Uczniowie, rodzice i nauczyciele klas I – III Szkoły Podstawowej Nr 1 ponownie pokazali, jakie wspaniałe efekty daje współdziałanie. Bożonarodzeniowa atmosfera nastroiła wszystkich do zorganizowania – podobnie jak przed rokiem – Jarmarku Świątecznego.
Uczestnicy podzielili między siebie zadania. Uczniowie pracowicie tworzyli najróżniejsze ozdoby świąteczne zgodnie z panującym renesansem na wyroby „hand made”. Ćwiczyli również śpiewanie kolęd, które uprzyjemniły wszystkim popołudnie i wprowadziły bożonarodzeniowy nastrój. Rodzice przygotowali smakowite ciasta, wyposażyli kawiarenkę oraz dostarczyli wielu fantów na loterię. Do nauczycieli należała przede wszystkim koordynacja wszystkich działań, przygotowanie i obsługa stoisk.
Na Jarmark Świąteczny, który odbył się 17.12.2013., przybyły całe rodziny, które tłumnie wypełniły hol. Po losy na loterię przez cały czas ustawiała się długa kolejka. Bardzo intensywnie pracowały panie, obsługujące kawiarenkę. Ze stoisk błyskawicznie znikały ozdoby, wykonane przez dzieci . Na pewno będą wyjątkową dekoracją niejednego wigilijnego stołu. Niektóre z rodzin stanęły do konkursu na najdłuższy choinkowy łańcuch i pracowicie sklejały kolorowe paski papieru. Kolejne grupy kolędników obdarzały przybyłych swym śpiewem.
Dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli zespół edukacji wczesnoszkolnej wzbogaci się o aż dwa nowe rzutniki multimedialne! Jednak należy pamiętać, że cała społeczność szkolna zyskała coś niewymiernego, a bezcennego – wielką przedświąteczną radość, płynącą ze współdziałania.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok na kolejnym jarmarku!
Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej SP 1
Mądra zabawa wpływa na rozwój i zainteresowania dziecka,
kształtuje wyobraźnię, pobudza myślenie i aktywność.
Przynosi radość, odprężenie i twórcze pomysły.
Uczniowie klasy 2B są małymi odkrywcami, dlatego od września uczestniczą w wielu warsztatach i wyjściach poświęconych pogłębianiu wiedzy w sposób aktywny. Poprzez mądrą zabawę rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania, zdobywają wiedzę, kształtują wyobraźnię.
W EXPERYMENCIE w Gdyni dzieci zwiedzały interaktywną wystawę, dzięki której miały możliwość zapoznać się z rozmaitymi procesami zachodzącymi na naszej kuli ziemskiej. W trakcie wyjścia do Centrum Hewelianum w Gdańsku uczniowie widzieli wystawę interaktywną pod tytułem „Energia, Niebo i Słońce” oraz wzięli udział w warsztatach „Wędrówka Fotonka do Ziemi ze Słonka”. Jako uczestnicy zajęć turystyczno-krajoznawczych Pałacu Młodzieży z panią przewodnik Barbarą Bożych poznawały historię, legendy i ciekawostki dotyczące Gdańska. Zwiedzały Ratusz Główny Miasta Gdańska i Dwór Artusa.
Nie wychodząc ze szkoły dzieci również brały udział w licznych warsztatach: „Jak powstają bańki mydlane”, „Czy można dotknąć dźwięk”, „Zdrowe odżywianie”. Oczywiście to nie koniec „wędrówek po wiedzę” klasy 2B. Uczniowie mają apetyt na więcej!
Andżelika Rożnowska
• W zawodach tych startują zespoły reprezentujące klasy I, II, III zgłoszonych szkół podstawowych. Zespoły składają się z 6 dziewcząt i 6 chłopców.
• Na każdym poziomie dzieci rywalizują ze sobą w 5 zabawach. Wszystkie zabawy ruchowe tego konkursu odbywają się na odcinku 12-18 metrów, z wyjątkami wynikającymi ze specyfiki zabaw.
• W konkursie zwycięża klasa, która zdobędzie większą ilość punktów ze wszystkich zabaw łącznie. Do kolejnej rundy przechodzą dwa pierwsze miejsca.
W dn. 26-29 listopada 2013r. odbyła się I runda konkursu. Uczniowie naszej szkoły uzyskali 22pkt i był to najlepszy wynik w grupie pięciu startujących szkół w SP1! GRATULUJEMY!
W dn. 10-13 grudnia 2013r. odbyła się II runda konkursu. Uczniowie naszej szkoły uzyskali tym razem 17,5 pkt i ponownie był to najlepszy wynik w grupie czterech startujących szkół w SP1. GRATULUJEMY!
Kolejne rundy odbędą się kolejno w dn. 19-20.02.2014r. oraz 26-27.02.2014r. - MOCNO TRZYMAMY KCIUKI ZA KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW!!!
Artur Szeliski
Okres przedświąteczny nierozerwalnie łączy się z przeróżnymi przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. W dniach 10 i 11 grudnia uczniowie z klasy 1a i 1d wzięli udział we własnoręcznym wykonywaniu pierniczków w Piekarni Pellowski. W strojach cukiernika dzieci najpierw wykrawały foremkami różne kształty z ciasta piernikowego, potem lukrowały, a następnie dekorowały pierniki sezamem, orzechami, makiem, skórką pomarańczy i kolorową posypką. Na zakończenie zajęć, każde dziecko otrzymało do domu własnoręcznie wykonane i upieczone pierniki.
Kiedy wracaliśmy do domu, roztaczał się za nami korzenny zapach naszych wypieków. Przygotowanie i pieczenie świątecznych pierników przyniosło dzieciom wiele radości. Było „smacznie” i wesoło, a kulinarna zabawa była wspaniałym wstępem do zbliżającego się magicznego czasu.
Beata Kupracz
Patrycja Jagodzińska-Kłos
Nie ważne czy jesteś stary, czy młody, chory czy zdrowy, umiesz dobrze czytać, mieszkasz w Polsce czy za granicą – sięgaj po książkę, po ebooki, audiobooki, czytaj książki papierowe! Czytać możesz wszędzie i zawsze!
Portal MiMamo.pl zaprosił szkoły do udziału w Mikołajkowym tygodniu spotkań czytelniczych – Na Mikołajki Włącz książkę - Włącz czytanie. Klasa III B ochoczo wzięła w nim udział.
Mikołajkowe spotkania odbywały się w dniach 4 – 8 grudnia (na całym świecie), w naszej szkole również. Ola, Nina, Julka czytały swoim młodszym kolegom i koleżankom „Opowiadania na dobranoc. Polscy pisarze dzieciom”. Gwarantujemy – nikt nie zasnął. O ulicy Krochmalnej 92 gdzie stał wielki, biały budynek z tablicą „Dom Sierot” – czytała nasza Pani. To wzruszająca opowieść o Januszu Korczaku i jego dzieciach. To tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Pana doktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać.
Panie z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zaprosiły nas w cudowną podróż z duchami z książki „Opowieść wigilijna” Przeżyliśmy pięć wspaniałych dni! Pięć świątecznych, radosnych spotkań, podarowanych, jako prezent na Mikołaja kolegom i koleżankom Niesamowity podarunek: „obecność drugiego człowieka, spotkanie z opowieścią”, czytanie, swój czas, radość i uśmiech…
Beata Stajnke
W dniu 03.12.2013r. odbyły się obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
Uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w prezentacji multimedialnej „W ciemności – życie osób z dysfunkcją wzroku” przygotowanej przez p. Ewę Gruszkę, oglądali film animowany „ Jak pomóc osobie niewidomej” i fragmenty filmu „Cudotwórczyni”.
W tym dniu odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursu „Czytam i rozumiem” przeprowadzonego przez p. Małgorzatę Czeszkiewicz i Annę Kozioł. Konkurs był przeznaczony dla uczniów niepełnosprawnych z klas integracyjnych.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce Antoni Taraszkiewicz kl. Va,
II miejsce Przemysław Czajkowski Va,
III miejsce Paweł Ziemian IVa i Maks Gruszczyński IVa,
Wyróżnienia: Artur Grochowalski IVa, Julia Gołacka Va, Maksymilian Gwizdalski Va.
Festiwal słodkości zorganizowany przez rodziców uczniów klas integracyjnych przeprowadziły p. Barbara Grabowska i Agnieszka Tarkowska, a p. Milena Banasiewicz zorganizowała wystawę twórczości osób niepeł-nosprawnych z Fundacji „Sprawni inaczej”.
Ewa Gruszka
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Ezop
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe utrwalone w dzieciństwie nasilają prawdopodobieństwo zachorowania, dlatego ich kształtowanie należy rozpoczynać tak wcześnie, jak tylko to możliwe.
W dobie kolorowych żelków, cukierków, chipsów i napojów typu coca cola trudno jest odmówić naszemu dziecku tej „przyjemności”. W trakcie warsztatów odbywających się w naszej szkole w dniach 26 i 27 listopada przeprowadzonych przez chemika p. Katarzynę Gałecką, dzieci z klas I-III miały okazję samodzielnie wykonać doświadczenia wyciągając wnioski na temat jakże smacznych lecz niezdrowych dla młodego organizmu przekąsek i napojów.
Pani Katarzyna w bardzo interesujący sposób wprowadziła uczniów w świat chemii, zapoznając ich ze składem produktów spożywczych oraz wyczulając ich na to, jakie substancje spożywają. Dzieci dowiedziały się np., że chipsy to tzw. puste kalorie zawierające akrylamid - groźną toksyczną substancję powodującą nowotwory, ale też duże ilości soli i złej jakości tłuszczów, a jedzenie codziennie jednej małej paczki chipsów sprawia, że w skali roku dodajemy do naszej diety aż pięć litrów oleju. Coca cola, czy kolorowe słodkie napoje zawierają dużą ilość cukru powodując nie tylko otyłość, ale i cukrzycę. Wykonana przez uczniów guma do żucia, okazała się mieszanką kleju, barwnika i składnika, który znajduje się w proszku do prania. Ciekawa informacja dotyczyła naturalnych i sztucznych barwników występujących w słodyczach, kolorowych napojach, czy serkach. I o ile przedstawiony przez panią chemik naturalny czerwony barwnik otrzymywany z mszyc o nazwie koszenila jest dla organizmu nieszkodliwy, to już niektóre barwniki spożywane w dużej ilości rozpoczynające się literą E powodują u dzieci nadaktywność, zaburzenia koncentracji, czy ogólne kłopoty w nauce.
Warsztaty wyczuliły uczniów na skład produktów, które spożywają i obudziły świadomość wyboru pomiędzy zdrowymi, a niezdrowymi przekąskami.
Patrycja Jagodzińska-Kłos
W poniedziałek, 25 listopada, wszystkie dzieci przyniosły do szkoły swojego misia i nie opuszczały go nawet na krok. W końcu to jego święto!
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku i został on ustanowiony w setną rocznicę powstania maskotki. Nikt się zatem nie dziwi, że dzieci z naszej szkoły każdego roku świętują razem ze swoim misiem i 25 listopada urządzają huczną zabawę.
Na ten dzień przygotowano mnóstwo atrakcji. Na początek dzieci zostały zaproszone do obejrzenia prezentacji przedstawiającej historię pluszowej maskotki. Dzieci przypomniały sobie postacie ważnych i znanych misiów, bohaterów książek i filmów. Następnie odbyły się tańce i zabawy. Po powrocie do swoich sal wszystkie dzieci narysowały pluszowego ulubieńca. Wystawa prac ozdobiła tablice w szatni. Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, lecz także służył promocji czytelnictwa.
Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci - to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy!
Katarzyna Kantor
23 listopada uczniowie klasy 3c (w ramach Koła turystyczno - przyrodniczego) wraz z wychowawczynią - Grażyną Olesiuk uczestniczyli na terenie Uniwersytetu Gdańskiego w zajęciach pt. „SPOTKANIE ZE ŚWIATEM BAKTERII”, które przeprowadziła Pani dr Iwona Mruk. Dzieci zostały wprowadzone w świat drobnoustrojów (mikrobów). Uczniowie poznali różne rodzaje i kształty mikrobów, a także podział na dobre i złe drobnoustroje. Przedstawienie tych złożonych zagadnień ułatwiła prezentacja Microsoft PowerPoint jak duże są mikroby. Uczniowie oglądali też slajdy o mikrobach, obserwowali bakterie pod mikroskopem i w hodowlach laboratoryjnych. W ćwiczeniu podsumowującym uczniowie dzięki swej spostrzegawczości i twórczości tworzyli modele drobnoustrojów wg własnych projektów, w ten sposób utrwalili sobie różne rodzaje i kształty wszechobecnych drobnoustrojów.
Opiekun Koła - Grażyna Olesiuk
21 listopada klasa 2d wzięła udział w lekcji „Niewidzialne Muzeum”, która się odbyła w Dworze Artusa.
W trakcie tych zajęć dzieci uczyły się empatii i tolerancji dla osób niepełnosprawnych poprzez zwiedzanie muzeum w taki sposób jak osoby niewidome (zakryte oczy). Poznawali Dwór Artusa za pomocą trzech zmysłów: dotyku, słuchu i węchu.
Małgorzata Stachowicz
15 listopada 2013 roku Koło Teatralne „Po prostu 1” wystąpiło przed najmłodszą szkolną publicznością. Postanowiliśmy pokazać grupom przedszkolnym i klasom 1-2 SP1 dwie baśnie. Na początku widzowie mogli zobaczyć przekorną wersję baśni braci Grimm czyli „Zielonego Kapturka”, który przegania złego wilka. W rolę upartej dziewczynki wcieliła się Agatka Dawidowska, jej mamę zagrała Ola Filipska, a czarnym charakterem była Laura Piecha. Narrację całej opowieści prowadziły: Justyna Grabowska, Ola Kacpura, Karolina Wrzuś i Małgosia Łyjak, radosnego Gila zagrała Ania Biłyj, a w rolę leśniczego wcieliła się Ola Marzec.
Po satyrycznej wersji baśni o sprytnej dziewczynce przyszedł czas na klasykę. W mrocznej scenerii zamczyska rozegrały się pierwsze sceny historii „Królewny Snieżki i siedmiu krasnoludków”. Okrutną królową zagrała Marynia Mazur, która wydała rozkaz zabicia Śnieżki swemu myśliwemu – w tej roli widzowie mogli podziwiać Justynę Grabowską. W delikatną Śnieżkę wcieliła się Ala Kuśmirak. W scenie spotkania z Królową okrutną i bezwzględną wiedźmą była Gosia Łyjak. Mała Śnieżka, dzięki pomocnym ptakom (w tych rolach Kasia Litwin i Agata Lesińska) po wielu perypetiach dotarła do domu zabawnych krasnoludków. Skrzatami były: Ola Filipska, Agata Dawidowska, Ania Biłyj, Justyna Grabowska, Kasia Litwin, Ola Marzec, Agata Lesińska). W rolę pięknego księcia, ratującego królewnę pocałunkiem wcieliła się Ola Kacpura. Całą opowieść prowadziły m.in. Karolinka Wrzuś i Małgorzata Łyjak. Mamy nadzieję, że obie baśnie przypadły naszym małym widzom do gustu. Od jutra rozpoczynamy przygotowania do kolejnego spektaklu.
Elżbieta-Anna Mionskowska
14 listopada klasa 2d wzięła udział w lekcji pt. "LEGENDY GDAŃSKIE", która odbyła się w Domu Uphagena. Dzieci poznały ciekawe legendy ukazujące dzieje Gdańska i życia jego mieszkańców. Podczas zwiedzania muzeum poznawali zapachy przypraw oraz orientalnych herbat, a także niezwykłą kucharkę…
Małgorzata Stachowicz
W październiku i listopadzie wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych pt. "Ciekawy Świat". Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca naukowca laboratorium, poznały jego główne atrybuty - ubiór i podstawowy sprzęt laboratoryjny.
Zajęcia te odbywają się cyklicznie i cieszą się dużym zainteresowaniem. Na każdym spotkaniu dzieci odkrywają jakieś nowe zjawisko i poznają sens eksperymentowania. Niejednokrotnie przemieniają się w małych naukowców i samodzielnie przeprowadzają badania. Doświadczenia są przeprowadzane w taki sposób, że niektóre z nich można odtworzyć w domu. Zachęcamy Rodziców do wspólnej zabawy!
Katarzyna Kantor
W listopadzie wszystkie grupy przedszkolne odbyły fascynującą przygodę w przestrzeni kosmicznej w formie interaktywnej zabawy.
"Dzieciaki na Księżycu" to wystawa łącząca naukę z zabawą. W pierwszej jej części mali odkrywcy, pod okiem profesjonalnie przygotowanego personelu, dowiedzieli się kim byli pierwsi odkrywcy kosmosu, poznali planety Układu Słonecznego, zobaczyli repliki statków kosmicznych i model skafandra Niel'a Armstronga. Następnie w module ziemskim przekonali się jak wygląda świat widziany oczami robota, a także zobaczyli swoje miasto widziane z kosmosu. Na końcu każdy uczestnik, przebrany w kombinezon i hełm astronauty, odbył spacer po Księżycu w specjalnie opracowanej kapsule kosmicznej. Aby upamiętnić te niezwykłe przeżycia, kosmiczni podróżnicy z wypiekami na twarzy pozowali do zdjęć. Zapraszamy do galerii!
Katarzyna Kantor
8.11.2013 r. w ramach współpracy z rodzicami, w klasie 2 d odbyła się lekcja poświęcona Dniu Niepodległości, poprowadzona przez rodzica Panią Agnieszkę Spigarską –Linde –nauczycielkę historii. Dzieci w profesjonalny sposób dowiedziały się, dlaczego my Polacy obchodzimy Święto Niepodległości 11 listopada. Prześledziliśmy także, jak zmieniały się granice Polski podczas trzech rozbiorów Polski. Dziękujemy!
Małgorzata Stachowicz
W dniu 8.11.2013r. uczniowie klasy Va zaprezentowali "Lekcję historii- 11 listopada". Uczniowie klas IV- VI mogli zapoznać się z historią Polski od 1795 roku do 1918r., wysłuchać wierszy i wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne.
Ewa Gruszka
- Co to były zabory, a co nazywamy niepodległością?
- Jak wyglądały rozbiory Polski pod koniec XVIII wieku?
Odpowiedzi na te pytania były treścią apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, w którym uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas 0 – III. Uroczystość zorganizowano z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego. Występ przygotowały dzieci, uczęszczające na zajęcia Kółka Muzycznego oraz Kółka Recytatorskiego dla Klas III.
Szczególnie wzruszającym momentem był ten, w którym wszyscy uczniowie, zgromadzeni na apelu, wspólnie odśpiewali pieśni patriotyczne. Głos tego wielkiego chóru unosił się po wszystkich korytarzach naszej szkoły.
Dorota Krawczuk
Andżelika Rożnowska
Małgorzata Biernat
25 października 2013 roku panie Andżelika Rożnowska i Małgorzata Stachowicz zorganizowały w szkole nocowisko. Klasy 2b i 2d bawiły się świetnie do ciemnej nocy. Odbyły się także bardzo ciekawe zajęcia. Pan Waldemar Mieczkowski uczył dzieci piosenek szanty. Pan Krzysztof Cuper poprowadził zajęcia chemiczne podczas, których dzieci dotykały dźwięk. Razem oglądaliśmy filmy, graliśmy w ”zbijaka” oraz gry planszowej. Po wyczerpującym wieczorze smacznie zasnęliśmy.
Andżelika Rożnowska
Małgorzata Stachowicz
Czy wynalazcom mydła w Starożytności chodziło o stworzenie baniek mydlanych?
Im może nie, ale nam dzieciakom z klasy III B TAK i dobrze się przy tym bawiliśmy i oczywiście się uczyliśmy. Słowo!
Do naszej klasy zawitał niecodzienny Gość, który opowiedział nam ciekawe rzeczy o wodzie. W trakcie zajęć pokazywał i objaśniał kilka doświadczeń i eksperymentów i zjawisk naukowych związanych z wodą. Ale, ale miało być o bańkach!!! Jesteście gotowi? A więc zaczynamy.
Uczniowie klasy III B i Beata Stajnke
„Do naszej szkoły nie chodzą Anioły…” ale dzieci , które na scenie czują się jak przysłowiowe ryby w wodzie. To właśnie one czyli członkowie koła teatralnego „Dziwadło” prowadzonego przez panią Dorotę Lis przygotowywały kolejne przedstawienie kabaretowe. Tym razem był to spektakl z okazji Dnia Nauczyciela . Humorystyczne teksty w wykonaniu młodych aktorów oraz ich popisy wokalne przy akompaniamencie pani Beaty Kochanowskiej wzbogaciły ten niezwykły dzień.
Zaproszeni nauczyciele świetnie się bawili , oglądając lekcje ukazane często w krzywym zwierciadle.
Następnego dnia, czyli 15 października przedstawienie obejrzeli także uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami. Wszystkim podobały się sceny kabaretowe o tematyce szkolnej oraz „Stare” przeboje w aranżacji młodych artystów.
Dorota Lis