• Misie są wśród nas

    Dzień dobry!
    Czy wiecie jaki dzisiaj dzień?
    25. XI. – dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
    Tak, tak, dziwicie się! To urodziny misia. Chociaż trudno w to uwierzyć – mały misiek ma już 112 lat! Do klasy I D przyjechały misie, śmiały im się pysie. Miękkie, puchate, duże, małe, z łatką czy bez… misie były wśród nas. Miał go Jasiek, miała Grażynka oraz uśmiechnięta Emilka. Dlatego też Misiu kochany składamy Tobie życzenia: pełną szklaneczkę pysznego miodu, niebieskiego nieba, różowego humorku i śmiechu na całego.

    Dzieciaki z I D i Beata Stajnke

  • "Misiowy-prztulankowy dzień"

    "My teddy bear has two eyes, one nose, two arms, two legs, four paws...
    I love my teddy bear..."


    Z okazji Dnia Pluszowego Misia, w naszej szkole odbył się „misiowy – przytulankowy” dzień. Każdy uczeń przyniósł tego dnia do szkoły swoją ulubioną przytulankę. W szkole pojawiły się pluszowe misie, żabki, słoniki i inne stworki spod poduszki. Również nauczycielom udzielił się przytulankowy dzień i obok dzienników lekcyjnych pojawiły się maskotki. Dzień pluszaka świętowaliśmy również na lekcjach języka angielskiego. Śpiewaliśmy i rozwiązywaliśmy misiowe zagadki...był to dzień pozytywnych emocji.

    Olga Galińska

  • I etap konkursu Piosenki Angielskiej

    W dniu 24 listopada 2014 w naszej szkole odbył się I etap konkursu Piosenki Angielskiej dla uczniów klas 1-3. Zadaniem uczestników było wykonanie wybranej piosenki anglojęzycznej przy akompaniamencie instrumentalnym, do nagranego podkładu lub a'capella. Uczniowie przedstawiali własne interpretacji piosenek z gatunku szeroko pojętej muzyki rozrywkowej – wśród nich znalazły się zarówno hity sprzed lat jak i przeboje obecnych gwiazd sceny muzycznej. Swoje możliwości wokalne uczniowie mogli zaprezentować występując solo bądź w duetach. Przy ocenie występów uczestników komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. ich walory głosowe, ruch sceniczny, muzykalność i poczucie rytmu, dykcję i poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny.

    Olga Galińska
    Kinga Cierluk

  • Świeże powietrze, jesienne mgły i ...muzyka

    Jesienne mgły towarzyszyły kolejnej wycieczce uczestników Kółka „Mój Gdańsk”. Celem wyprawy była Oliwa – kiedyś oddzielne miasto, jednak od 1926 roku dzielnica Grodu nad Motławą.
    22.11.2014r. wykorzystując korzystną aurę, uczniowie zdobyli najwyższe w okolicy wzgórze Pachołek i wspięli się na wieżę widokową. Niestety przez wspomniane już mgły nie mogli zobaczyć morza, ale za to podziwiali stare zabudowania Oliwy, Dolinę Radości, drogę prowadzącą do ZOO, bloki na Żabiance i pierwsze budynki Sopotu. Na sąsiednim wzniesieniu, zwanym Wzgórzem Luizy, uczestnicy wycieczki poznali kilka informacji na temat wydarzenia, któremu poświęcony jest znajdujący się tam - a właśnie w listopadzie odnowiony - pomnik. To Bitwa pod Oliwą.
    Na zakończenie czekał na naszych uczniów „deser muzyczny”, czyli koncert organowy w Katedrze Oliwskiej.
    Niezwykle dotlenieni, nasyceni muzyką, ale też nieco wyczerpani uczniowie powrócili do swoich rodziców.

    Małgorzata Biernat

  •  „Zabytki na dnie mórz”

    14 listopada klasa 3D zwiedziła Spichlerz na Ołowiance. Dzieci wzięły również udział w lekcji muzealnej pt. „Zabytki na dnie mórz”, która odbyła się na wystawach, na których zgromadzono najciekawsze eksponaty z dziedziny archeologii podwodnej w Polsce. Razem z uczniami zastanawialiśmy się, na czym polega praca archeologa pod wodą, co można znaleźć we wrakach i jak wydobyć cenne przedmioty na powierzchnię. Uczestnicy zajęć mogli również sprawdzić, ile ważą buty nurka klasycznego, obejrzeć z bliska jego hełm i porównać strój klasyczny ze strojem płetwonurka.

    Małgorzata Stachowicz

  • Baśniowa Biblioteka Marzeń ożyła

    Czy szkolna biblioteka może być ukochanym miejscem dzieci? Okazuje się, że jest to możliwe. W Szkole Podstawowej nr 1 otwarto „Baśniową Bibliotekę Marzeń”, która swoim wyglądem wywołała zachwyt młodszych i nieco starszych uczniów oraz wszystkich dorosłych.

    5 listopada 2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku pięknie przebrani za różnych bohaterów bajek i baśni uczcili Dzień Postaci z Bajek. Punktualnie o godzinie 1200 liczna grupa uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości zebrała się w okolicy naszej biblioteki. Dwa zabawne skrzaty – Majka i Ola - powitały wszystkich zebranych, wśród których byli obecni radna Miasta Gdańska, pani Maria Małkowska – główny sponsor nowej biblioteki i radny rady dzielnicy, pan Florian Wojciechowski.
    Urocza królewna Weronika odczytała smutną baśń o bibliotece zaklętej przez złego Czarnoksiężnika, który „…pokrył patyną biblioteczne regały, zniszczył wiele książek i sprowadził smutek na całą książkową krainę...” Po latach pojawili się dzielni rycerze. Podobnie jak w typowej baśni, tak i tu zakończenie było szczęśliwe. „…Stworzono nowe meble, zakupiono pachnące farbą drukarską książki i wykonano wiele dekoracji. Baśniowa biblioteka marzeń ożyła i teraz czeka niecierpliwie na swoich wiernych przyjaciół – na dzieci...” Po odczytaniu baśni pani M. Małkowska, pan F. Wojciechowski oraz mama jednego z uczniów, dokonali odsłonięcia okna na baśniowy świat biblioteki. Potem przedstawiciele poszczególnych klas ofiarowali do nowego pomieszczenia „dary serca”. Wszyscy uczniowie mogli w tym dniu podarować szkole i uczniom swoją ukochaną książeczkę z domowej biblioteczki. Był to naprawdę wzruszający moment uroczystości.
    Kolejnym elementem tego spotkania było nagrodzenie uczniów, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych z okazji otwarcia biblioteki. W konkursie literackim klas 1-3 „List do baśniowego przyjaciela” I miejsce zajęła Maya Simon. W konkursie literackim klas 4-6 „Wymyślona baśń” – laureatami I miejsca zostali: Iga Kaczor, Oliwia Garstka, Mateusz Kwiatkowski. W konkursie plastycznym „Bohater baśni odwiedza Gdańsk” I miejsce zajęły: Lena Grunt i Iga Karczewska, II miejsce zajęła Karolina Biskup, a III miejsce zdobył Bartek Kręcicki. W konkursie plastyczno-technicznym „Pacynka lub kukiełka” I miejsce zdobyły Zofia Szymańska i Ola Zmysłowska, II miejsce zajęła Ola Baran i Zuzanna Klamer, a III miejsce zdobyła Julia Piejko. Brawom dla nagrodzonych i wyróżnionych nie było końca.
    Wreszcie nadszedł moment, kiedy zebrani mogli wejść do nowej biblioteki. Słychać było nieustające „ochy” i „achy”. Po chwili gwar ucichł, gdyż trzy baśniowe wróżki: Ala, Agata i Marta przeczytały dzieciom fragment pięknej baśni laureatki konkursu – Idy Kaczor. Dzieci były zasmucone, że nie poznały zakończenia baśni, ale obiecano im, że wszystkie nagrodzone utwory zostaną wydane w postaci książeczki i będą dostępne w bibliotece. Potem nastał czas na zabawę, zdjęcia i drobny poczęstunek dla gości.
    Nowe wnętrze biblioteki zaprojektowała pani Elżbieta-Anna Mionskowska, a przy licznych pracach wspierali ją pani Jolanta Jarzembińska i pan Jacek Myszk. Dużą pomoc przy kolejnych działaniach okazały trzy panie prowadzące szkolną bibliotekę: p. Ewa Zalewska, p. Elżbieta Dziekuć - Malej oraz p. Elżbieta Lisowska.
    Jesteśmy pewni, że nowa przestrzeń zachęci wszystkich uczniów do częstych wizyt w Bibliotece Marzeń.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • „Hej, grzyby, grzyby!”

    Jak nazywają się najczęściej spotykane w lesie grzyby i czy można je zbierać? To najważniejsze pytanie, na które odpowiadali sobie uczestnicy warsztatów edukacyjnych „Hej, grzyby, grzyby”.
    Uczniowie klasy I c odwiedzili we wtorek, 4.11.2014., Centrum „Hewelianum”, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, finansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W czasie tej nietypowej lekcji pierwszoklasiści poznali nazwy, wygląd i miejsce, w którym rosną, najczęściej spotykane w naszych lasach gatunki grzybów. Nauczyli się, jak je zbierać, aby nie niszczyć grzybni i nie zaburzyć funkcjonowania ekosystemu leśnego.
    Bardzo ważna była kwestia: Które grzyby w ogóle można zrywać? Na pewno tylko jadalne, ale też nie wszystkie. Niektóre z nich są pod ochroną! W utrwaleniu także tych wiadomości pomagał uczniom program multimedialny, który na płytce CD na zakończenie otrzymał każdy, aby utrwalić zdobytą wiedzę i powtarzać ją przed następnymi sezonami grzybowymi.

    Małgorzata Biernat

  • Szkolny Konkurs Recytatorski „Barwy Jesieni”

    3 listopada 2014 r. w naszej szkole, odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Barwy Jesieni”. W konkursie wzięło udział dwudziestu czterech recytatorów z klas II. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były bardzo ciekawe i barwnie zaprezentowane.
    Jury w składzie: mgr Elżbieta Lisowska, mgr Ewa Zalewska, mgr Beata Morawska dokonało oceny recytacji uczestników konkursu i wyłoniło następujących zwycięzców:
    I miejsce: Julia Kościelska (IIe), Milena Rabczewska (IId)
    II miejsce: Jakub Iwanicki (IIa), Aleksandra Zaprawa (IId)
    III miejsce: Piotr Kozioł (IIa), Maja Kulik (IIe)
    Wyróżnienia zdobyli: Wojciech Głowiński (IIe), Zuzanna Kozłowska (IIe),
    Weronika Kołodziej (IIe)

    Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkim upominkiem, a dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostaną wręczone laureatom podczas uroczystego apelu.
    Gratulujemy!

    Beata Kupracz
    Iwona Gużewska
    Patrycja Jagodzińska-Kłos
    Paulina Ksyt

  • Podróż do świata designu

    W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kreatywnej Edukacji, po raz kolejny zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów naszej szkoły. W tym roku tematem warsztatów była "Podróż do świata designu". Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni uczniowie z klasy Va i Vc .
    Celem spotkania było przybliżenie uczniom podstawowej tematyki projektowania użytkowego, ze szczególnym naciskiem na projektowanie uniwersalne (projektowanie uwzględniające potrzeby różnych grup).
    Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest projektowanie, kto może być projektantem, co to jest "Design for All". Zapoznali się również z wybranymi projektami będącymi ikonami designu. W swoich grupach stworzyli makietę zaprojektowanego przez siebie przedmiotu.
    Następnie, krok po kroku przygotowywali modele zaprojektowanego urządzenia, które ułatwiłoby życie osobom niepełnosprawnym.
    Na koniec uczestnicy zaprezentowali swoje pomysły.
    Wszyscy wykazali się niepowtarzalną kreatywnością i głęboką empatią. Uczniowie jednomyślnie stwierdzili, że były to jedne z najlepszych warsztatów w jakich uczestniczyli. Miejmy nadzieję, że pomysły, które się pojawiły, zostaną zrealizowane, tak by świat stał się bardziej przyjazny również dla niepełnosprawnych. Tak wczesna edukacja o życiu i potrzebach osób niepełnosprawnych spowoduje, że staną się oni integralną częścią społeczeństwa.
    Serdecznie dziękujemy organizatorom za wyjątkowe zajęcia.

    Jolanta Tarłowska

  •  „Dlaczego woda jest mokra?”

    29 października klasa 3D odwiedziła Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku i wzięła udział w lekcji pt. „Dlaczego woda jest mokra?”. Uczniowie dowiedzieli się, co sprawia, że krople przyklejają się do szyby, a owady wodne nie toną, ale suną po powierzchni jeziora? Czy można stworzyć substancję, która jednocześnie zachowuje się jak ciało stałe i ciecz? Dzieci przeprowadziły eksperymenty, dzięki którym poznały niezwykłe własności wody oraz innych cieczy. Lekcja była połączona z zajęciami na wystawie interaktywnej.

    Małgorzata Stachowicz

  • Knock, knock... trick or treat?

    Dnia 28 października na kółku j. angielskiego odbyła się zabawa Halloween w ramach zapoznania uczniów z tradycją krajów anglojęzycznych. Uczniowie w tym dniu mogli założyć przerażające stroje, a także mieć upiorne i szalone fryzury.
    Podczas zabawy Halloween uczniowie uczestniczyli w różnych konkurencjach (mumia, miotła "parzy", krzyk rozpaczy, straszne dynie i wiele innych), śpiewali piosenki, oglądali przestraszne filmy i jedli przepotworne muffinki. A wszystko w świetle lampionów z dyni, w otoczeniu pająków, szkieletów, nietoperzy oraz czarownic tworzących mroczny klimat. Poniższe zdjęcia są dowodem na to, że my się strachów nie boimy, ale je lubimy i dobrze się z nimi bawimy.

    Olga Galińska

  • Marzenia uskrzydlają!

    Uczniowie z klasy IIb naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Plastycznym "Marzenia uskrzydlają”. Organizatorem konkursu dla dzieci ze szkół podstawowych z Gdańska były Linie lotnicze „Ryanair”, a jego partnerem Miasto Gdańsk. Laureaci wyłonieni zostali w głosowaniu internetowym prowadzonym na stronie Ryanair. Nasza praca znalazła się w trójce wyróżnionych szkół, więc dzieci z klasy IIb i IIc byli pierwszymi pasażerami samolotu linii „Ryanair” stacjonującego w nowo otwartej bazie w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W nagrodę otrzymaliśmy atrakcyjne upominki z rąk Prezydenta Miasta Gdańska – p. Pawła Adamowicza, zwiedziliśmy również gdańskie lotnisko „od kuchni”, a „na deser” – 27 października – uczestniczyliśmy w widokowym locie nad Gdańskiem. Było wspaniale!!! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na naszą pracę.

    Iwona Gużewska

  • Uroczyste Ślubowanie klas I

    17 października to pamiętna data dla pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Odświętnie ubrani uczniowie w marynarskich kołnierzach zajęli centralne miejsce na sali gimnastycznej. O tym, że najmłodsi są już gotowi do wstąpienia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku, świadczyć mogło ich zachowanie oraz zaprezentowane piosenki i wierszyki. W obecności Rodziców, nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie i przez dyrektorkę szkoły Elżbietę Annę Mionskowska zostali pasowani na uczniów naszej „jedynki”. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każdy uczeń otrzymał „klucz do wiedzy” i pamiątkowe zdjęcie. Przed pierwszoklasistami wiele trudu w otwarciu drzwi do wiedzy. Życzymy, więc wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz mnóstwa sukcesów w szkole.

    Koordynator uroczystości: Beata Stajnke

  • 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

    Zdaniem uczniów były to najciekawsze lekcje historii, z jakimi dotąd mieli do czynienia. Wielu młodych ludzi podkreślało, że dzięki tym zajęciom zrozumieli, jak ważne było to powstanie dla Warszawiaków. To była piękna i niezwykła lekcja patriotyzmu. My Gdańszczanie chcieliśmy oddać hołd wspaniałym ludziom, którzy wierzyli, że ich ofiara z życia nie pójdzie na marne.

    Uczniowie i nauczyciele ZKPiG nr 20: Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 27 w Gdańsku postanowili w wyjątkowy sposób uczcić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez cały wrzesień na lekcjach języka polskiego, historii, plastyki i informatyki uczniowie wzbogacali swoją wiedzę o przebiegu powstania, o heroicznych walkach na ulicach Warszawy i o niezwykłej postawie mieszkańców stolicy. Na plastyce tworzyli niepowtarzalne plakaty, upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat, a w zaciszu sal komputerowych wyszukiwali materiały, które miały wzbogacić wystawę.
    0d 30 września do 4 października wszyscy uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć pod hasłem "Powstańcom cześć". Klasy 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej w poniedziałek, a uczniowie gimnazjum we wtorek na wybranych lekcjach oglądali interaktywną wystawę przygotowaną przez nauczycieli. Wędrówkę rozpoczynali od obejrzenia krótkiego filmu pokazującego najmłodszych powstańców. Potem oglądali materiały zawieszone na ścianach (kartki z kalendarza powstańczego, przedzielone zdjęciami zdobytymi z Muzeum Powstania Warszawskiego, plakaty wykonane przez uczniów i elementy dekoracyjne nawiązujące do Powstania). W czterech miejscach szkoły zwiedzający zatrzymywali się, aby przyjrzeć się tzw. żywym obrazom, przedstawiającym codzienne powstańcze życie. Oprowadzający uczniowie klas starszych uzupełniali wiedzę uczniów o danej scenie krótkimi informacjami. Kolejnym elementem wystawy był starannie przygotowany punkt z licznymi książkami nawiązującymi do tematyki powstańczej i miejsce, w którym rozprowadzana była powstańcza prasa. Zwieńczeniem tego dnia była możliwość obejrzenia replik broni Powstańców. Między zwiedzanymi punktami dzieci uczyły się powstańczych piosenek. Podczas tego dnia uczniowie mieli zadanie przebrać się tak, aby ich stroje nawiązywały do czasów II wojny światowej . W niezwykłych kreacjach tych małych i tych nieco starszych widać było zaangażowanie rodziców. Uczniowie prezentowali się wspaniale.
    Kolejne dwa dni poświęciliśmy na realizację gry „Warszawa 44”. Uczniowie podczas biegu zaliczali kolejne punkty: układali z puzzli znak Polski Walczącej, spożywali przygotowaną „kaszę plujkę”, rzucali atrapą granatu do celu, którym był mały goliat, pomagali rannym na Powiślu i pokonywali ciemny tunel, przypominający kanały, po których poruszali się Powstańcy. Zwieńczeniem naszych wszystkich działań był uroczysty apel poległych przygotowany przez Koło Teatralne „Po prostu” i szkolny chór „Małe słowiki”. Pomysłodawczyniami takiej formy udziału w obchodach 70 rocznicy Powstania Warszawskiego były: Elżbieta-Anna Mionskowska oraz Joanna Adamkiewicz, Jolanta Jarzembińska i Agnieszka Richter. Miały one doskonałe wsparcie we wszystkich nauczycielach ZKPiG nr 20, zaangażowanych w przygotowania tego cyklu imprez.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • "Miejscy alpinisci" odwiedzili Muzeum Bursztynu

    Odwiedzinami w Muzeum Bursztynu rozpoczęło swoją działalność kółko zainteresowań „Mój Gdańsk”, skierowane do siedmioletnich uczniów klas I. Dzięki muzealnej ekspozycji i licznym prezentacjom multimedialnym uczniowie dowiedzieli się, jak powstał bursztyn i w jaki sposób od tysięcy lat ludzie go wykorzystywali. Uczestników wycieczki zachwyciły niezwykłe okazy jantaru z różnych stron świata i o różnorodnej kolorystyce. Olbrzymie wrażenie zrobiły na dzieciach duże bryły bursztynu – takich nie można znaleźć podczas spaceru bałtycką plażą...
    W minioną sobotę (20.09.2014.) uczniowie stali się również „miejskimi alpinistami”. W ciągu następnych miesięcy będą zdobywać Koronę Starego Gdańska, czyli osiem gdańskich punktów widokowych. Zostanie to potwierdzone pieczątkami w specjalnej Książeczce Zdobywcy. Pierwsza już zaświadcza o zdobyciu Wieży Więziennej, czyli wdrapaniu się na wysokość 30 m po 144 schodach.

    Małgorzata Biernat

  • Wirtualny "Krawiec Niteczka"

    Obecność internetu w naszym życiu daje ludziom niezmierzone możliwości uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, odbywających się nawet w najodleglejszych zakątkach Ziemi. Warto od najmłodszych lat pokazywać je dzieciom tak, aby obecność w sieci nie kojarzyła się tylko z korzystaniem z gier.
    12 września nadarzyła się pierwsza w tym roku szkolnym okazja, aby wirtualnie uczestniczyć w przedstawieniu dzięki Internetowemu Teatrowi TVP dla Szkół. Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM zaprezentował uczniom w całej Polsce, a wśród nich pierwszoklasistom z naszej szkoły (klasy: I a, I b, I c, Id), spektakl „Krawiec Niteczka”. Widzowie z naszej placówki mogli naprawdę poczuć się jak w prawdziwym teatrze, ponieważ oglądali transmisję w szkolnej Sali Teatralnej im. William`a Shakespeare`a.

    Wychowawcy klas I

  • Pozostał tylko jeden Krzyżak - kl. 3e w Malborku

    Sprawdziliśmy. Na zamku z Malborku pozostał już tylko jeden Krzyżak, który zajmuje się biciem pamiątkowych monet dla turystów. Za to można tutaj obejrzeć wiele śladów, które zostały po długoletniej obecności jego przodków, poznać ich historię i obyczaje. Opowiedział nam o tym wszystkim przewodnik.
    Przed nami wiele znanych osób odwiedzało to miejsce. Pamiątki ich obecności są na Zamku Krzyżackim także eksponowane. A do tego przepiękna panorama miasta i okolic podziwiana z wieży, od której wyższa jest tylko ta w gdańskiej Bazylice Mariackiej.
    I powrót pociągiem do domu po pełnej wrażeń wizycie w Malborku...
    Działo się to w piątek, 13.06.2014.

    Klasa 3e z wychowawcą
    Małgorzatą Biernat

  • Klasa 2b i 2c w mieście „Piernika” i „Kopernika”

    12 czerwca, my uczniowie dwóch klas wraz z opiekunami, wyruszyliśmy do Torunia w magiczną podróż po mieście słynącym z legendarnych pierników, no i oczywiście światowej sławy astronoma Mikołaja Kopernika. Na początku wycieczki wybraliśmy się wraz z przewodnikiem na historyczną wyprawę uliczkami Torunia. Poznaliśmy ciekawostki i legendy dotyczące Krzywej Wieży, kościoła śś. Janów, Domu Kopernika i Piernikowej Alei Gwiazd. Następnie przenieśliśmy się w hipnotyzujący swym urokiem wszechświat, w trakcie seansu w Planetarium. W ostatnim etapie wycieczki poznaliśmy tajniki i tradycje związane z wypiekaniem pierników, a także pracę dawnych mistrzów i czeladników piernikarstwa. Ogromną atrakcją okazało się samodzielne wypiekanie pierników. Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń i wiedzy o tym cudownym mieście.

    Uczniowie klasy 2b i 2c wraz z wychowawczyniami
    Krystyną Szpakowską
    i Andżeliką Rożnowską

  • „Welcome to Playschool” - przedstawienie klasy 2b

    Dnia 11 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbyło się niecodzienne przedstawienie w języku angielskim pt. "Welcome to playschool". Występ dla rodziców, a także swoich bliskich przygotowali uczniowie klasy II B. Spektakl składał się z dwóch części: pierwsza przedstawiała scenki z życia uczniów, zaś druga część za pomocą "mystery box", wprowadziła publiczność w magiczny świat bajek i baśni.
    Aktorzy mieli trudne zadanie, gdyż musieli nauczyć się swoich ról w obcym języku. Jednak świetnie sobie poradzili. Przedstawieniu towarzyszył odpowiednio dobrany podkład muzyczny, zawierający dopasowane do sytuacji dźwięki oraz piosenki.
    Przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowanie i aplauzem ze strony publiczności, a sami wykonawcy zyskali poczucie satysfakcji z wykonanej pracy. Wszyscy uczestnicy przedstawienia zarówno widzowie, jaki i aktorzy przekonali się, że obcowanie z językiem angielskim, również w takiej formie może być ciekawe i inspirujące.

    Olga Galińska
    Andżelika Rożnowska

  • Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

    W naszej szkole uczymy i wychowujemy dzieci poprzez twórcze działanie realizowane często poza szkołą, na lekcjach muzealnych i w terenie - w warunkach naturalnego środowiska. Dowodem tego są wyjazdy i wycieczki piesze dzieci z nauczycielem, podczas których mają one możliwość bezpośredniego poznawania otaczającej je rzeczywistości. Oprócz walorów krajoznawczych, historycznych, przyrodniczych wyjazdy uczą współżycia w grupie, dbałości o higienę i własne zdrowie, samoobsługi i samodzielności. 5 i 6 czerwca grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę. Dzieci z niecierpliwością czekały na wyjazd. Z samego rana wyruszyliśmy autokarem do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Cis. To urokliwa wieś położona w kompleksie Borów Tucholskich, 80 km od Gdańska. Podczas pobytu każde dziecko zdobyło dyplom ogrodnika (siało warzywa), dyplom kuchcika (wspólnie piekło ciasto), dyplom stolarza (majsterkowało budkę lęgową dla ptaków). Ponadto dzieci odbyły przejażdżkę na koniku i zjadły smaczny domowy obiad. Wycieczka była bardzo udana, dzieci i panie zadowolone. Chętnie w przyszłości odwiedzimy gospodarstwo bo jego mieszkańcy są bardzo serdeczni, podtrzymują tradycję polskiej gościnności i szykują dla dzieci mnóstwo atrakcji!

    Katarzyna Kantor

strona:

Galeria zdjęć