• Dzień Edukacji Narodowej w klasach 1-3

    W poniedziałek 14 października 2013r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię przygotowały dzieci z klasy 3 c pod kierunkiem p. Grażyny Olesiuk. Na tle barwnej dekoracji dzieci wspaniale śpiewały piosenki, recytowały wiersze i prezentowały różne scenki z życia szkoły. Program artystyczny wprowadził wszystkich w miły nastrój, o czym świadczyły gromkie brawa. Na zakończenie uczniowie klasy 3 c złożyli życzenia i wręczyli kwiaty nauczycielom i pracownikom szkoły.

    Grażyna Olesiuk

  • Niewidzialne muzeum - klasa 3b

    Czy myśleliście kiedyś o tym, w jaki sposób widzą niewidomi?

    Pewien chłopiec rozróżnia kolory – widzi je, ale w inny sposób od nas – odczuciami, słuchem, smakiem. Na przykład żółty kolor ma smak musztardy, a w dotyku miękki jak kurczaczki, zielony to lody miętowe o zapachu skoszonego trawnika, czerwony zaś…
    My widzimy, a ONI, jak to jest!
    Nadarzyła się okazja, że mogliśmy zwiedzić muzeum w taki sposób, jak osoby niewidome. Dzięki temu przekonaliśmy się, co oznacza dorosłe słowo empatia i tolerancja dla osób niepełnosprawnych. Zwiedziliśmy Dwór Artusa w wyjątkowy sposób, za pomocą trzech zmysłów: dotyku, słuchu, węchu. W ten sposób w nowej sytuacji, bez użycia zmysłu wzroku, poznaliśmy nie tylko trudności, z jakimi spotykają się niewidomi, ale również odkryliśmy, że nawet w ciemności świat może być piękny.

    Uczniowie klasy III B i Beata Stajnke

  • Klasa 1a numery alarmowe zna...

    KLASA 1A NUMERY ALARMOWE ZNA... czyli warsztaty „Pierwsza pomoc”

    16 października klasa 1a uczestniczyła w zajęciach „Pierwsza Pomoc” prowadzonych przez panią Katarzynę Oleszczuk, przy pomocy uczennic z koła „Pierwsza Pomoc”. Uczniowie przypomnieli sobie oraz utrwalili numery ratunkowe. Za pomocą scenki próbowali telefonicznie wezwać pomoc do poszkodowanej osoby, poznając jednocześnie prawidłowy sposób prowadzenia rozmowy z dyspozytorem. Uczyli się udzielać pomocy osobie z krwotokiem z nosa, ze złamaną ręką, osobie, która zemdlała. Z dużym zaangażowaniem mali ratownicy przeprowadzali masaż serca na fantomach. Dowiedzieli się, że najważniejsze co mogą zrobić w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu innej osobie, to zachować zimną krew i przede wszystkim poprosić o pomoc osobę dorosłą lub wezwać służby medyczne.
    Mamy nadzieję, że po tak przeprowadzonych warsztatach, nasi pierwszoklasiści w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy będą opanowani i gotowi do czynnego działania.

    Milena Banasiewicz
    Beata Kupracz

  • Jan Paweł II – papież dialogu

    Jan Paweł II był człowiekiem, który potrafił rozmawiać z każdym człowiekiem. Był prawdziwym mistrzem prowadzenia dialogu. Hasło, które towarzyszyło kolejnym obchodom Dnia Papieskiego, było również inspiracją do przygotowania apelu o naszym wielkim rodaku.
    Przedstawienie poprowadzone przez klasę III b było okazją, by uczcić osobę, która ciągle jest przykładem, jak z szacunkiem prowadzić dialog z drugim człowiekiem.
    Dzieci zakończyły apel słowami:
    „Kochany Ojcze Święty! My Polskie dzieci, wierzymy w prawdę słów kardynała Ratzingera, że Ty nam błogosławisz i patrzysz z okna Domu Ojca. Pragniemy Cię zapewnić, że na zawsze pozostanie w naszej pamięci Twoje ciepłe spojrzenie i Twoje słowa wzywające nas do modlitwy i do zawierzenia Bogu ...”
    Widownia śpiewem i gromkimi brawami podziękowała Ojcu Świętemu za jego miłość i naukę, która uszlachetnia nasze życie.

    Jolanta Tarłowska

  • Uroczyste Ślubowanie klas I

    4 października 2013 roku uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku uczestniczyli w uroczystości ślubowania i pasowania. Był to niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawców i rodziców.
    Dzieci wspaniale zaprezentowały krótki program artystyczny, który przygotowały pod opieką swoich wychowawczyń: kl. IA – p. Beaty Kupracz i p. Mileny Banasiewicz, kl. IB – p. Iwony Gużewskiej, kl. IC – p. Doroty Krawczuk, kl. ID – p. Patrycji Jagodzińskiej – Kłos, kl. IE – p. Izabeli Barańskiej. Pierwszaki udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów szkoły!
    Wzruszającym momentem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 dokonała dyrektor szkoły -pani Anna Elżbieta Mionskowska. Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drewniane grawerowane klucze. Zakończeniem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.
    Mamy nadzieję, że dzień 4 października pozostanie miłym wspomnieniem dla wszystkich uczestników uroczystości, a pierwszoklasistom życzymy wielu radości i samych sukcesów w nauce!

    NAUCZYCIELKI KLAS I

  • Pierwszy Dzień Jesieni w grupach przedszkolnych

    Pierwszy Dzień Jesieni przypada na dzień 23 września. Jesień jest bardzo dobrym czasem na obserwowanie zmian w przyrodzie i jej przygotowań do nadejścia zimy - opadające kolorowe liście i owoce drzew, gromadzenie przez zwierzęta zapasów na zimę, pojawienie się w lesie grzybów i odloty ptaków do ciepłych krajów.
    Tego dnia dzieci z naszych grup przedszkolnych przywitały Panią Jesień. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku.

    Katarzyna Kantor

  • Warsztaty architektoniczne

    W dniach 14 września oraz 12 października 2013 r. odbyły się „Warsztaty architektoniczne” przygotowane i prowadzone przez Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy IIIb, IIId i IIIe naszej szkoły. Warsztaty miały na celu pokazać czym jest architektura i na czym polega kształtowanie otoczenia. W czasie zajęć dzieci mogły wykazać się kreatywnością i wyobraźnią tworząc własne projekty. Była to nie tylko możliwość odkrywania swoich talentów, ale też stawiania pierwszych kroków w poznawaniu zasad projektowania. Warsztaty były również świetną okazją, aby zrozumieć otaczającą przestrzeń, nauczyć się jej zasad i ją szanować. Celem tych warsztatów było uwrażliwienie dzieci na piękno architektury i wypracowanie umiejętności nowego spojrzenia na dom, który jest czymś więcej niż tylko schronieniem. Dzieci jednomyślnie uznały, że były to wspaniałe i niezwykle wartościowe warsztaty. W imieniu dzieci i ich wychowawców p. Małgorzaty Biernat, p. Beaty Sowy i p. Beaty Stajnke serdecznie dziękujemy organizatorom za wsparcie naszej codziennej działalności.

    Jolanta Tarłowska

  • Otwarcie sali historycznej

    Początek roku szkolnego zbiegł się z długo oczekiwaną uroczystością – Otwarciem Sali Historycznej. Przez prawie 1,5 roku przygotowywaliśmy się do tego dnia. Zbieraliśmy od rodziców liczne eksponaty, cieszące dzisiaj oko zwiedzających i wypełniające półki. Wyremontowaliśmy klasę, wymieniliśmy okna, zamontowaliśmy ekran i projektor, zakupiliśmy nowe meble i stworzyliśmy na ścianie obraz wędrówki Kolumba – wielkiego odkrywcy doby renesansu.
    Nasz gość specjalny pan Florian Wojciechowski - radny naszej dzielnicy - zdjął wstęgę z tabliczek upamiętniających darczyńców. Delegacje klas weszły do całkowicie odnowionej sali i obejrzały króciutki film, ilustrujący ważne wydarzenia historyczne w naszym kraju od początku jego istnienia. Potem wszyscy wzięli udział w „zgaduj-zgaduli” i próbowaliśmy uporządkować fakty historyczne pokazane w animowanej wersji historii Polski. Po projekcji był czas, aby obejrzeć sobie zgromadzone eksponaty i wymienić się uwagami na temat wygładu sali.
    Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczniom i rodzicom, dzięki którym od tego roku będziemy o historii nie tylko opowiadać, ale będzie można ją dotknąć i w wyobraźni przenieść się do dawnych czasów. Liczymy na to, że nasza sala historyczna będzie się wzbogacać o kolejne eksponaty, których historia wzbogaci wiedzę naszych uczniów.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno- Sportowy

    5 czerwca 2013 roku uczniowie z klasy 2 c pod kierunkiem p. Grażyny Olesiuk uczestniczyli w VII Edycji Turnieju Ortograficzno – Sportowym z Kolorową Ortografią, do którego zaproszono sześć 6-osobowych zespołów klas II ze szkół podstawowych województwa pomorskiego. W zabawach zostały wykorzystane trudności ortograficzne z: ó, u, ch, h, ż, rz oraz sz w wyjątkach. Zabawy ortograficzne były połączone z zabawami sportowymi.
    Zwycięzcą Turnieju został zespół z klasy 2c reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 zdobywając maksymalną ilość punktów 87. Tak wysokim wynikiem uczniowie udowodnili, że Kolorowa Ortografia pomaga dzieciom nauczyć się poprawnie pisać. Spotkanie było przyjemne, wesołe i przyniosło dzieciom wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń.

    Grażyna Olesiuk

  • Dzień telefonów zaufania dla dzieci

    Nasza szkoła wzięła udział w programie informacyjnym „ DZIEŃ TELEFONÓW ZAUFANIA DLA DZIECI”. W ramach programu odbyły się:
    • 3 spotkania edukacyjne z klasami „0 - I”, „II – III”,
    • Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej na temat „Bezpieczne dzieciństwo” we wszystkich klasach,
    • Ekspozycja materiałów informacyjnych na temat programu i działających telefonów zaufania,
    • Konkurs plastyczny „Stop przemocy, telefon zaufania dla dzieci 116-111”, ekspozycja prac na terenie szkoły,
    • Apele podsumowujące działania na rzecz walki z przemocą: „Stop przemocy”, „Stop hałasowi”, „Dzień telefonów zaufania dla dzieci”.

    Monika Woźniak
    Anita Sosnowska

  • Warsztaty kulinarne Delecty

    Warsztaty kulinarne Delecty "Pieczemy babeczki" dla klas1B i 1D odbyły się 12 kwietnia 2013 roku.
    Wychowawczyni klasy 1B Andżelika Gliwa oraz wychowawczyni klasy 1D Małgorzata Stachowicz wraz z uczniami wzięły udział w II edycji warsztatów kulinarnych firmy Delekta pod hasłem "Pieczemy babeczki". Wykorzystując składniki przesłane przez firmę upiekliśmy i ze smakiem zjedliśmy pyszne babeczki Delekty.

    Andżelika Gliwa

  • Marzycielska Poczta

    25 marca uczniowie klas I-III postanowili przyłączyć się do akcji pisania listów do chorych dzieci z Marzycielskiej Poczty. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszej szkole i zapewniamy, że nie ostatnia. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do pracy, nie trzeba było ich długo namawiać. Była to wspaniała okazja, aby zrobić coś dobrego dla innych. Mamy nadzieję, że wykonane własnoręcznie i wysłane kartki wywołają uśmiechy na twarzach dzieci, m.in. Tomka, Julii, Emilki i Halinki oraz Mateuszka. Ideę pisania listów będziemy starali się propagować i zachęcać coraz to większe grono uczniów do okazywania dobroci, wrażliwości i przyjaźni tym, którzy na to czekają i zasługują.

    Olga Galińska

  • "Rekolekcje na nartach" Białka Tatrzańska 2013

    Dwudziestosiedmioosobowa grupa uczniów z wychowawcami 15 lutego 2013 r. wyruszyła pociągiem z Gdańska do Białki Tatrzańskiej. Obóz dla ministrantów i scholki zorganizował ks. Marcin Blok. Udział w zimowisku był formą nagrody za służbę, zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu dla parafii. Grupą dzieci opiekowała się p. Jolanta Tarłowska, p. Elżbieta Lisowska i diakon Łukasz Wdowczyk.
    Na miejscu przeżyliśmy niezapomniane chwile, wspaniałą zabawę, a przede wszystkim ucztę duchową, gdyż nasz wyjazd miał charakter rekolekcji wielkopostnych.
    W pensjonacie „Joanna” czekały na nas przygotowane pokoje. Gospodyni, pani Joasia każdego dnia serwowała pyszne śniadania, obiady i kolacje. Rozpieszczała nas ciastami własnego wypieku - „palce lizać”.
    Codziennie rano wyruszaliśmy na podbój doskonale przygotowanych tras narciarskich na Kotelnicy. Po południu uczestniczyliśmy we mszach św., które odprawiał ksiądz Marcin wraz z diakonem Łukaszem w niezwykłym dla nas miejscu, bo w domu pomocy społecznej prowadzonym przez siostry Serafitki. Siostry opiekują się 70-cio osobową grupą niepełnosprawnych dzieci. Mieliśmy możliwość zwiedzenia domu i zapoznania się z niezwykle oddaną posługą sióstr przy nieuleczalnie chorych dzieciach. To było doświadczenie, które na długo zapadnie w naszej pamięci.
    Oprócz nart były również inne atrakcje.
    W niedzielny poranek wyruszyliśmy do Zakopanego. Byliśmy na Krzeptówkach w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej będącym votum wdzięczności za uratowanie życia Ojca świętego Jana Pawła II. Po Mszy św. przeszliśmy piękną Dolinę Kościeliską (ok 15 km). Kolejną atrakcją były termy -kompleks basenów z wodą z naturalnych podziemnych źródeł. Korzystaliśmy z wewnętrznych i zewnętrznych zjeżdżalni (w sumie 300 m długości), wodnych placów zabaw, wodnej karuzeli i armatek, kaskad oraz sztucznej fali. Dwu i pół godzinny pobyt w basenach dostarczył wiele przyjemności i zabawy. Po całodziennym wysiłku odpoczynek był przez dzieci bardzo wyczekiwany. Zabawa i śmiech przeplatane piosenkami zamieniały się w bardzo pogodne wieczory, w których wszyscy chętnie uczestniczyli.
    Wyjazd pozostawi w nas niezatarte wspomnienia i dlatego jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom dobrej woli, dzięki którym udało się go zorganizować.

    ks. Marcin Blok

  • Noc w szkole klasy 2c

    W Jedynce może wydarzyć się wszystko… Było nawet „nocowisko”! Uczestnikami nocy z 18 na 19 stycznia 2013 roku spędzonej w szkolnych murach byli uczniowie klasy II c wraz z opiekunkami: panią Grażyną Olesiuk i panią Katarzyną Rokicką- Mazur.
    Impreza rozpoczęła się od zawodów sportowych, w których uczestniczyli też rodzice dzieci.
    Miłą niespodzianką była lekcja muzyczna, którą przeprowadził pan Kamil Badzioch. Wszyscy świetnie się bawili! Udało się też wszystkim uczniom odnaleźć sfotografowane miejsca w szkole.
    Pani Kasia przygotowała zajęcia komputerowe pt. „Sen o kocie”. Dzieci wykonały na komputerach piękne prace plastyczne do słuchanego opowiada, a potem były gry i zabawy komputerowe związane z tematem zajęć.
    Jednak największą atrakcją był nocny przemarsz z latarkami po szkolnych korytarzach i szukanie „niespodzianek” w ciemnej hali sportowej.
    Jedna z sal zamieniła się w salę kinową z wielkim ekranem! Pani Kasia przygotowała bajkowy seans filmowy. Jedynym mankamentem był brak popcornu!
    Nikt nie spał do późnych godzin nocnych. Na koniec nocy i początek dnia uczniowie otrzymali medale za aktywny udział w zabawach i przetrwanie niezwykłej nocy w murach szkoły. Była to ciekawa przygoda. Chcemy więcej takich szkolnych nocy! Uczniowie II c.
     

    Grażyna Olesiuk

  • Misja Leon Kameleon na ratunek zagrożonym gatunkom

    Uczniowie klas: 2B, 2D, 3B, 3C, 4C razem ze swoimi Wychowawcami przystąpili do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego WWF Polska dla szkół podstawowych ,,Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”. Uczestnicy programu zdobywali wiedzę na temat zagrożonych gatunków zwierząt oraz sposobów ich ochrony podczas cyklu lekcji. Korzystali z okolicznościowych (dostarczonych przez Organizatorów) broszur informacyjnych, a niektórzy założyli specjalne zeszyty. Część klas uczestniczyła w lekcjach edukacyjnych na terenie ogrodu zoologicznego. Wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną pełną wspaniałych zdjęć zagrożonych wyginięciem mieszkańców naszej planety. Wzięli udział w bardzo interesującym spotkaniu z panem Michałem Targowskim – dyrektorem oliwskiego ZOO. Z tej okazji oraz celem uczczenia mającego miejsce 4 października Światowego Dnia Zwierząt, dzieci przybyły do szkoły przebrane za zwierzęta. Przeprowadziły też kwestę, a zebraną kwotę przekazały na potrzeby zwierząt. Tak przygotowane, licznie i z dużym zaangażowaniem, przystąpiły do Szkolonego Konkursu Plastycznego, poświęconego powyższej tematyce. Dwie klasy zaplanowały jeszcze wizytę w gdyńskim Oceanarium. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania pozwoliły zrealizować cel programu – pokazać naszym uczniom postawę prawdziwego ekologa przyczyniającego się do ocalenia ginących gatunków zwierząt i, że już na zawsze będą oni tę postawę prezentować w swoim życiu.

    Zachęcamy gorąco do zaglądania na stronę: www.wwf.pl

    Iwona Gużewska
    Dorota Krawczuk
    Katarzyna Oleszczuk
    Beata Sowa
    Beata Stajnke

  • Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Julian Tuwim Dzieciom”

    Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Julian Tuwim Dzieciom” wzięli udział 29. listopada 2012 roku w wojewódzkim finale, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 82 w Gdańsku – Klukowie.
    - Życzę Wam wszystkim sukcesów! – powiedział dyrektor szkoły, witając uczestników. – A sukces osiągnie każdy, kto dzisiaj wystąpi. – dodał.
    To prawda. Podjęcie wyzwania, jakim jest zaprezentowanie wiersza przed publicznością, pokonanie tremy na pewno trzeba uznać za sukces. Nasi reprezentanci osiągnęli go i to w bardzo dobrym stylu! Nina Kaczor z klasy II b, która wykonała „Rzepkę”; Eryka Menard z klasy II e z „Lokomotywą” oraz Bartek Kostarczyk z klasy III d, recytujący „Okulary”; godnie reprezentowali naszą szkołę. Należy również podkreślić, że potrafili we właściwy sposób zachować się podczas występów innych uczestników. Uważnie słuchali recytacji i życzliwie oklaskiwali koleżanki i kolegów.
    Choć nasi uczniowie nie zdobyli tym razem żadnych nagród, to możemy być z nich dumni. Brawo!
     

    Andżelika Gliwa
    Małgorzata Biernat

  • Tuwim – dzieciom, dzieci – Tuwimowi

    Pod patronatem Małego Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej placówce Szkolny Konkurs Recytatorski „Julian Tuwim Dzieciom”. Uczestnikami były osoby wyłonione w konkursach klasowych.
    W sali teatralnej stawiło się 27. listopada 2012 roku 45 uczniów. Wszyscy świetnie przygotowani, niektórzy wyposażeni w rekwizyty i odpowiednie do treści prezentowanego wiersza stroje. Poziom występów był wyrównany, dlatego w bardzo trudnej sytuacji znalazło się jury. Wybór tylko trzech laureatów wydawał się wręcz niemożliwy! Narady trwały aż dwa dni, a ich efekt został ogłoszony na apelu klas I – III.
    Gratulacje należały się wszystkim uczestnikom, którzy otrzymali drobne upominki i dyplomy. Nagrody główne otrzymali:
    • Nina Kaczor z klasy II b,
    • Eryka Menard z klasy II e
    • Bartek Kostarczyk z klasy III d.
    Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za przygotowanie do konkursu!

    Andżelika Gliwa
    Małgorzata Biernat

  • Spotkanie z fizyką „Ciśnienie – woda”

    - Dlaczego niektóre przedmioty pływają, a niektóre toną?
    - Co to jest napięcie powierzchniowe wody?
    Na te i podobne pytania uczniowie klas młodszych otrzymali odpowiedź podczas warsztatów fizycznych: „Ciśnienie – woda”, które odbyły się 27. listopada 2012 roku. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom nawet najtrudniejsze pojęcia wydawały się proste.
    To wspaniały sposób wprowadzenia uczniów w świat nauki, w świat przedmiotów przyrodniczych. Może w którymś z uczestników warsztatów obudzą się zainteresowania, które zadecydują o wyborze przyszłego zawodu?

    Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

  • Cukierek albo psikus, czyli obchody Halloween w naszej szkole

    8 oraz 9 listopada 2012 uczniowie uczęszczający na kółko języka angielskiego wzięli udział w zabawie z okazji Halloween, której głównym celem było zapoznanie dzieci z tradycją krajów anglojęzycznych. Tego dnia uczniowie mogli założyć przerażające stroje- można było dostrzec czarownice i inne dziwaczne stwory. Integrując się z kulturą krajów anglojęzycznych na wcześniejszych zajęciach zrobiliśmy lampiony (Jack-o-lanterns), które stworzyły prawdziwą atmosferę na miarę święta Halloween.
    Bez wątpienia Halloween kojarzy się dzieciom z dobrą zabawą i słodyczami, toteż w tych dniach uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnych zabawach tj, kalambury, mumia, krzyk rozpaczy, pająk „parzy”. Wszystkie zabawy wywołały wiele pozytywnych emocji, wymagały od uczestników kreatywności i pomysłowości. Zaproponowane zabawy okazały się także świetnym sposobem na zapoznanie uczniów z nowym słownictwem związanym z Halloween. Na wygranych czekała niespodzianka… potworne ciacho pani Olgi!

    Olga Galińska

strona:

Galeria zdjęć