We wrześniu klasa 1A wzięła udział w programie profilaktycznym „Bez strachu, agresji –bezpiecznie”- „Autochodzik”. Program ten był skierowany do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dzieci zapoznały się zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Nabyły umiejętność „czytania” znaków drogowych, rozpoznawania świateł i poruszania się po drodze w charakterze pieszego.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
We wrześniu klasa 1A wzięła udział w programie profilaktycznym „Postępowanie ze zwierzętami” podczas, którego zapoznali się z zasadami bezpiecznego zachowania w kontaktach ze zwierzętami. Dzieci wzięły udział w praktycznych ćwiczeniach bezpiecznej pozycji żółwia w celu ochrony prze atakiem agresywnego psa.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
Ratusz Głównego Miasta, Ratusz Staromiejski i Nowy Ratusz – aż się w głowie dzieciom kręci! I w ogóle co się robi w tych ratuszach?
– Postanowiłam pokazać moim uczniom jeden z nich od środka, a nadarzyła się świetna okazja: Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska – mówi Małgorzata Biernat, prowadząca w Szkole Podstawowej Nr 1 Kółko Krajoznawcze „Mój Gdańsk”.
W sobotę, 12.09.2015., można było zajrzeć do Sali Obrad, Sali Herbowej, gabinetu Przewodniczącego RMG oraz przymierzyć się do pełnienia roli radnego, a nawet Prezydenta Miasta, zasiadając na fotelach, które zwykle zajmują. Na każdym kroku odwiedzający spotykali radnych w odświętnych togach. Przewodnik, oprowadzający po Nowym Ratuszu, objaśnił szczegółowo znaczenie i pochodzenie symboli, znajdujących się w herbie Gdańska. Herb był na sztandarze i na łańcuchu Przewodniczącego Rady, który wkłada przy szczególnych okazjach.
Poznanie miejsca, gdzie zapadają decyzje ważne dla funkcjonowania miasta, to pierwszy krok ku wiedzy o tym, jak to się dzieje.
Małgorzata Biernat
Podstawy zasad udzielania pierwszej pomocy powinny znać wszystkie dzieci. Poprzez zaznajomienie uczniów z tak ważnym zagadnieniem, jakim jest działanie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, właściwe nawyki są kształtowane już od najwcześniejszych lat życia. Umiejętność zachowania się w takiej sytuacji jest niezwykle ważna. W ramach projektu WOŚP - „Ratujemy i uczymy ratować” uczniowie naszej szkoły zaznajomiły się z tematem pierwszej pomocy obejmującym:
Każde z dzieci biorących udział w szkoleniu otrzymało, oprócz podręcznika do nauki pierwszej pomocy, apteczki.
Koordynator projektu,
Patrycja Jagodzińska-Kłos
- Jaki może być prezent? – zapytała dzieci nauczycielka.
- To może być jakiś upominek, ale również coś, co sprawia komuś przyjemność; wspólnie spędzony czas. – odpowiedzieli uczniowie klasy pierwszej.
- Zróbmy więc sobie na Dzień Dziecka muzyczną przyjemność!
I tak się właśnie stało. Uczniowie klasy I c w dniu swojego święta w eleganckich strojach odbyli muzyczną podróż po Europie i Krainie Baśni, nie ruszając się z budynku Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. „Pojazdami” były: trio – fortepian, akordeon i skrzypce, dwoje śpiewaków oraz dzieci i młodzież z Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Treścią – muzyka i taniec w różnorodnym stylu, ubarwione pięknymi strojami, grą świateł i komentarzem znanej prowadzącej, Barbary Żurowskiej –Sutt. A na koniec podróży – wspólny taniec z bohaterami przedstawienia. Muzyczna przyjemność na Dzień Dziecka.
Małgorzata Biernat
Najpierw zrobiliśmy pachnące mydełka, potem kolaż, a na koniec napisaliśmy list do naszych Rodziców, ale najważniejsze jest to, co chcemy powiedzieć:
Kto mi tuż przed snem, nucił bajki baj ba-aj...
I kto przybiegał z bzem kiedy maił się maj.
Kto wybaczał mi każdą złość, każdy błąd, gdy kryłam wielkie łzy,
w domu najmniejszy kąt.
Co wieczór obraz ten, kołysze mnie do snu.
Tato młody jak maj i mama wśród bzów.
Cudownych Rodziców mamy… cudownych Rodziców mamy!
Córki i synowie z klasy ID
- To już koniec? Tak szybko?! – takie zdania, wypowiedziane przez uczestników corocznego Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 1, są najlepszą jego oceną. To oznacza, że była tak dobra zabawa, tak różnorodna oferta, że został pewien niedosyt i chciałoby się zawołać: „Jeszcze!” Potwierdzeniem jest również ilość gości: uczniów i ich kolegów, rodziców, dziadków…
W tym roku po raz drugi festyn odbył się 29. maja, czyli w okolicy Dnia Dziecka i dołączył do wydarzeń, organizowanych w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów, a tematem przewodnim były podróże po Europie. Każde stoisko reprezentowało inny kraj i odnosiło się to tego, z czego jest znany. W Hiszpanii można było „złapać” byka, we Włoszech zjeść pizzę i spaghetti, w Holandii „wyhodować” tulipany z kolorowej bibuły, a ponadto rozwiązać wiele zagadek, posmakować sałatki greckiej i wygrać szczęśliwy los na loterii. Klasy III przy aplauzie kibiców rywalizowały w turnieju gry „w zbijaka”, najodważniejsi popróbowali swych sił w sumo, a wszyscy wyszaleli się na „dmuchańcach”. Pokrzepienie przyniosła pyszna grochówka, ciasta, wata cukrowa, popcorn i świeżo wyciskane soki. Na tych, którzy potrzebują ciągłego zaspokajania głodu wiedzy, czekały zadania matematyczne i kurs udzielania pierwszej pomocy.
Popołudnie uprzyjemniały występy uzdolnionych uczniów: muzyka, taniec, a nawet żonglerka! Jak co roku największym wydarzeniem była wizyta motocyklistów, którzy wszystkim chętnym ofiarowali przejażdżkę.
Dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę!
Nauczyciele SP 1 pod kierunkiem koordynatora, Patrycji Majer
Dotrzeć do siedziby czarnoksiężnika, który zna sposoby na uśpienie księgoducha, tak, aby nie dać się przez niego złapać. Rozwiązać zagadkę i zdobyć cenne punkty, umiejętnie poruszając się po przestrzeni miasta. I z tymi zadaniami dali sobie radę pierwszoklasiści z „Jedynki” – uczestnicy zajęć Kółka „Mój Gdańsk”.
W sobotę, 23. maja 2015., w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci na terenie Głównego Miasta odbyła się gra miejska „Magia Literatury”, w której wzięła udział grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Trzeba było nie tylko znać miasto, ale również wykazać się umiejętnościami z innych dziedzin: śpiewem, tańcem, rozwiązywaniem zagadek, zdolnościami manualnymi, rozszyfrowaniem kodów, spostrzegawczością i oczywiście rozumieniem tekstów.
- Dla dzieci była to przede wszystkim wielka przygoda, wzmocniona dreszczykiem emocji. – mówi o udziale w grze miejskiej opiekun kółka, Małgorzata Biernat. - Spotkania z księgoduchem można było uniknąć, uciekając przed nim i kryjąc się w zakamarkach gdańskich uliczek i kamienic. Konieczna była więc jeszcze jedna zaleta (tym razem ciała) – kondycja.
- Ta niezwykle rozwijająca zabawa dała dzieciom wiele radości, a jednocześnie nauczyła współdziałania w zespole, udzielania wzajemnego wsparcia członkom grupy. – dodaje wicedyrektor SP 1, Agnieszka Richter. - Bezcenne umiejętności!
Małgorzata Biernat
22 maja 2015 r. uczniowie klasy I B uczestniczyli w Bałtyckim Festiwalu Nauki na Wydziale Biologii i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Zapoznaliśmy się z niektórymi osiągnięciami nauki i rozbudziliśmy swoją ciekawość świata. Impreza festiwalowa realizowana była w formie licznych konkursów edukacyjnych, pokazów i zajęć warsztatowych. Obejrzeliśmy miasteczko zbudowane z klocków Lego z ruchomymi elementami napędzanymi m.in. energią solarną. Wykonywaliśmy gigantyczne bańki mydlane z odpowiednio opracowanej procedury płynu. Zapoznaliśmy się też z historią bursztynu i zobaczyliśmy pod mikroskopem bursztyny, które kryją w sobie zwierzęta lub rośliny sprzed 40 milionów lat. Niezwykłą niespodzianką dla nas był udział w warsztatach „Magiczne rewolucje”. Pod czujnym okiem wykładowcy Pani dr Anety Szymańskiej i studentów samodzielnie wykonaliśmy kilka pomysłowych doświadczeń. Przekonaliśmy się, że chemia to nie tylko wzory i obliczenia, ale magiczny świat barwy, zapachu oraz efektów specjalnych. Już wiemy, że nauka może być i ciekawa, i atrakcyjna!
Wychowawczyni klasy IB - Grażyna Olesiuk
W dniu 13 maja 2015r. Koło Języka Angielskiego miało przyjemność zaprezentować przedstawienie w języku angielskim pt. „Save the Lofty Trees”. W spektaklu wzięli udział uczniowie następujących klas: 4E, 5A, 6B i 6C. Tematem przedstawienia była ochrona środowiska. Celem występu było zarówno pogłębianie wiedzy z zakresu języka angielskiego, jak również zwrócenie uwagi na problemy związane z ekologią. Poprzez słowo oraz grę aktorską chcieliśmy pokazać naszej publiczności, iż dbanie o naszą planetę jest bardzo istotne dla nas wszystkich. Człowiek i otaczająca go (szeroko pojęta przyroda) powinni żyć w symbiozie. Nie wolno nam zapominać, iż planeta Ziemia jest domem dla nas wszystkich, zatem powinniśmy o nią dbać i nie pozwolić bezmyślnie niszczyć.
Magdalena Chmielewska
Opiekun Koła Języka Angielskiego dla klas 4 – 6
Dzisiaj (19.05.15r.) w naszej klasie było groźnie i niebezpiecznie! Była wieeelka burza z piorunami. Włosy stawały na głowie, cebula nie wyciskała łez, ogórek nie miał zielonego garniturka…, a wszystko to za sprawą naszego Pana od fizyki. No, może trochę przesadziliśmy – burza była mała, a dokładnie: 25 bardzo bezpiecznych burz.
Nie wierzycie, a jednak!
Tematem wtorkowej lekcji fizyki była „Burza”. Uczyliśmy się, co to jest elektryczność, ładunki elektryczne, a przede wszystkim jak radzić sobie w czasie burzy.
I wiecie co? Nauką można się świetnie bawić!!!
Naładowane dzieciaki z I D wraz z naszą panią Beatą Stajnke
W poniedziałek, 18 maja, w naszej szkole zapachniało ... Dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich. Zajęcia polegały na samodzielnym wykonaniu muffinkowych mydełek o rozmaitych zapachach, wzorach i kolorach. Wszyscy z ochotą tworzyli własne kompozycje, wykorzystując do tego olejki eteryczne, glicerynę oraz elementy dekoracyjne. Po wykonaniu i zastygnięciu mydełka, dzieci zapakowały je w celofanowe torebki, ozdobiły sizalem i rafią ... i oryginalny prezent gotowy !
Dla Mamy i Taty – dla Rodziców!!!
Organizator Beata Stajnke
Jeżeli gdzieś znajdą się dwie społeczności, którym patronuje ta sama niezwykła osoba, to zobowiązane są w swym sumieniu do nawiązania współpracy. Tak się nie po raz pierwszy zdarza w odniesieniu do szkół im. Mariusza Zaruskiego oraz żaglowca „Generał Zaruski”.
Kilka lat temu młodzież Gimnazjum nr 27 zaangażowała się w zbieranie funduszy na remont, który przywrócił od lat zapomniany żaglowiec do czynnej służby na morzu. Teraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 zostali zaproszeni na pokład „Generała Zaruskiego”. Jeszcze nie w rejs na jednostce, ale do zajrzenia w każdy jej zakątek i poznania warunków życia podczas wyprawy morskiej.
Z zaproszenia jako pierwsza skorzystała klasa I c, aby doświadczyć tego, jak na żaglowcu tradycja przeplata się z nowoczesnością, historia ze współczesnością…
Wilczki morskie z wychowawczynią, Małgorzatą Biernat
Nasza pani na lekcji przeczytała czytankę „Majowe święta”, a tam było napisane, „…bo każde święto ma swój dzień i swój rytuał. Na przykład z okazji 3 Maja wywiesza się flagi, w Dniu Misia przynosi się misia do szkoły, a w Dniu Przytulania nawet obcy ludzie przytulają się na ulicy”.
6 maja 2015r. my też postanowiliśmy mieć swój dzień – Dzień Triceratopsa. Zobaczcie, jacy byliśmy groźni i niebezpieczni.
WRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Małe dinozaury z I D wraz z wyjątkowo groźnym okazem - Beatą Stajnke
Śpiewające ptaki, bzyczące owady, zapach i wielobarwność kwitnących kwiatów zawiodły uczniów klas młodszych ku poezji. Reprezentanci każdej z nich spotkali się 5 maja w szkolnej sali teatralnej na Wiosennym Szkolnym Konkursie Recytatorskim.
Uczestnicy zmierzyli się ze sobą w dwóch kategoriach. Jury uważnie przysłuchiwało się występom artystów i wydało werdykt:
KLASY I:
1. miejsce - Kalina Cyrta, kl.1b
2. miejsce - Hanna Czochańska, kl.1e
3. miejsce - Martyna Michałowska, kl. 1a
Wyróżnienie - Amelia Wołczyńsk, kl.1g
KLASY II i III
1. miejsce - Julia Kościelska, kl. 2 e
2. miejsce - Robert Łyjak, kl. 3 e
3. miejsce - Zosia Dobrowolska, kl. 3 c oraz Maja Supińska, kl. 3 b
Wszystkim uczestnikom gratulujemy bardzo dobrych występów!
Beata Morawska, Krystyna Szpakowska, Aleksandra Łukasik,
Beta Stajnke, Beata Sowa, Małgorzata Biernat
Od 15 do 17 marca, klasy 3a i 3d były na „Zielonej Szkole” w Szymbarku. Podczas pobytu mieliśmy warsztaty z recyklingu w czasie, których robiliśmy papier czerpany. Badaliśmy czystość wody z pobliskich stawów oraz bawiliśmy się w podchody przyrodnicze i piekliśmy kiełbaski na ognisku. Samodzielnie robiliśmy pachnące mydełka i uczyliśmy się malować na szkle. Dużą atrakcją była przejażdżka wozami drabiniastymi po lesie. Odwiedziliśmy CEPR, gdzie widzieliśmy dom do góry nogami, Dom Sybiraka oraz największy fortepian świata i najdłuższą deskę na świecie (46m). Dużo się nauczyliśmy i spędziliśmy miło czas.
Małgorzata Stachowicz
Wiesława Sporna
Olga Galińska
Tę opowieść znają rodzice, dziadkowie... Ba! Nawet pradziadkowie! I wciąż daje radość kolejnym czytelnikom. Tak, to „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej – pierwsza lektura każdego ucznia.
Tym razem dzieci miały okazję obejrzeć inscenizację tej opowieści za pośrednictwem Internetowego Teatru dla Szkół. Spektakl był transmitowany z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a w naszej szkole tradycyjnie skorzystaliśmy ze szkolnej Sali Teatralnej im. William`a Shakespeare`a.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
Dzisiaj 05.03.2015r. zamieniliśmy się w prawdziwych chemików – czarodziejów, przeprowadzających reakcje chemiczne. I tak: przy pomocy soku z czerwonej kapusty dowiedzieliśmy się, że płyny mogą reagować obojętnie, kwasowo i zasadowo. Do trzech szklaneczek z fioletowym sokiem z kapusty, dodawaliśmy wodę, cytrynę i sodę. Po dolewaniu wody, płyn nie zmienił koloru, po dodaniu cytryny zmienił kolor na czerwono-różowy. Po dosypaniu sody kolor płynu w szklaneczce zmienił się na zielono-niebieski. Jakie ciekawe! Na zakończenie zajęć działy się rzeczy magiczne - no, bo jak inaczej nazwać powstanie pięknego kolorowego gejzera…
Naukowcy z ID i Beata Stajnke
Niezwykłego byka przywieźli do szkoły Kminek i Koperek. Choć mieszkał w Hiszpanii, nie chciał toczyć walk na arenie. Cenił spokój i zapach kwiatów! To byczek Fernando!
Opowieść o zwierzęciu o tak nietypowych upodobaniach przedstawił uczniom klas I Teatr Klapa, który 2.03.2015. ponownie odwiedził naszą szkołę. Dynamiczne i pełne muzyki hiszpańskiej przedstawienie rozbawiło niezwykle pierwszaków i wprawiło w bardzo dobry nastrój.
Wychowawcy klas I
Uczniowie klasy I b uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod nazwą Majsterkowo. Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy doskonaliły swoje zdolności manualne. Zajęcia składały się z dwóch części: teoretyczno- edukacyjnej oraz praktycznej. W czasie pierwszej dzieci korzystały z plansz edukacyjnych oraz kart z instrukcją obsługi. Druga część obejmowała zajęcia praktyczne, w czasie których uczniowie dowiedzieli się, jak krok po kroku zbudować karmnik dla ptaków. W miłej atmosferze i z wielkim zaangażowaniem dzieci przystąpiły do pracy. Wiele się nauczyliśmy, a już fakt, że mogliśmy zabrać do domu drobne upominki oraz karmniki, które wykonaliśmy był wspaniałym uwieńczeniem naszej pracy. Kreatywność uczniów klasy IB była nadzwyczajna! Wszyscy byli dumni i radośni z samodzielnie wykonanych karmników . Niektórzy z nas nawet rozbudzili swoje pasje do majsterkowania. Każdy mały uczestnik warsztatów na zakończenie otrzymał specjalny dyplom, potwierdzający jego udział w zajęciach. Pełni wrażeń długo będziemy wspominać te ciekawe zajęcia.
Wychowawczyni klasy IB - Grażyna Olesiuk