• Spacer po średniowiecznej uliczce

    Czy wędrując po gdańskich uliczkach, zastanawiacie się, jak wyglądały przed wiekami i czym zajmowali się ówcześni mieszkańcy? Możecie się tego dowiedzieć, czytając rozmaite książki, ale także odwiedzając Muzeum „Błękitny Baranek”. W dawnym spichlerzu tak przygotowano wystawę, że zwiedzając ją, mamy wrażenie, iż spacerujemy wzdłuż miejskiej uliczki, przy której ulokowały się kolejne warsztaty rzemieślnicze. Zadbano nawet o to, aby można było usłyszeć dźwięki dawnego Gdańska. Taką podróż w czasie, przenosząc się w czasy średniowiecza, przeżyli w piątkowe popołudnie (8.01.2016.) uczestnicy Kółek „Moja mała ojczyzna” i „Mój Gdańsk”.

    Elżbieta Dziekuć – Malej
    Małgorzata Biernat

  • Jasełka

    Okres Bożego Narodzenia, to czas radosnych spotkań, czas pojednania i zgody, przebaczenia i miłości a w naszej szkole, to też czas na Jasełka czyli przedstawienie oparte na motywach biblijnych, które odtwarzają wydarzenia towarzyszące narodzinom Chrystusa.
    W tym roku niezwykle trudnego zadania podjęła się klasa III e prowadzona przez p. Izabelę Barańską, która z p. Jolantą Tarłowską, reżyserem przedstawienia, zaprezentowała staropolski tekst napisany w XIX wieku przez ks. Kazimierza Jarego. Dzieci stanęły na wysokości zadania i perfekcyjnie opanowały bardzo długi scenariusz obfitujący w język, którego już dziś nie używamy, oryginalny i zapewne nie zawsze łatwy w odbiorze (myślę, że tylko dla małych widzów) oraz tekst napisany góralską gwarą.
    Praca całego zespołu przyniosła nieoczekiwaną radość, szczęście i satysfakcję a także ogromne uznanie widowni, która okrzyknęła przedstawienie jako najpiękniejsze. Oby co roku, w tym niezwykłym czasie rodzenia się Miłości, każde przygotowane przedstawienie było najpiękniejsze, bo przecież główną rolę w nim obejmuje niezwykły aktor – Jezus!

    Jolanta Tarłowska

  • Wigilia klasy 1a

    18 grudnia odbyła się w klasie 1A wigilia klasowa. Wszyscy składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Potem śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. To była nasza pierwsza, wspólna wigilia. Oby ten pierwszy rok w szkole był dla nas zawsze pełen radości i miłych niespodzianek.

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Tyle serc dla jednego małego serduszka

    Zrobiliśmy najprawdziwszy i najwspanialszy podarunek świąteczny jednemu małemu chłopcu – Tymusiowi. Swym zaangażowaniem ofiarowaliśmy mu szansę na zdrowe serce, szansę na życie…
    W okresie przedświątecznym w naszej szkole odbyło się kilka małych kiermaszy i jeden duży (15.12.2015.) na zakończenie akcji pomocy Tymkowi. Bardzo aktywnie włączyli się w nią zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Piekli ciasta i ciasteczka, przygotowywali ozdoby świąteczne oraz występy artystyczne. I w ten sposób wytężoną pracą, ale również wesołym śpiewem mamy swój udział w wywalczeniu dla Tymusia naprawy jego małego serduszka.
    Teraz, gdy już wiemy, że pomoc wielu, wielu ludzi i nasze działania zakończyły się sukcesem i dzięki temu na początku nowego roku odbędzie się planowana operacja serca, odczuwamy wielką radość! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję!

    Zespół edukacji wczesnoszkolnej

  •  II etap konkursu Piosenki Angielskiej dla uczniów klas 1-3

    W dniu 16 grudnia 2015 odbył się II etap szkolnego konkursu Piosenki Angielskiej. Tematem przewodnim była piosenka świąteczna. Dzięki wykonaniom uczestników udało się nam poczuć tą świąteczną atmosferę. Usłyszeliśmy m.in. takie utwory jak: Last Christmas, Silent night, Santa Claus is coming to town, We wish you a Merry Christmas, ..i wiele innych. Serdecznie gratulujemy i widzimy się w III finałowym etapie.

    Olga Galińska
    Kinga Cierluk

  • Mikołajki w klasie 1a

    7 grudnia klasa 1A obchodziła klasowe mikołajki. W tym dniu panie oraz wszystkie dzieci przyszły w świątecznych czapkach, dzięki czemu wyróżnialiśmy się na tle innych klas. Tego dnia poznaliśmy historyczną postać Mikołaja oraz zapoznaliśmy się również z tradycją obchodów mikołajek . Na koniec Pani Małgosia przyniosła ogromną torbę pełną prezentów, którą zostawił dla nas prawdziwy Mikołaj. Prezenty wszystkim się bardzo podobały. Pani Asia i pani Małgosia razem z dziećmi dziękują Mikołajowi za cudowne upominki!

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Klasa 1a na spektaklu „Wielki odkrywca”

    4 grudnia w ramach mikołajek klasa 1a była na spektaklu muzycznym pt. „Wielki odkrywca” w Domu Technika NOT w Gdańsku, w wykonaniu aktorów z teatru „FORM ART” Z Łodzi. Bardzo podobał się nam główny bohater Ryś, którego siłą sprawczą była jego wyobraźnia i pomysłowość. Przeżyliśmy z nim wspaniałą podróż poprzez morza, szczyty Himalajów a nawet kosmos i zrozumieliśmy, że najważniejszą zabawką jest nasza wyobraźnia, która nie pozwala się nam nudzić!

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Zmienialiśmy właściwości materii

    Z czego składa się świat? Jakie właściwości ma materia i czy można je zmienić? Co jest cięższe? Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy II c poszukiwali odpowiedzi podczas eksperymentów pod kierunkiem Pana Fizyka. Było inspirująco, ale także wesoło.

    Małgorzata Biernat

  • Zrobić coś z niczego!

    ZROBIĆ COŚ Z NICZEGO!
    A właściwie skonstruować wspaniały zamek z… kartonów, rolek i dużych ilości taśmy klejącej. Takiego zadania podjęli się pierwszego dnia grudnia uczniowie klasy II c. Praca była realizowana zespołowo, ważne więc było wypracowanie porozumienia w sprawie wyglądu zamku. To bywa bardzo trudne…

    Małgorzata Biernat

  • "Dlaczego sieci nie lubią śmieci?"

    Sukces w konkursie plastyczno-ekologicznym na projekt okładki do zeszytu z przyrody pod hasłem: "DLACZEGO SIECI NIE LUBIĄ ŚMIECI?"
    27.11.2015 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w plastyczno-ekologicznym konkursie edukacyjnym „DLACZEGO SIECI NIE LUBIĄ ŚMIECI”. Laureaci i uczestnicy konkursu, ale również ich rodzice, wychowawcy, nauczyciele i koledzy ze szkolnej ławki spotkali się na Dużej Scenie Teatru Miniatura w Gdańsku, gdzie oprócz nagród na uczestników czekała niespodzianka w postaci przedstawienia Teatru Miniatura "Zostań przyjacielem".
    Zadaniem konkursowym było stworzenie projektu okładki zeszytu do przyrody, będącego odpowiedzią na pytanie:„DLACZEGO SIECI NIE LUBIĄ ŚMIECI”. Nadesłane prace oceniane były pod względem zgodności z tematem konkursu. Punktowano także estetykę prac oraz pomysł i kreatywność. Jury konkursowe, złożone ze specjalisty ds. ochrony środowiska, inżynierów sanitarnych oraz grafika spośród 144 prac postanowiło nagrodzić 14 z podziałem na kategorie wiekowe: 10, 11 i 12 lat. Najlepsi projektanci otrzymali pamiątkowe statuetki oraz edukacyjne upominki m .in. w postaci zeszytu z okładką wg własnego projektu.
    Wśród 14 wyróżnionych znalazł się nasz uczeń, Aleksander Czeszkiewicz z klasy 6c.
    GRATULUJEMY!!!

    Sylwia Halman Kulik

     

  • I etap konkursu Piosenki Angielskiej dla uczniów klas 1-3

    W dniu 25 listopada 2015 w naszej szkole odbył się I etap konkursu Piosenki Angielskiej dla uczniów klas 1-3. Zadaniem uczestników było wykonanie wybranej piosenki anglojęzycznej przy akompaniamencie instrumentalnym, do nagranego podkładu lub a'capella. Uczniowie przedstawiali własne interpretacji piosenek z gatunku szeroko pojętej muzyki rozrywkowej – wśród nich znalazły się zarówno hity sprzed lat jak i przeboje obecnych gwiazd sceny muzycznej. Swoje możliwości wokalne uczniowie mogli zaprezentować występując solo bądź w duetach. Przy ocenie występów uczestników komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. ich walory głosowe, ruch sceniczny, muzykalność i poczucie rytmu, dykcję i poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny.

    Olga Galińska
    Kinga Cierluk

  •  Dni Praw Dziecka

    W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, w Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku, został zorganizowany tydzień poświęcony tej tematyce. Organizacją zajęła się p. Monika Subotowicz-Bychowska, p. Agnieszka Łuczyńska i p. Agata Duda. Akcja miała na celu zapoznanie dzieci z klas od IV do VI z prawami, które im przysługują oraz uświadomieniem ich, w jakich sytuacjach można mówić o ich łamaniu i gdzie można zgłosić się o pomoc. Aby bardziej przybliżyć dzieciom tę tematykę, poproszono je o wykonanie prac plastycznych oraz scenek przedstawiających sytuacje w których prawa dziecka są łamane. Organizatorki także przygotowały krótką prezentację oraz zapoznały dzieci z piosenką dotyczącą praw dziecka.

    Monika Subotowicz-Bychowska
    Agnieszka Łuczyńska
    Agata Duda

  • Zielono nam

    24 listopada uczniowie klasy II c wybrali się do Hewelianum, aby uczestniczyć w warsztatach ekologicznych pt. „Zielono mi”. Niewątpliwą atrakcją tej wizyty była możliwość wypróbowania eksponatów, znajdujących się w Pracowni REenergii. Gospodarka odpadami, budowa baterii, energia odnawialna, efekt cieplarniany, emisja CO2, poziom hałasu – to tylko część zagadnień, które zgłębiali młodzi naukowcy.

    Małgorzata Biernat

  • Bracia Grimm też korzystają z Internetu

    No, może korzystaliby, gdyby żyli w obecnych czasach. A tak naprawdę, to wędrowali od wioski do wioski, wsłuchiwali się w opowieści ludowe i nadawali im formę utworów literackich. Tak powstały „Baśnie braci Grimm”, które towarzyszą nam od dzieciństwa. Zwycięża w nich zawsze dobro, a zło zostaje okrutnie ukarane.
    Tak jest również w „Historii Śnieżki”, spektaklu Teatru Maska z Rzeszowa, który – nie ruszając się z Gdańska – w listopadzie w ramach Internetowego Teatru dla Szkół obejrzeli najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Wcześniej, w październiku, podczas przedstawienia Teatru Baj z Warszawy pt. „Świat Garmanna”, spotkali się z sześcioletnim chłopcem, który właśnie pójdzie do szkoły. Tematyka, nastrój i forma realizacji spektakli jest różnorodna. W ten sposób uczniowie poszerzają zakres edukacji teatralnej, która w naszej szkole opiera się przede wszystkim na odwiedzaniu miejscowych teatrów i tworzeniu własnych przedstawień.

    Małgorzata Biernat

     

  • Zamki Transylwanii

    Kolorowe nagrobki na cmentarzach, piękne drewniane bramy, prowadzące do gospodarstw, młodzi ludzie, którzy zamiast dżinsów noszą tradycyjne stroje ludowe, a w sąsiedztwie tego wszystkiego, na szczytach gór, niezwykłe zamki. To Transylwania, rejon Rumunii, znany przede wszystkim z opowieści o mieszkającym tu podobno Drakuli. W listopadową sobotę grupa uczniów, uczęszczających na zajęcia Kółka „Mój Gdańsk”, miała okazję, aby poznać tę niezwykłą krainę i stworzyć z kartonu, kolorowego papieru, taśm itp. własne zamki. Młodzi pasjonaci naszego miasta wzięli udział w warsztatach architektonicznych w Instytucie Kultury Miejskiej, będących częścią projektu pod nazwą Klub Siedmiu Przygód. Stworzone podczas zajęć zamki wykonawcy oczywiście mogli zabrać ze sobą na pamiątkę.

    Małgorzata Biernat

  •  Woda i detergent

    W listopadzie klasa 1A brał a udział w warsztatach chemicznych podczas, których uczniowie dowiedzieli się, że istnieje tzw. napięcie powierzchniowe, a nawet mogli je zobaczyć podczas różnych ciekawych doświadczeń. Poprzez eksperymentowanie zdobywali wiedzę. Najlepszym doświadczeniem okazało się robienie dużych baniek mydlanych przy których było dużo śmiechu i zabawy.

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Piłka ręczna w szkole - WF z Wybrzeżem Gdańsk

    Miło nam poinformować, że nasza szkoła rozpoczęła współpracę z klubem sportowym „Wybrzeże Gdańsk” w ramach popularyzacji dyscypliny, jaką jest piłka ręczna. Obecnie prowadzone są SKS dla dzieci uczących się w naszej szkole – w czwartek godz.15.30-16.30. Raz w miesiącu odwiedzają nas piłkarze „Wybrzeża Gdańsk”, żeby zachęcić naszą młodzież do ruchu.

    nauczyciel WF Monika Midura

  • Dzień marchewki

    Dnia 13 listopada, w ramach programu "Jemy zdrowo" obchodziliśmy "DZIEŃ MARCHEWKI". Wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo. Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki. Dlatego też wszystkie działania w tym dniu były związane tematycznie z tym warzywem. Zabawy zręcznościowe, orientacyjno - porządkowe z podawaniem marchewki z rąk do rąk, konkursy, zagadki i tańce integracyjne przy muzyce. A na koniec... tradycyjnie - degustacja! Tego dnia dzieci otrzymały dużą dawkę witamin, śmiechu i dobrej zabawy!

    Katarzyna Kantor

  • Święto Niepodległości - apel klasy 5d

    Dzisiaj wielka jest rocznica -
    Jedenasty Listopada!
    Tym, co zmarli za Ojczyznę,
    hołd wdzięczności Polska składa.

    "Jedenasty Listopada" Ludwik Wiszniewski

    Dnia 12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy 5d. Uroczystość ta była bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta, ale też skłoniła uczniów do refleksji na temat naszej historii.

    Małgorzata Korzeniowska

  • Święto Niepodległości - apel klasy 3a

    - Kto ty jesteś?
    - Polak mały.
    - Jaki znak twój?
    - Orzeł biały...

    (Fragment wiersza Władysława Bełzy)

    11 listopada 1918 roku to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. To właśnie tego dnia Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, uczniowie klasy 3a przygotowali uroczysty apel dla całej społeczności klas 1-3. Apel ten był wspomnieniem i hołdem dla wszystkich, dzięki którym możemy mieszkać w niepodległej Polsce, podtrzymywać nasze tradycje i porozumiewać się językiem polskim.

    Beata Kupracz

strona:

Galeria zdjęć