Dnia 17 lutego obchodziliśmy na kółku j.angielskiego Dzień Naleśnika czyli Pancake Day, który jest odpowiednikiem Tłustego Czwartku. Zwyczaj ten zapoczątkowała pewna dama, która obawiając się spóźnienia do spowiedzi pobiegła do Kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Tradycyjnie w tym dniu organizowane są „biegi z patelniami”. Uczestnicy współczesnych biegów muszą, zatem wykazać się nie tylko szybkością, ale także precyzją w przewracaniu naleśników.
Uczniowie podczas zajęć kółka języka angielskiego uczyli się jak robić naleśniki, a także poznali zwyczaje związane z tym świętem. Nie odbyło się również bez biegu z patelnią. Obchody zwieńczone zostały ucztą naleśnikową. Było bardzo słodko!
Olga Galińska
Dnia 28 lutego odbył się w naszej szkole ostatni już etap (finałowy) Konkursu Piosenki Angielskiej. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas 1-3, którzy zaprezentowali 12 piosenek o tematyce filmowej. Występy miały charakter grupowy i indywidualny.
Komisja w składzie: p. Agata Lepek - nauczyciel muzyki, p. Magdalena Chmielewska nauczyciel j. angielskiego oraz wicedyrektor p. Agnieszka Richter oceniały występy młodych wykonawców. Ocenie podlegały: muzykalność, walory głosowe, dykcja/ poprawność językowa, dobór repertuaru, ruch sceniczny, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureaci konkursu:
I miejsce ex aequo: Ula Mieczkowska kl. 3d oraz Marta Krause kl.3d,
II miejsce: Zosia Dobrowolska oraz Maya Simon kl. 3c,
III miejsce: Grażynka Frozyna kl. 1d
Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Marzec kl. 3d, Maja Supińska kl. 3b
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Olga Galińska
Dinozaury, fascynujące stworzenia sprzed setek milionów lat, wciąż pozostają dla nas tajemnicą. Z dnia na dzień coraz więcej o nich wiemy. Choć pierwszego dinozaura zidentyfikowano niecałe 200 lat temu. Przez dwa tygodnie na kółku j. angielskiego było bardzo "groźnie". Stegozaury, tyranozaury, diplodoki oraz inne prehistoryczne gady opanowały jedną ze szkolnych sal. Na zajęciach rozmawialiśmy m.in. o tym jak wyglądały dinozaury? Czy były roślinożerne czy mięsożerne? Zastanawialiśmy się czy obecnie żyją na Ziemi dinozaury? Stworzyliśmy również dinozaurową wystawę, a także obejrzeliśmy film "Walking with Dinosaurs"( Wędrówki z dinozaurami).
Rozróżnia się już ponad 500 gatunków dinozaurów.. a my odkryliśmy jeszcze jeden gatunek - frogsaurusa!
Olga Galińska
29.01.2015r. uczniowie klas młodszych naszej szkoły kolejny raz skorzystali z możliwości obejrzenia przedstawienia teatralnego za pośrednictwem internetowych łączy. Tym razem spektakl składał się z dwóch aktów, które rozdzielała przerwa – jak w prawdziwym teatrze.
Była to jedna z najpiękniejszych baśni Andersena - „Królowa Śniegu”. Wspaniała, barwna scenografia i kostiumy aktorów oraz piosenki Agnieszki Osieckiej sprawiły, że dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały całe, choć długie, przedstawienie.
Spektakl za pośrednictwem Internetowego Teatru TVP dla Szkół zaprezentował Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Widzowie z naszej placówki ponownie skorzystali ze szkolnej Sali Teatralnej im. William`a Shakespeare`a.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
Karnawał to czas wspaniałej zabawy. Dorośli bawią się na balach, a dzieci…
Pewnego dnia w ostatnim tygodniu zajęć szkolnych przed feriami zimowymi czekała nas niespodzianka. Nie było lekcji, ale za to mieliśmy zabawę karnawałową. Było głośno i radośnie.
Zatem zaczęły się tańce i swawole. Nikt nie siedział, każdy tańczył. Były różne zabawy, takie jak: "Taniec na gazecie", "Taniec z piłeczką", "Zatrzymany jeżyk”, „Rycerz ratuje księżniczkę”, „Wężyk”, „Zajmij swoje krzesło”...
Przy dźwiękach muzyki i efektach kuli dyskotekowej powitaliśmy upragnione ferie zimowe.
HUURRRA!!!!
28. i 30.01.15r.
Klasy I C i I D z wychowawczyniami: Małgorzatą Biernat i Beatą Stajnke
21.01.2015r. to dzień eksperymentów w naszej klasie. Pokaz doświadczeń z bardzo zimną substancją – suchym lodem, o temperaturze wynoszącej prawie – 80°C. Suchy lód nie topi się, ale daje fantastyczne efekty, które każdego z nas wprawiły w zdumienie. Fenomenalna mgła wytwarzana podczas pokazu z pewnością urzekła wszystkich, a zaprezentowane samopompujące się bańki mydlane były rewelacyjne! Już nie możemy się doczekać następnych warsztatów.
Dzieciaki z I D i Beata Stajnke
Czy krowy mogą jeździć na sankach? Ależ oczywiście, Mama Mu zrobi wszystko, by bawić się tak wesoło jak dzieci! Czy można odkryć tajemnicę soku z gumijagód? Przekonaliśmy się, ze wszystko jest możliwe w…książkach.
Czwartkowe przedpołudnia klasy I c i I d spędziły w Bibliotece Manhattan. Nie w Nowy Jorku, ale w naszym rodzimym Wrzeszczu. W każdy czwartek o godz.: 10:30 Biblioteka zaprasza dzieci w na głośne czytanie bajek, połączone z twórczą interpretacją przeczytanego tekstu oraz zajęcia plastyczne i zabawy. Można przez chwilę być Gumisiem i zamieszkać w bajkowym lesie. A potem samodzielnie wykonać i ozdobić medal.
Dlatego wiemy, że wystarczy jednak zasugerować Panu Wronie, że czegoś nie potrafi, a od razu zmienia ton. On, nie potrafi? Nie potrafi pokierować sankami? Brawurowy popis jego umiejętności kończy się oczywiście w zaspie. W śniegu ląduje też Mama Mu – i to właśnie najbardziej nam się podobało! Aha, zapomnieliśmy dodać lepiliśmy bałwana… szkoda, że z gazet, ale i tak było super!!!
15.01.2015r. i 22.01.2015.
Beata Stajnke i Małgorzata Biernat
Od kilku lat w ostatni wtorkowy wieczór przed Świętami Bożego Narodzenia szkoła wypełnia się najmłodszymi uczniami, którzy przybywają do niej wraz z rodzicami, dziadkami i innymi bliskimi osobami. Powodem jest coroczny JARMARK ŚWIĄTECZNY, który jest dla dzieci okazją do zaprezentowania swoich umiejętności. Śpiewają ,tańczą, grają na instrumentach, deklamują, a na stołach leżą wykonane przez nich najróżniejsze ozdoby świąteczne. Dorośli oczywiście stanowią najwspanialszą publiczność, pracowicie uwieczniając na pamiątkę występy na najróżniejszych urządzeniach oraz zakupując wyroby swoich latorośli.
A to wszystko przy filiżance pachnącej kawy, herbaty, szklance soku i niejednym kawałku przepysznego ciasta.
Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział!
Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej SP 1
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta w roku: rodzinne, pełne ciepła i miłości. Obchodzimy je na pamiątkę narodzin Jezusa, który przyszedł na świat w małej stajence w Betlejem. Już trzeci rok uczniowie klasy 3d spotkali się wspólnie na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, aby w podniosłym, uroczystym nastroju, ze wzruszeniem jeszcze raz przeżyć ten piękny czas w naszym gronie, wśród miłych gości przy kolędzie.
Małgorzata Stachowicz
W dniu 15 grudnia 2014 odbył się II etap szkolnego konkursu Piosenki Angielskiej. Tematem przewodnim była piosenka świąteczna. Dzięki wykonaniom uczestników udało się nam poczuć tą świąteczną atmosferę. Usłyszeliśmy m.in. takie utwory jak: Last Christmas, Jingle bells, Santa Claus is coming to town, We wish you a merry Christmas, Rudolf the red nosed reindeer..i wiele innych. Zwycięzcy II etapu będą mogli zaprezentować swoje zdolności wokalne na Jarmarku Świątecznym. Serdecznie gratulujemy i widzimy się w III finałowym etapie.
Olga Galińska
Kinga Cierluk
Dekorowaliśmy już swoje bombki. Samodzielnie tworzyliśmy piękne świąteczne świece. Przyszedł czas na pierniki. W sobotę, 13.XII.br. wybraliśmy się do Galerii Bałtyckiej, nie na zakupy, ale do „średniowiecznej Piekarni nauczyć się dawnego sposobu pierniki czynić”. Zanim jednak staliśmy się małymi „pierniczkami” w odpowiedniej czapce i zielonym fartuchu, zrobiliśmy sobie fotkę ze Świętym Mikołajem. A potem… sami zobaczcie, zdjęcia mówią same za siebie. Święta czas zacząć! Życzymy wszystkim śnieżnych, smacznych i prezentowych świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie z klasy I D oraz Beata Stajnke
12 grudnia klasa 3D zwiedziła Żurawia i wzięła udział w lekcji muzealnej pt. „W kantorze kupca”. Odbyła się ona w największym drewnianym dźwigu portowym dawnej Europy zbudowanym w 1444 roku! Na zajęciach prowadzonych w Żurawiu dzieci poznały codzienne życie gdańskich kupców od XVI do XVIII wieku. Dowiedziały się, czym handlowali, gdzie mieszkali i co jedli na obiad najbogatsi gdańscy mieszczanie. Zmierzyły się również z labiryntem, wskazując statkowi bezpieczną drogę do portu gdańskiego. Rysowały herb wybranego spichlerza i spróbowały rozpoznać po zapachu przyprawy, jakie przywożono do Gdańska 400 lat temu.
Małgorzata Stachowicz
Być jak świeca, mieć magiczny płomień, czar, urok. Trwać chwilę - niezapomnianą chwilę. Takie niezapomniane chwile przeżyliśmy dzisiaj tj. 09.12.2014r. w naszej klasie. Klasa I D samodzielnie tworzyła świece parafinowe z dodatkiem kolorów, zapachów, muszelek. Możliwości było wiele! W tych niecodziennych warsztatach rozwijaliśmy swoją kreatywność i wyobraźnię. Nawet nasza pani zrobiła swoją świeczkę, zapominając o nas. A dokładnie zapomniała nam zrobić zdjęcia w trakcie naszej „świecowej roboty”. Ale dajemy SŁOWO - te piękne świece to nasza robota.
Klasa I D i Beata Stajnke
08.12.2014r. nasza klasa I D brała udział w magicznych eksperymentach. Sprawdziliśmy, czy ogień może płonąć pod wodą, wykonaliśmy „odrzutowy” zaprzęg Świętego Mikołaja oraz dowiedzieliśmy się, jak Mikołaj przeciska się przez wąskie kominy naszych domów. Nawet mikołajowe białe brody nam wyszły. Nie zabrakło również wspólnego dekorowania bombek choinkowych, które będziemy mogli zawiesić w swoich domach na choinkach.
Bawiliśmy się fantastycznie. Do zobaczenia Mikołaju w przyszłym roku!
Elfowe dzieciaki z I D i Beata Stajnke
Dzieci na co dzień kojarzą ten budynek z zakupami, a można w nim również wyciszyć się, poczytać, posłuchać różnych opowieści. Mowa o Centrum Handlowym MANHATTAN, położonym w centrum Wrzeszcza i tak korzystnie skomunikowanym z naszą szkołą. Mieści się tam jedna z licznych filii Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, zwana Mediateką ze względu na wyposażenie jej w multimedia.
I tam właśnie uczniowie klasy I c brali udział w lekcji bibliotecznej, na którą składały się: przedstawienie teatralne, zabawy przy muzyce, rozwiązywanie zagadek i praca plastyczna. Tematyka tych działań związana była z mikołajkami i nadchodzącą zimą.
Małgorzata Biernat
Z okazji zbliżających się świąt klasa 3d wzięła udział w wyjątkowych warsztatach Mikołajkowych. Zajęcia te były czasem magicznych eksperymentów. Sprawdziliśmy, czy ogień może płonąć pod wodą, wykonaliśmy „odrzutowy” zaprzęg Świętego Mikołaja oraz dowiedzieliśmy się, jak Mikołaj przeciska się przez wąskie kominy naszych domów. Na zakończenie wspólnie dekorowaliśmy bombki choinkowe, które zabraliśmy do domu.
Małgorzata Stachowicz
04.12.14r. to był dzień! Klasa I D wybrała się do Galerii Miejskiej. Myślicie, że oglądaliśmy obrazy!?
Nic z tego. Dzisiaj w Galerii to my tworzyliśmy obrazy, czyli coś co się rysuje, maluje.
Nie potrzebne były nam farby czy płótno, nie potrzebowaliśmy sztalug. Tablety – możecie sobie to wyobrazić. Tworzyliśmy rysunek na tabletach. Nasze dzieła trafiały bezpośrednio na ścianę. Rysunki swobodnie jak planety w Kosmosie krążyły po ścianach galerii. A my?
My …łapaliśmy je, ganialiśmy za nimi, świetnie się przy tym bawiąc.
Klasa I D i Beata Stajnke
Bajkopisarze tworzyli swe utwory, aby bawiąc, wychowywać i dzieci, i ...dorosłych. Pokazywali relacje między zwierzętami, które odzwierciedlały to, jak traktują się wzajemnie ludzie. Słuchacze śmiali się, ale też zastanawiali nad własnym postępowaniem. Bajki są nadal wspaniałą rozrywką i wciąż wychowują. Dlatego bardzo chętnie są prezentowane w teatrze.
Sięgnęli również po nie dwaj aktorzy Teatru „Klapa”, którzy 1.12.2014. gościli w naszej szkole. Kminek i Koperek – takie pseudonimy noszą aktorzy – zaprezentowali spektakl pod tytułem „Paweł i Gaweł”. Była to kompozycja utworów różnych poetów, opowiadających o relacjach między ludźmi poprzez świat zwierząt. Twórcy przedstawienia wszystkie postaci umieścili w kamienicy i wokół niej snuli swą opowieść.
Klasyczne wiersze dla dzieci przeplatane świetnie wykonanymi piosenkami i przyprawione żartem – to podobało się zarówno dzieciom, jak i nauczycielkom.
Wychowawcy klas I
W sobotę można długo spać, a można też ...przyjść do szkoły z rodzicami! I bez pośpiechu, który towarzyszy nam na co dzień, poświęcić się twórczości plastycznej. Coś zrobi mama, a coś innego dziecko; tata fachowo przyklei jakiś element pracy – tak wspólnie stworzą swoje własne rodzinne dzieło!
Właśnie tak spędzili sobotnie przedpołudnie, 29.11.2014., uczniowie klasy Ic i Id wraz z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Mimo mrozu licznie stawili się w szkole na zaproszenie swoich wychowawczyń.
Dziękujemy!
Beata Stajnke
Małgorzata Biernat
25 listopada odbyła się w naszej szkole impreza urodzinowa z okazji Dnia Pluszowego Misia, na którą przybyli uczniowie klas I-III wraz ze swoimi ulubieńcami - miśkami. Zebrani goście wysłuchali „misiowe’’ piosenki w wykonaniu dzieci z koła muzycznego prowadzonego przez panią Dorotę Krawczuk. Potem z entuzjazmem uczestniczyli w zabawach konkursowych – rysowali z zasłoniętymi oczami postać misia, układali puzzle, rozpoznawali tytuły wieczorynek, w których występowały filmowe niedźwiadki. Największe łasuchy zlizywały ochoczo z talerzyków pyszny miodek. Każda klasa wykonała dla solenizanta urodzinowy „tort”. Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego „Mój ukochany Miś”, wręczenie nagród laureatom, które ufundowała Rada Rodziców oraz prezentacja wystawy pokonkursowej. Na zakończenie każda klasa otrzymała w nagrodę słodkie „co nieco”. Podczas przerw można było wziąć udział w projekcji filmików „Miś Uszatek”. Sponsorem wszystkich wspaniałych słodyczy, które otrzymały dzieci był Pan Jerzy Lupa ZPC Flis Sp. z o.o., któremu serdecznie dziękujemy!!!
Wielbicielki misiów, miśków i misiaczków:
Iwona Gużewska
Beata Sowa
Beata Morawska