W dniach 4.06.-7.06.2014r. klasa 3 c przebywała na Zielonej Szkole w Wygoninie. Dom Wczasów Dziecięcych w Wygoninie położony jest wśród malowniczych krajobrazów Pomorza. Celem naszego wyjazdu było przede wszystkim poznanie fauny i flory regionu, a także wdrażanie ekologicznego trybu życia poprzez zdrowe odżywianie i korzystanie z dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Uczestniczyliśmy też w różnych zabawach sportowo- rekreacyjnych, w zajęciach terenowych, turniejach wiedzy, zabawach integracyjnych.
Wyjazd na „zieloną szkołę” stał się dla nas wspaniałą formą aktywności do prowadzenia własnych obserwacji i zetknięcia się z przyrodą. Prowadzone przez nas obserwacje stały się podstawą do lepszego rozumienia pojęć i zjawisk przyrodniczych. „Zielona szkoła” dała nam wiele możliwości do rozwijania zarówno aktywności poznawczej jak i twórczej. Takie „żywe nauczanie”, o praktycznym charakterze było dla uczniów klasy 3c wielką atrakcją. Nasz wyjazd uatrakcyjniła obecność Pani Agnieszki Richter, która świetnie integrowała się z nami w zajęciach i zabawie. Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za wspaniałą opiekę!!!
Uczniowie kl. 3c
wraz z wychowawczynią Grażyną Olesiuk
Jak co roku w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny. W piątek 30 maja dzieciom i ich krewnym drogę na boisko szkolne wskazywały girlandy kolorowych balonów. Na gości czekały równie kolorowe stoiska. Można było z naturalnych materiałów wykonać prace plastyczne, wykorzystać ,,śmieci’’ do zrobienia eko zabawek albo wyczarować z krepiny kwiaty. Rodziny miały okazję do wspólnego spędzenia czasu malując, biorąc udział w zabawach terapeutycznych lub grach sportowych. Nadwątlone zabawą siły można było zregenerować słuchając muzycznych utworów prezentowanych przez chętnych uczniów, a także posilając się w kawiarence lub na stoisku ze zdrową żywnością. Wiele osób z apetytem zjadło chleb ze smalcem czy grochówkę przygotowaną przez nasze panie kucharki. Jednak największą atrakcję stanowiły motorowe przejażdżki. Oczekujące na nie dzieci utworzyły długą kolejkę. Humory dopisywały uczestnikom festynu tak jak pogoda. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży losów na loterii i niektórych produktów zasilą fundusze potrzebne na tworzoną w szkole Baśniową Bibliotekę. Wszystkim rodzicom, nauczycielom i dzieciom zaangażowanym w przygotowanie festynu oraz jego uczestnikom serdecznie dziękujemy!
Koordynatorzy imprezy:
Beata Kurylonek, Beata Sowa, Katarzyna Ciepiela
Jak co roku, tak i w tym, uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr 1wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. „Ratujemy i Uczymy Ratować”(RUR). W trakcie praktycznego szkolenia, dzieci poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie nauczyli się, co to jest „Łańcuch przeżycia”, czyli kolejne etapy postępowania w przypadku zagrożenia. Przy pomocy szablonu telefonu dowiedzieli się, w jaki sposób rzetelnie przekazać informacje, dotyczące nieszczęśliwego zdarzenia. Zaznajomili się również z pozycją boczną ustaloną i przeprowadzili na fantomie czynności ratujące życie: oddechy ratunkowe oraz uciskanie klatki piersiowej. Zajęcia praktyczne cieszyły się wśród dzieci wielkim zainteresowaniem i wykonywały je z zaangażowaniem.
Koordynatorzy projektu:
Patrycja Jagodzińska – Kłos
Andżelika Rożnowska
Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią oraz przy wsparciu i pomocy pani Agnieszki Jasińskiej przygotowali nietypową niespodziankę dla mam. Z okazji Dnia Matki wszyscy w strojach sportowych spotkali się w świątecznie udekorowanej małej sali gimnastycznej. Tam, ku uciesze i zadowoleniu uczestników odbyły się zajęcia w oparciu o METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE.
Na początku nastąpiła integracja grupy poprzez wspólne powitanie za pomocą „iskierki przyjaźni”. Następnie każda para mama i dziecko wykonywała z zaangażowaniem kolejne ćwiczenia, m.in. kształtujące świadomość osoby, schematu ciała, przestrzeni., a także ćwiczenia rozwijające relacje opiekuńcze, partnerskie oraz ćwiczenia relaksacyjne. Na zakończenie spotkania, w atmosferze współpracy, cała grupa wspólnie wykonywała zadania z wykorzystaniem chusty animacyjnej KLANZA.
Wspólne zajęcia okazały się wspaniałym sposobem spędzenia razem wolnego czasu. A co najważniejsze wyzwoliły w uczestnikach pokłady pozytywnej energii.
Andżelika Rożnowska
22 maja na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty zostały zaproszone wszystkie mamy oraz tatusiowie uczniów klasy 2 d. Dzieci wyraziły swoim kochanym rodzicom wdzięczność za trud wychowania poprzez występ artystyczny. Na początku dzieci przedstawiły opowieść pt. „Aby zdrowym być…”, następnie piosenki oraz życzenia dla rodziców specjalnie wybrane na tę wyjątkową uroczystość. Staraliśmy się wypaść jak najlepiej, aby pokazać rodzicom jak bardzo ich kochamy. Po występach dzieci wręczyły rodzicom upominki: laurki oraz gliniane serca, które własnoręcznie wykonały.
23 maja wystawiliśmy to przedstawienie dla klas 0-III z naszej szkoły oraz dla członków Fundacji Sprawni Inaczej, którzy podziękowali nam za zaproszenie słodkościami i kwiatami. My również dziękujemy!
Małgorzata Stachowicz
Gdańska autorka książek dla dzieci, Anna Czerwińska – Rydel, została ostatnio nazwana „naczelną biografką kraju”. Tytuł ten trafnie obrazuje twórczość pisarki, która pragnie przybliżyć najmłodszym czytelnikom postaci znanych Polaków.
Z takim zamiarem Anna Czerwińska – Rydel zagościła 19 maja 2014 roku wśród dzieci z klas II i III Szkoły Podstawowej Nr 1. Za pośrednictwem najnowszych książek autorki: „Moc czekolady” oraz „Fotel czasu”, uczniowie poznali losy twórców słynnej fabryki czekolady – rodziny Wedlów, a także – największego komediopisarza, Aleksandra Fredry.
- Ile napisała Pani książek?
- Która książka była pierwsza, a którą uważa Pani za najlepszą?
- Ile czasu trwa wydanie książki? Kto decyduje, jakie ilustracje się w niej znajdą?
Na te pytania oraz wiele, wiele innych Pani Ania udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Na zakończenie spotkania pisarka rozdawała autografy i wpisywała dedykacje czytelnikom swoich książek.
Małgorzata Biernat
Po raz kolejny dzieci wybrały się na zwiedzanie naszego pięknego miasta. Tym razem uczestniczyły w lekcji muzealnej w Dworze Artusa. Odbyły porywającą podróż w czasy legendarnego króla Artura i poznały gdańskie legendy. Kolejną atrakcją było wcielenie się w rycerzy Okrągłego Stołu. Dzieci na własnej skórze odczuły "ciężar" rycerskiego rynsztunku. Podczas zajęć, uczestnicy naszej wycieczki mieli możliwość zwiedzenia muzeum w taki sposób, jak osoby niewidome. Dzięki specjalnie stworzonym do celu eksponatom dzieci za pomocą dotyku poznawały Dwór Artusa. W ten sposób mogły w nowej sytuacji, bez użycia zmysłu wzroku, poznać nie tylko trudności, z jakimi spotykają się niewidomi, ale również odkryć, że nawet w ciemności świat może być piękny.
Katarzyna Kantor
- Nie jedz tak dużo słodyczy!
- Cały dzień nie można żyć tylko deserami! – słyszą często dzieci.
Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Można jeść słodycze nawet codziennie, jeżeli przyrządzi się je z odpowiednich produktów. A przekonali się o tym uczniowie z klasy III e 15 maja 2014 roku podczas warsztatów żywieniowych, na których samodzielnie przygotowali sobie i swoim bliskim deser.
Była to przepyszna kulka, której podstawowym składnikiem były samodzielnie zmielone przez dzieci płatki owsiane. Dodatki stanowiły różne syropy, przyprawy – wszystko „prosto z natury”. Wielką radością było samo tworzenie, lepienie. Nie zawsze przychodziło to łatwo, trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Jednak efekt końcowy dawał wielką satysfakcję!
Małgorzata Biernat z klasą IIIe
Rodzina krajów europejskich jest tak różnorodna, a poznawanie jej jest niezwykle pasjonujące. Warto więc przybliżać uczniom informacje o poszczególnych państwach również poza lekcjami. A jeszcze ciekawiej jest wtedy, gdy robią to rówieśnicy.
I tak się właśnie stało 7 maja 2014 roku na apelu dla uczniów klas I – III, zorganizowanym z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy kółka teatralno – recytatorskiego wraz z Małym Samorządem Uczniowskim przygotowali krótkie prezentacje wybranych krajów naszego kontynentu, będących członkami UE. Warto podkreślić, że była to całkowicie samodzielna realizacja uczniów: samodzielnie dokonali wyboru kraju, samodzielnie przygotowali o nim informacje i samodzielnie je przedstawili.
Równolegle z pokazaniem różnorodności Europy nie można pominąć także tego, co nas łączy. A jest to niewątpliwie wspólne dziedzictwo kulturowe. Przykładem jest znana w większości krajów piosenka „Panie Janie”, którą uczniowie wspólnie odśpiewali po polsku, po niemiecku, po angielsku, po francusku i po hiszpańsku. Widać, że mamy w szkole przyszłych poliglotów, bo zadanie zostało wykonane celująco.
Nasi mali Europejczycy potrafią również wspaniale odśpiewać Hymn Unii Europejskiej, a niektórzy nawet zagrać. Z mini koncertem wystąpiła podczas apelu uczennica klasy III e, Małgorzata Nider, prezentując „Odę do radości” na flecie poprzecznym.
Andżelika Rożnowska
Małgorzata Biernat
6 maja 2014r. uczniowie kl. 3c wystąpili przed najmłodszą szkolną publicznością, przedstawiając baśń pt. „Czerwony Kapturek”. To bardzo pogodny, dowcipny spektakl, który zaprasza dzieci do wspólnej zabawy w teatr. Scenografia, gra młodych aktorów, działała pobudzająco na wyobraźnię widzów. Dzieci miały bezpośredni kontakt z tym, co dzieje się na scenie. W naszym spektaklu przeprowadzenie dzieci przez najbardziej dramatyczne sceny, jak pożarcie Babci i Czerwonego Kapturka, czy konfrontacja Wilka z Gajowym, odbywała się w sposób bardzo łagodny i bezstresowy, wręcz humorystyczny. Postać Wilka nie była wcale groźna, ale bardzo sympatyczna. W spektaklu zaistniał wyraźny podział na dobro i zło, który wprowadził widzów w świat uniwersalnych wartości. Młodzi aktorzy z kl. 3c zostali nagrodzeni brawami.
Grażyna Olesiuk
Nie wiem, droga koleżanko, drogi kolego, ile masz lat. Może osiem, może dziesięć, a może mniej. Ale nie jest to takie ważne, gdyż bez względu na swój wiek jesteś obywatelem kraju, który jest Twoją Ojczyzną – Polski. Na tej ziemi się urodziłeś, na tej ziemi stawiałaś pierwsze, nieporadne kroki, wzrastasz w nią z każdym dniem głęboko i serdecznie. To przecież Twój kraj i powinieneś go znać. Jak w prawdziwym kalejdoskopie ujrzeliście różne obrazy z Naszej Ojczyzny. Mamy nadzieję, że apel przygotowany przez naszą klasę, klasę III B wam pomógł.
III B wraz z wychowawcą klasy Beatą Stajnke
Spektakle teatralne to kształtowanie wrażliwości, wyobraźni i świetna zabawa dla dziecka. W związku tym, po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Teatr Qfer z przedstawieniem pt. „Drogowy zawrót głowy”. Głównym bohaterem spektaklu był policjant chcący zaprezentować „nudną” prelekcję dla uczniów i aktor, p. Grzegorz Gajewski. Po krótkiej, acz zabawnej wymianie poglądów, dochodzą jednak do wniosku, że wspólnie zainscenizują opowieść o piracie drogowym, tym samym prezentując uczniom zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. W rolę pirata drogowego - „Miśka”- wcielił się nikt inny, jak sam policjant. Uczniowie brali czynny udział w spektaklu, ucząc się piosenek i występując wspólnie z aktorami na scenie. Humorystyczny charakter opowieści sprawił, że entuzjastyczne reakcje dzieci zaskoczyły nawet samych aktorów.
Patrycja Jagodzińska-Kłos
Kolejna pora roku - WIOSNA - jest doskonałą okazją do tego, aby uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Po raz kolejny na naszym holu zebrały się grupy przedszkolne, aby wspólnie obchodzić "Dzień Zielony". Dzieci brały udział we wspólnych zabawach oraz grze ekologicznej pod hasłem: "Masz zielone? Mam! Grasz w zielone? Gram!"
Katarzyna Kantor
GDYBY JAJKO MOGŁO MÓWIĆ!
Brzmi tajemniczo. Owszem, ale uczniowie klasy III B, już wiedzą, co jajko mogło powiedzieć. A to za sprawą bajkowych czwartków w Manhattanie, dokładnie w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu.
Wszystkie dzieci malują pisanki, ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis?
Zajrzyjcie do książki Renaty Piątkowskiej pt. „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” to książeczka pełna humoru, nieraz wywołująca uśmiech na twarzy.
Warto!
Dzieciaki z III B wraz z wychowawcą klasy Beatą Stajnke
14 marca klasy 1a i 1d pojechały na wycieczkę do Gdyni, gdzie czekało na nich wiele atrakcji: zwiedzanie promu Stena Line oraz zajęcia praktyczne „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” w Akwarium Gdyńskim.
Na terminalu powitała nas pani przewodnik, która oprowadziła wszystkich po promie. Gościliśmy na mostku kapitańskim, gdzie przez moment każdy mógł poczuć się jak kapitan statku, zasiadając na jego fotelu. Zwiedzaliśmy wnętrza kabin, część rekreacyjną promu – SPA, pokład zewnętrzny-szalupy i lądowisko dla helikoptera. W mesie czekały na nas ciasteczka z sokiem, a potem chwila zabawy na pokładowym placu zabaw. Zadowoleni, a jednocześnie zasmuceni, że wyprawa dobiegła końca, wróciliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Akwarium. Czekała tam na nas inna pani przewodnik, która zaznajomiła wszystkich z życiem różnych morskich stworzeń. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o florze i faunie Morza Bałtyckiego, a następnie zasiedliśmy przy mikroskopach, oglądając muszle małż i spreparowane krewetki. Po tych zajęciach nasi mali badacze już bez problemu rozpoznają określone gatunki małż, a także wskażą głowę i tułów krewetek. Na zakończenie czekała na nas „Sala Mokra”, a w niej płastugi, płaszczki i babki piaskowe, których każdy chętny i wytrwały pierwszoklasista mógł dotknąć czy pogłaskać. Zabawy i radości było przy tym mnóstwo.
Zmęczeni, lecz z uśmiechami na ustach, wróciliśmy do Gdańska. Podczas całej wyprawy dopisywała nam nie tylko pogoda, ale co najważniejsze – wspaniałe humory!!!
Milena Banasiewicz
Beata Kupracz
Patrycja Jagodzińska - Kłos
Dnia 04.03.2014r. klasa III B wyruszyła do Gdańska.
Naszym celem był Pałac Młodzieży, a w nim…
…dla każdego coś interesującego – tak w skrócie można określić nasze spotkanie.
Było coś dla amatorów tańca, rysunku i muzyki, dla „komputerowców” i rzeźbiarzy.
Na brak atrakcji nie możemy narzekać. Wszyscy jesteśmy zgodni „babranie się w glinie” jest super. Te zajęcia są najlepsze.
Dzieciaki z III B wraz z wychowawcą klasy Beatą Stajnke
W piątek, 14 lutego odbył się bal karnawałowy. Dla dzieci był to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Niezliczone Księżniczki, towarzyszący im Kowboje, Indianie, Policjanci oraz Batman ze Spidermenem, a także inne postacie z kreskówek opanowały budynek oddziałów przedszkolnych. Dzieci tańczyły twista, rock and rolla, Makarenę, Kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Nie zabrakło również konkursów, w których bardzo chętnie wszyscy uczestniczyli. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. Zapraszamy do galerii zdjęć!
Katarzyna Kantor
13 lutego w klasie 2D odbyły się cykliczne zajęcia chemiczne pt. "Suchy lód", na których uczniowie dowiedzieli się skąd bierze się suchy lód i jak można stworzyć gęstą mgłę oraz dryfujące bańki mydlane w otchłani. Na warsztatach przeprowadzane zostały eksperymenty w zabawny sposób tak by uczniowie mogli przez zabawę poznawać trudne prawa i zjawiska chemii i fizyki. Czekamy na kolejne ciekawe warsztaty…
Małgorzata Stachowicz
Dzień Zimy - to kolejny kolorowy dzień w naszej szkole. Dominującą barwą w stroju każdego dziecka była w tym dniu biel. Jak zwykle czekało na naszych wychowanków wiele atrakcji. Nauczycielki przygotowały ciekawe zabawy i konkurencje nawiązujące do białej zimy. Dzieci przygotowały także piękne prace plastyczne o tematyce zimowej. Był to kolejny dzień niesamowitych wrażeń.
Katarzyna Kantor
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 11 lutego w klasie 2D odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie wychowawczyni przywitała szanownych gości. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja dopisała. Rodzice z naszej klasy przygotowali również dla dziadków poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.
Małgorzata Stachowicz