W dniu 4 listopada 2015 roku uczniowie klas II i III wzięli udział w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM. Przedstawiciele poszczególnych klas pięknie zaprezentowali swoje ulubione wiersze. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Z grona uczestników Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
w kat. kl. II:
I miejsce - H. Czochańska,
II miejsce - Z. Frydrychowska,
III miejsce - M. Michałowska oraz K. Cyrta,
wyróżnienie - W. Walkowska;
w kat. kl. III:
I miejsce - M. Rabczewska oraz P. Kozioł,
II miejsce - J. Iwanicki oraz H. Głowacki,
III miejsce - A. Krążel oraz M. Kulik,
Wyróżnienie - L. Grunt, J. Kościelska, B. Kręcicki.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
M. Majewska
B. Morawska
Dnia 4 listopada br. już po raz kolejny uczniowie klasy II D brali udział w lekcji fizyki. W ten sposób eksperymentują i uczą się, a poprzez konkretne doświadczenia za pomocą zmysłów dochodzą do wniosków. Nauka i wiedza oznaczają coś tajemniczego, zagadkę, którą można zgłębiać i odkrywać, a ogromna ciekawość moich dzieci powoduje, że przy okazji fantastycznie się bawią. Sami zobaczcie…
Mali odkrywcy z 2 d i Beata Stajnke
Giuseppe Arcimboldo był włoskim malarzem. Malował niezwykłe portrety. Artysta tworzył postacie z warzyw, owoców, liści i kwiatów. Jego obrazy były bardzo pomysłowe. Czasem wydawały się dziwaczne i zaskakiwały tego, kto je oglądał. Jedno jest pewne, obrazy Giuseppe były wyjątkowo zdrowe i smaczne. Postanowiliśmy więc popróbować swoich sił jako artyści. I jak nam poszło?
Włoscy malarze z II D wraz z wychowawcą klasy, Beatą Stajnke
Czy najmłodsi Polacy znają znaczenie tak często używanego słowa: „solidarność”? I czy rozumieją, jakiego wymiaru nabrało w najnowszej historii naszego kraju? Październikowa wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, powstałym w miejscu, gdzie narodziła się współczesna wolna Polska, była dla uczestników Kółka „Mój Gdańsk” okazją do rozmowy o tym, co wydarzyło się w Stoczni Gdańskiej w roku 1980; o tym, jak dzięki wzajemnej solidarności udało się osiągnąć wspólny cel.
Małgorzata Biernat
W środę 28.10.2015r. uczniowie klasy II E odwiedzili Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Gdańsku. Dzieci poznały trudną i odpowiedzialną pracę pilotów i lekarzy śmigłowca ratunkowego. Miały okazję zasiąść za sterami helikoptera i zobaczyć wnętrze maszyny. Wycieczka była bardzo udana.
Anna Krejczy
27 października 2015r. klasa 2g była na wycieczce. Spacerowaliśmy po Starym Mieście w Gdańsku oraz odwiedziliśmy gdańskiego Żurawia. Oprócz zwiedzania obiektu wysłuchaliśmy legendy o gdańskiej wdowie. Wycieczka była bardzo ciekawa.
Grażyna Fornell
24 października 2015 r kolejny raz uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w warsztatach architektonicznych.
Tym razem Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji swoim programem objęło dzieci z klasy II D prowadzonej przez p. Beatę Stajnke. Warsztaty miały na celu pokazanie najmłodszym, czym jest architektura i na czym polega projektowanie. Podczas zajęć uczniowie mogli wykazać się nie tylko swoją wiedzą, ale również pomysłowością pobudzając wyobraźnię podczas tworzenia nowych aranżacji. Była to, nie tylko możliwość odkrywania swoich talentów, ale również świetna okazja, by zrozumieć otaczającą przestrzeń, nauczyć się jej zasad i lepiej ją zrozumieć.
Do zobaczenia na olejnych zajęciach.
Jolanta Tarłowska
Papudze uciekło złote jajo! I co terrraz? – martwi się papuga. Na szczęście u jej boku dzielnie kroczy kilkuletnia Maja, obiecując odnalezienie cennej zguby. Wespół z dzielną załogą statku docierają na bezludną wyspę, by zamiast jaja odnaleźć coś zupełnie innego…
„Apollo 11” to opowieść o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu w roku 1969. Wraz z trzema amerykańskimi astronautami wsiadamy na pokład statku Apollo 11, startujemy, przyspieszenie rakiety wbija nas w fotel i w końcu lądujemy na Księżycu. Duża dawka faktów i odkrywanie tajemnic kosmosu! Wszystko to przeżyliśmy dzięki projektowi „Czytam sobie w bibliotece”.
W ramach tego projektu Wojewódzka Biblioteka Publiczna – filia 44 w ostatnich tygodniach przeprowadziła szereg spotkań dla uczniów klasy 2 D. Ciekawe i niosące ze sobą treści edukacyjne warsztaty bardzo przypadły do gustu moim dzieciom. Aktywnie brali udział w prowadzonych zajęciach, chętnie udzielali odpowiedzi na zadane pytania jak również otwarcie wyrażali chęć głośnego czytania i zapoznania się z treścią innych książek z serii "Czytam sobie" wydawnictwa Egmont.
Wychowawczyni klasy 2 D Beata Stajnke
Nasza szkoła brała udział w pilotażowej kampanii pn. Bitwa na kilometry, realizowanej w ramach europejskiego projektu SWITCH, której celem jest promocja aktywnych podróży (odbywanych pieszo, rowerem itp.), jako alternatywy dla samochodu na krótkich odległościach oraz związanych z nimi korzyści zdrowotnych.
W Bitwie na kilometry w Gdańsku, zaplanowanej na okres od 14 września do 13 października 2015r., brały udział trzy szkoły podstawowe: SP nr 1, SP nr 2 oraz Pozytywna SP. Podczas kampanii zachęcani byli uczniowie, ich rodzice i nauczyciele do rejestrowania swoich podróży odbytych aktywnie. Służyły do tego rozdane uczestnikom karty magnetyczne i rejestratory rozlokowane w wielu miejscach na osiedlach wokół szkół.
Wspólnym celem było przebycie w ciągu 30 dni dystansu dookoła Ziemi, czyli 40075 km. Dodatkowo, biorące udział w akcji szkoły bezpośrednio rywalizowały ze sobą o największą liczbę zdobytych kilometrów.
Mając taką osobę za patrona szkoły, my również jesteśmy wszechstronni. Świetnie bawiliśmy się na szkolnym biegu Mariusza Zaruskiego, przy okazji zdobywając punkty w „Bitwie na kilometry”… A że pogoda dopisywała, to podziwialiśmy również nasze „morenowe krajobrazy”.
Klasa 2 D z wychowawcą Beata Stajnke
Lata 2015/2017 są po brzegi wypełnione rocznicami związanymi z datami powstania najpopularniejszych książek dla dzieci. Szkoła Podstawowa nr 1 na gdańskiej Morenie postanowiła bardzo aktywnie włączyć się w działania mające na celu rozwój czytelnictwa i zdecydowała się wspólnie świętować kolejne urodziny Pippi Langstrumpf, Tomka Sawyera, Kubusia Puchatka i wielu innych bohaterów książek.
Już w sierpniu zespół polonistów opracował trzyletni program „Nasza szkoła czyta dzieciom”. W ramach tego działania rozpoczęliśmy całą akcję od opracowania projektu „70 urodziny Pippi Langstrumpf”.
Na tablicy przy bibliotece zawisła dekoracja dotycząca projektu i informująca o kolejnych wydarzeniach, w których mieli uczestniczyć najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Obok biblioteki na trzech tablicach zostały przygotowane informacje o autorce Pippi i zawieszono fotosy z filmu.
Przez cały tydzień od 10 do 17 września 2015r. dyrektor Elżbieta-Anna Mionskowska i wicedyrektor Jolanta Jarzembińska zapraszały poszczególne klasy 1-3 do sali teatralnej, w której w ciekawy sposób przybliżały życie i twórczość pani Astrid Lidgren i czytały pierwsze rozdziały książki o małej, piegowatej dziewczynce. Wszystkie wychowawczynie zostały zobowiązane do codziennego czytania kolejnych rozdziałów książki.
Kolejne spotkanie miało charakter „wycieczki do Szwecji – kraju Pippi i Astrid Lindgren”. Tym razem na tę wędrówkę zaprosiła wicedyrektor Katarzyna Oleszczuk, która w niezwykle barwny i ciekawy sposób przekazała dzieciom – podczas prezentacji – informacje o kraju, systemie politycznym, roślinach i niezwykłych zwierzętach. Przerywnikami była nauka pląsu i piosenki o Pippi. Dyrektor Mionskowska pokazała dzieciom, dwa niezwykłe parki rozrywki, w których najważniejszymi postaciami są bohaterowie książek Astrid Lindgren. Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie klas 1-3 zostali poczęstowani pysznymi miniaturkami szwedzkich ciasteczek.
12 października 2015r. czekała uczniów nie lada frajda. Dzieci wzięły udział w wielkim turnieju wiedzy i sprawności. Część uczniów realizowała zadania związane z wiedzą o bohaterach książki (układali puzzle, z rozsypanych liter składali imiona głównych bohaterów, po odczytaniu fragmentu książki odgadywali, o kim była mowa, a wśród zdjęć różnych pisarek wyszukiwali Astrid Lindgren itp.). Aby osoby pełniące funkcję kibiców nie nudziły się, zadania dydaktyczne były przedzielane zabawnymi konkurencjami sportowymi (bieg w zbyt dużych butach, zespołowe pokonywanie przeszkód, bieg z balonem, toczenie kół samochodowych, przenoszenie wielu piłek itp.) Konkurencjami sportowymi zajmowała się pani Jolanta Kazanowska. Wszystkie zabawy śpiewem urozmaicała pani Dorota Krawczuk. Na zakończenie każdej części turnieju w klasach pierwszych, drugich i trzecich wybierano najbardziej idealną kopię Pippi Langstrumpf. Wszyscy spisali się znakomicie. Kibice byli rewelacyjni, a zabawa wspaniała.
Dwa dni później wszystkich uczniów klas 1-3 czekała kolejna niespodzianka. Pani Alicja Chorążewicz ze swoim kołem przygotowała jedną z przygód Pippi w postaci teatrzyku cieni. Nasi uczniowie po raz pierwszy zobaczyli tak niekonwencjonalny spektakl i byli nim zauroczeni.
Dwumiesięcznym zabawom towarzyszyły wystawy prac plastycznych i kukiełek. Nagrodzone zostały również najciekawsze prace literackie o Pippi.
Elżbieta-Anna Mionskowska
W nocy z piątku na sobotę (9 października - 10 października 2015r.) odbyło się „nocowisko”. Uczestnikami tej nocy spędzonej w szkolnych murach byli uczniowie klasy 2B wraz z wychowawczynią p. Grażyną Olesiuk , p. Agnieszką Richter, p. Katarzyną Rokicką- Mazur i p. Anią Stąsiek. Impreza rozpoczęła się od zawodów sportowych, w których uczestniczyli rodzice razem dziećmi. Miłą niespodzianką były warsztaty teatralne, które przeprowadził Pan Robert Cyrta. Każdy z nas choć przez chwilę był aktorem i grał różne role na scenie „naszej sali teatralnej”. A później… zjedliśmy pyszną kolację, która nam niezwykle smakowała, bo przygotowały nam nasze mamusie.
Największą atrakcją były „nocne podchody” z latarkami, szukanie ukrytych listów w ciemności i zdobywanie punktów w „Bitwie na kilometry”. Po powrocie z „nocnej wędrówki” Pani Kasia przygotowała dla nas gry i zabawy komputerowe, a później nasza sala 306 zamieniła się w salę kinową z wielkim ekranem i na dobranoc obejrzeliśmy bajkowy seans filmowy. Jedynym mankamentem był brak popcornu, który zastąpiliśmy chrupkami kukurydzianymi! Nikt nie spał do późnych godzin nocnych. Na koniec nocy i początek dnia uczniowie otrzymaliśmy medale – „jesienne liście” za aktywny udział w zabawach i przetrwanie niezwykłej nocy w murach szkoły. Wszyscy świetnie się bawili! Była to dla nas ciekawa przygoda i na pewno jeszcze kiedyś to powtórzymy.
Wychowawczyni klasy 2 B - Grażyna Olesiuk
Spróbuj sobie wyobrazić, kiedy otworzysz oczy,
że tak nagle dziwny widok Cię otoczy.
Kapitanem oto jesteś na wielkim okręcie.
Przed siebie płyniesz śmiało, szybko i zawzięcie.
Ahoj, załogo! Ahoj, kapitanie!
Tym zawołaniem rozpoczęliśmy „swój rejs” na żaglowcu Mariusza Zaruskiego.
Mariusz Zaruski - Człowiek, który kochał morze i Tatry…
Nasz Patron!
By pamięci nie zatarł czas…
Wilki morskie z 2 D
7 października 2015 r. uczniowie klas II i III, 8 – i 9 – latkowie, uczestniczyli w zwiedzaniu żaglowca „Generał Zaruski”. To kontynuacja projektu, który zapoczątkowała w zeszłym roku szkolnym wizyta na fregacie obecnej klasy II c. W ten sposób uczniowie poznają budowę żaglowca i warunki, w których przebywają żeglujący. To wstęp do dalszej edukacji morskiej.
Ale to nie wszystko! Zarówno nasza szkoła, jak i żaglowiec noszą dumnie imię tego samego patrona: generała Mariusza Zaruskiego. Osobowość tego niezwykłego człowieka towarzyszy każdej wizycie. Uczniowie poszerzają wiedzę o jego dokonaniach i poznają bliżej jego charakter. Projekt będzie miał charakter cykliczny i długofalowy – co roku kolejne klasy trzecie będą zwiedzać żaglowiec.
Koordynator projektu
Małgorzata Biernat
30 września klasa 2g uczestniczyła w zajęciach plastycznych w Galerii Sztuki "Warzywniak". Dzieci wykonały ekologiczne torby na zakupy, wykorzystując materiały odpadowe. Podczas pracy rozwijały swoje umiejętności manualne, plastyczne oraz wyobraźnię twórczą.
Grażyna Fornell
Dnia 25 września 2015 r. w Naszej szkole odbył się bieg pod patronatem Mariusza Zaruskiego. Było to pierwsze wydarzenie w związku z projektem szkolnym na temat wiedzy o patronie szkoły. W rywalizacji wzięli udziały wszyscy uczniowie klas IV- VI w swoich kategoriach wiekowych z podziałem na chłopców i dziewczynki.
Oto wyniki:
KLASY IV Dziewczynki 1. Amelia Maciejewska 2. Pola Ziemian 3. Zuzia Radomska Chłopcy 1. Mateusz Gaweł 2. Michał Smarz 3. Jan Kochanowski |
KLASY V Dziewczynki 1. Zosia Kujawińska 2. Weronika Stepnowska 3. Aniela Matla Chłopcy 1. Konrad Szczepaniak 2. Piotr Abramowicz 3. Erik Składkiewicz |
KLASY VI Dziewczynki 1. Patrycja Stróżka 2. Oliwia Chamera 3. Oliwia Florczuk Chłopcy 1. Marcin Fidytek 2. Bartek Kostarczyk 3. Szymon Karłowicz |
WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM ORAZ UCZESTNIKOM SERDECZNIE GARTULUJEMY !!!
Życzymy dalszych sukcesów, ducha walki oraz wytrwałości w pozostałych konkurencjach.
Agnieszka Richter
Pierwszym etapem obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia był egzamin. Bardzo poważny, bo w Centrum Hewelianum!
- 22-osobowa grupa uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 1 godnie reprezentowała naszą placówkę podczas odbywającego się w Centrum Hewelianum egzaminu z tabliczki mnożenia. – relacjonuje nauczycielka matematyki, Małgorzata Zmysłowska. - Egzamin okazał się dość prosty dla naszych uczniów i wszyscy ukończyli pisanie po niecałych 10 minutach. Każdy z czwartoklasistów bezbłędnie rozwiązał wszystkie działania, za co otrzymał dyplom oraz odznakę Mistrza Tabliczki Mnożenia 2015.
- Od początku tygodnia w naszej szkole podejmowane były działania mające na celu sprawdzanie i rozwijanie znajomości tabliczki mnożenia przez naszych uczniów. – opowiada o zaplanowanych na terenie placówki przedsięwzięciach - w związku z przypadającym 25 września Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia - Kamila Grabowska, współorganizatorka wydarzenia. - W poniedziałek pojawiła się sowa przypominająca, kiedy odbywa się święto; we wtorek na ścianach zawisły pierwsze karteczki z przykładami z tabliczki mnożenia, a w środę - z różnymi działaniami. Dla klas najmłodszych zostały dodatkowo przygotowane karteczki z odpowiedziami.
Piątek to dzień ogólnoszkolnego egzaminu z tabliczki mnożenia, w trakcie którego ochotnicy mieli za zadanie bezbłędnie rozwiązać pięć przykładów. W nagrodę otrzymywali Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia. Ci, którym się nie powiodło, mogli spróbować ponownie dopiero po godzinie. Zainteresowanie było na tyle duże, że czas trwania egzaminu został przez organizatorów wydłużony ponad dwukrotnie, aby wszyscy chętni, w tym wielu uczniów, którzy przyszli na egzamin już po swoich zajęciach, mogli zdobyć certyfikat.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za entuzjazm i chęć sprawdzenia swoich umiejętności a każdemu Mistrzowi gratulujemy wiedzy!
Zapraszamy za rok!
Kamila Grabowska
Małgorzata Zmysłowska
Pod koniec września rozpoczął się cykl zajęć pod hasłem "Jemy zdrowo". Ma on na celu przybliżenie dzieciom jak ważą rolę w naszej diecie powinny odgrywać warzywa, które możemy zbierać z ogródków i działek.
28 września dzieci wzięły udział w zabawach, grach i konkursach z okazji Dnia Ziemniaka. Najpierw przywitały się z gośćmi pyrki, kartofle i ziemniaczki. Następnie nauczycielka opowiedziała historię "Skąd ziemniaki są u nas". I zaczęła się zabawa ... najpierw wykopki, następnie dzieci mogły wykazać się szybkością i zwinnością w zawodach z ziemniakiem na łyżce. Były również rzuty do celu i wykonywanie kartoflanych ludzików. Po zabawach odbyła się degustacja pysznych gotowanych ziemniaczków.
Katarzyna Kantor
Wizyta w Edu - Parku kolejny raz rozbudziła w dzieciach zamiłowanie do świata nauki. Tym razem zdecydowaliśmy się na wybuchowo - odlotowe warsztaty pełne chemicznych eksplozji. Na dzieci czekały wystrzały odrzutowych rakiet, piankowe węże i wulkany, wielki wybuch oraz lokomotywa, w której z komina wylatują gęste kłęby tlenu. Dzieci były zachwycone! Z pewnością odwiedzimy to miejsce jeszcze nie raz!
Katarzyna Kantor
W sobotę 19 września na szkolnym boisku odbył się turniej piłki nożnej MORENA Cup chłopców rocznik 2003 i młodsi.
Naszą szkołę reprezentowali chłopcy :
1. Stanisław Kochanowski - VB
2. Daniel Gałęza - VC
3. Piotr Abramowicz - VE
4. Kacper Twarowski - VE
5. Bartek Dygowski - VE
6. Kuba Strózki - VE
7. Patryk Święczkowski - VI A
8. Kuba Połoczański - VI A
Zespół zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej wygrywając wszystkie mecze i tracąc tylko jedną bramkę.
W młodszej kategorii wiekowej w drużynie wystapili Janek Kochanowski i Damian Siuta, obaj z IVB, którzy zaprosili do turnieju swoich kolegów z osiedla tworząc zespoł. Wspólnie wywalczyli również I miejsce.
Fundatorem nagród była LWSM Morena . Uczestnicy otrzymali okazałe medale i nagrody rzeczowe a Pan Prezes Nowaczek obiecał objąć Patronatem comiesięczne rozgrywki w ramach "małej ligi" piłki nożnej.
Dodatkową atrakcją były vauchery na mecz Lechii Gdańsk które otrzymali piłkarze. Już umówiliśmy się na rozgrywki w październiku tym razem na hali sportowej.
Małgorzata Leśniewicz
Dbałość o podnoszenie poziomu orientacji dzieci w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika bezpośrednio z treści Podstawy Programowej. Zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi: dziecko kończące edukację przedszkolną orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu oraz próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny (...) ma rozeznanie, gdzie można bezpiecznie się bawić, a gdzie nie. W trosce o skuteczną realizację treści podstawy programowej w wyżej wymienionym zakresie dzieci wzięły udział w programie "AUTOCHODZIK". Przeznaczony on jest dla grupy wiekowej 4 - 8 lat. Udowodniono bowiem, że wczesna edukacja w tym zakresie pozwala na trwalsze budowanie właściwych postaw i zachowań.
W trakcie zajęć z "AUTOCHODZIKIEM" dzieci poznają przepisy ruchu drogowego.
i opanowują umiejętności przyswajając je poprzez zabawy symulacyjne, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, słuchowe, dydaktyczne, ruchowe. Wchodzące w skład zestawu elementy wykonane są ze specjalnych tkanin wypełnionych gąbką, które dzieci między innymi mogą zakładać. Jednak, aby założyć na siebie atrapę samochodu , muszą co ważne , zapiąć pasy! Zestaw zawiera modele różnych pojazdów, znaki drogowe, sygnalizatory, elementy takie jak słupki, pachołki, strzałki, zebrę, a nawet stację benzynową. W zabawach z wykorzystaniem zestawu, dzieci angażują zmysły wzroku, słuchu, dotyku poprzez działanie na konkretach.
Katarzyna Kantor