksponowana w budynku Galerii Strzeleckiej na Górze Gradowej. Interaktywne eksponaty przeniosły nas w świat doznań , gdzie w odkrywaniu otoczenia i płynących z nich bodźców pomagał nam dotyk, wzrok, węch, słuch. Odbyliśmy lekcję w której samodzielnie badaliśmy zmysł smaku i węchu. Korzystając z okazji odwiedziliśmy także pobliski plac zabaw gdzie troszkę pohasaliśmy i zebraliśmy mnóstwo kasztanów.

    Małgorzata Stachowicz

  • VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Bohaterach Westerplatte

    Dnia 28 września 2012 roku w SP nr 45 w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w VI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Bohaterach Westerplatte. Nasi uczniowie zdobyli wysokie lokaty i odebrali swoje nagrody z rąk Pana Bogdana Borusewicza. Dawid Bolewski z klasy 6b uzyskał tytuł laureata, zaś Krzysztof Janik z klasy 6a otrzymał tytuł finalisty. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy z Was bardzo dumni!

    Opracowała: Anna Kozioł

  • „Fizyczne, chemiczne, … magiczne” - Warsztaty edukacyjne

    26 września 2012 roku, uczniowie klasy 1B, kontynuując rozwijanie zainteresowań rozpoczęte w grupie przedszkolnej, wybrali się na pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty edukacyjne do Gdańskiego Parku Edukacyjnego. Tym razem interaktywne spotkanie odbyło się pod hasłem „ Fizyczne, chemiczne, … magiczne”.
    Dzieci miały okazję podziwiać kilka niezwykłych eksperymentów, których powstanie można przypisać magii… Jak się jednak okazało, chemia z fizyką to całkiem udane czarodziejki.

    Andżelika Gliwa

  • Rejs na Westerplatte

    W naszej szkole są wilki... morskie

    Żegluga Gdańska w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej zaprosiła uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w rejsie po Motławie. Z zaproszenia skorzystały dzieci z klasy I B oraz II E wraz z opiekunami. W poniedziałek, 24 września 2012 roku, uczestnicy stawili się przy Przystani Zielona Brama i zostali zamustrowani na statek m/s „Danuta”. Pogoda sprzyjała, dzięki temu uczniowie zasiedli na górnym tarasie jednostki i mogli poznawać mniej popularne, a niezwykle ważne dla gospodarki i historii, zakątki miasta. Trasa rejsu wiodła przez tereny stoczniowe – to okazja, aby zobaczyć statki w dokach podczas budowy, remontu. Nad Motławą mieszczą się również liczne przedsiębiorstwa, to w dużej mierze tereny przemysłowe. Szlak, którym wiodła nasz podróż, to również historyczne wejście do gdańskiego portu, a więc także do miasta. A wkroczyć tutaj chcieli nie tylko przyjaciele! Gdańsk musiał więc się bronić, a śladem po warowności miasta jest Twierdza Wisłoujście oraz cel naszego rejsu – Westerplatte. Po dopłynięciu na miejsce uczniowie mieli okazję zobaczyć ten niewielki kawałek ziemi, w którym w Wolnym Mieście Gdańsku stacjonowało polskie wojsko. Nauczycielki starały się przekazać dzieciom podstawową wiedzę o tym, dlaczego miejsce to jest tak ważne dla każdego Polaka i jak należy się zachowywać, odwiedzając je. Powrót do Gdańska odbył się również drogą wodną. Uczestnicy otrzymali z rąk prawdziwego kapitana specjalne certyfikaty, świadczące o tym, że właśnie zostali wilkami morskimi! Pragniemy serdecznie podziękować za zaproszenie do udziału w rejsie. Była to dla nas okazja do poglądowej edukacji morskiej, historycznej oraz przeżycia wspaniałej przygody. Tego nie zapewniłby nam nawet najlepszy podręcznik...

    Andżelika Gliwa
    Małgorzata Biernat

  • Gdańszczanie w Stolicy

    W dniach 15 - 20 września br. uczniowie klasy III A, III B, III C, II B i II D udali się na podbój stolicy naszego kraju - Warszawy. Pomimo, że mieszkamy daleko od stolicy to podróż minęła bardzo szybko i wesoło.
    Pierwszym punktem naszej wyprawy był Zamek Królewski. Tam spotkanie z Bazyliszkiem, Złotą Kaczką i niesamowitymi komnatami królewskimi.
    Drugi dzień to istne szaleństwo, czyli Centrum Nauki Kopernika. Przyjrzeliśmy się, jak powstaje tornado, mieliśmy okazję odbyć podróż na latającym dywanie. Próbowaliśmy też zamknąć się w mydlanej bańce i zrobić mydlaną ścianę. Zaraz po takich atrakcjach przeszliśmy do Planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie. Poczuliśmy się, jak prawdziwi poszukiwacze życia pozaziemskiego. A przynajmniej jak astronauci w Kosmosie. Były to niezapomniane chwile, bawiliśmy się wyśmienicie!
    Było też poważnie – zmiana warty przy Gromie Nieznanego Żołnierza rzeczywiście robi wrażenie. Piękne …ale deszczowe Łazienki czy Wilanów.
    Przed wyruszeniem w drogę do ukochanego Gdańska, a bardziej do utęsknionych Rodziców mieliśmy przystanek….nie zgadniecie, na lotnisku im. F. Chopina. A tam – samoloty, które startowały, jeden po drugim , mały, większy i największy. Ale to jeszcze nic. Mogliśmy dotknąć psa, ba nie byle jakiego – nasz czworonożny przyjaciel miał niezły węch – wszystko „wyniucha”. Pan z Ratunkowego Pogotowia Lotniczego nie tylko opowiadał o swoim trudnym zawodzie, ale i pozwolił nam wejść do karetki i położyć się na noszach.

    Było super!!!
    Gdańszczanki z uczniami

  • Akcja "Studnia za grosze"

    780 milionów
    To nie jest wygrana w totolotku, ale to liczba potrzebujących wody. Co dziewiąta osoba na świecie nie ma dostępu do wody, która nadaje się do picia.

    Zastanawialiście się ile wody w ciągu jednego dnia spuszczacie w toalecie? Może to dziwne, a nawet śmieszne pytanie. Na pewno jednak nie rozśmieszy mieszkańców najbiedniejszych krajów Afryki lub Azji. W tych krajach taka ilość wody musi wystarczyć i na gotowanie, i na zmywanie, i na pranie, i na sprzątanie... I jeszcze jedno. Ta woda rzadko jest tak czysta, jak u nas. Często jest po prostu brudna.
    Takich miejsc, gdzie nie płynie czysta, nieskażona woda, wciąż jest wiele. Jak więc radzą sobie ludzie na przykład w Nigerii? Otóż, nie radzą sobie. Aby przeżyć, piją brudną wodę. Potem chorują. Wielu umiera.

    Piotr Sacha

    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 rozpoczęli akcję zainicjowaną przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego” studnia za grosze.
    O tym, że dzieci mają wrażliwe serca mogliśmy się nie raz przekonać. Tym razem także stanęły na wysokości zadania. Przychodząc na nabożeństwa majowe przynosiły (czasami dość pokaźne kwoty) na budowę studni w Nigerii, jednego z wielu miejsc dotkniętych suszą. W myśl przysłowia "grosz do grosza, będzie pół trzosa", dokładały swoje grosze, by choć w niewielkim stopniu pomóc najbardziej potrzebującym.
    Łącznie udało nam się zebrać 425 zł. Brawo dzieciaki. Jesteście wspaniałe!

    Jolanta Tarłowska

  • V Międzyszkolny konkurs „Ortograficzne łamigłówki”

    Dnia 29 maja 2012 r. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów z dysleksją „Ortograficzne Łamigłówki”. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół: SP1, SP8, SP14 i SP15.
    Laureatami zostali:
    I miejsce – Natalia Matusiak uczennica klasy VI SP14,
    II miejsce zajęli Denis Bańcerek uczeń klasy VI SP 14 i Kamil Lisowski uczeń klasy IV SP1,
    III miejsce - Mateusz Kowalewski klasa VI SP 1.
    Gratulujemy!!!
    Konkursowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych na temat ortografii, które również podlegały ocenie.
    Cała impreza przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

    Elżbieta Lisowska

  • Polska Akademia Dzieci

    STUDENT TO BRZMI DUMNIE

    Polska Akademia Dzieci w roku akademickim 2010/2011

    Trójmiejskie uczelnie zaprosiły dzieci w wieku od 6 do 12 lat na bezpłatne wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich oraz młodych naukowców w specjalnie przygotowanej formie. Głównym założeniem PAD jest rozbudzenie umiłowania wiedzy, poszukiwania odpowiedzi oraz zadawania pytań i wyrażania własnych opinii. PAD proponuje nauczanie, które przygotowuje, zachęca i pokazuje naukowe podejście do rzeczywistości.
    Klasy I B, II A, II B i II C z takiego zaproszenia skorzystały.

    Iwona Gużewska
    Dorota Krawczuk
    Beata Kupracz
    Beata Stajnke

strona:

Galeria zdjęć