Szkoła Podstawowa nr 1 na Gdańskiej Morenie postanowiła bardzo aktywnie włączyć się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Opracowano projekt miesięcznych działań związanych z rozwijaniem zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych, zgodnie ze znanym stwierdzeniem „Nikt się nie rodzi czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”. Szkoła wypełniła się barwnymi plakatami na temat zalet czytania książek, w wielu klasach pojawiły się okazjonalne dekoracje, a na licznych tablicach informacyjnych zawieszano newsy o tym, co robimy i co nas jeszcze czeka. Pani Elżbieta Lisowska i pani Ewa Zalewska przygotowały uczniom miłą niespodziankę, zapraszając do szkoły pisarkę. Już 15 kwietnia wybrane klasy pierwsze i drugie wzięły udział w niezwykle barwnym spotkaniu z panią Wiolettą Piasecką – autorką książek dla najmłodszych. Pani Piasecka bardzo ciekawie opowiadała o swoim warsztacie pisarskim, zainteresowaniach i pasjach. Okazało się, że oprócz literatury interesuje się wieloma innymi dziedzinami życia. Wszystkich uczniów zachwyciła swoją wiedzą na temat sportu. Jej barwne opowieści były tak ciekawe, że postanowiliśmy nawiązać stały kontakt z autorką książek dla najmłodszych. Po spotkaniu panią Piasecką otoczył ją wianuszek chętnych do zdobycia autografu.
Elżbieta-Anna Mionskowska
Wystawa dotycząca życia i twórczości literackiego prześmiewcy Marka Twaina była początkiem cyklu imprez związanych z 140-leciem powstania książki „Przygody Tomka Sawyera”. Całość działań rozpoczęły prezentacje o życiu autora powieści. Widzowie klas piątych i szóstych poznali nie tylko fakty z życia pisarza, ale mieli również okazję poznać jego poczucie humoru. Podczas spotkania uczniowie zetknęli się z żywym słowem. Pani dyr. Mionskowska i dyr. Jarzembińska przeczytały uczniom wybrany rozdział powieści.
Elżbieta-Anna Mionskowska
Ratować życie może każdy, nawet młodszy uczeń. Wystarczy poznać i zapamiętać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Taką okazją do zapoznania się z nimi lub ich powtórzenia była wizyta ratowników medycznych na lekcjach w klasach II c i II d, która miała miejsce 30.03.2016. Uczniowie dowiedzieli się, jak postępować w sytuacji spotkania osoby poszkodowanej oraz przećwiczyli układanie ciała w pozycji bocznej bezpiecznej, a także resuscytację.
Beata Stajnke
Małgorzata Biernat
W pierwszy dzień wiosny uczniowie klasy II c wybrali się na spacer po Gdańsku śladami niezwykłych mieszkańców w towarzystwie pisarki, Anny Czerwińskiej – Rydel. Wydarzenie przygotował Instytut Kultury Miejskiej.
Pani Ania prowadziła dzieci po uliczkach grodu na Motławą, czytając fragmenty swoich dwóch Trylogii Gdańskich. Na ulicy Długiej 29 przybliżyła postać „Bałtyckiej Syreny” - Konstancji Czirenberg. Daniela Gabriela Fahrenheita wspominała pod kamienicą przy Ogarnej 95. Tam, gdzie mieści się obecnie Biblioteka pod Żółwiem, przy Świętego Ducha 111, mieszkała kiedyś Joanna Schopenhauer, której pamiętniki są źródłem wiedzy o dawnym Gdańsku. Jej synem był słynny filozof, Artur Schopenhauer. Kościół Św. Katarzyny skrywa płytę nagrobną Jana Heweliusza – astronoma, konstruktora, piwowara i miejskiego rajcy. Wraz z nim „wędrowała po niebie” jego żona, Elżbieta, która została uznana przez międzynarodowe towarzystwo naukowe pierwszym astronomem wśród kobiet.
Ciekawie było spojrzeć na własne miasto oczami dawnych jego mieszkańców…
Małgorzata Biernat
Tym razem 18.03.2016. w Internetowym Teatrze dla Szkół klasyczne przedstawienie dla dzieci: „O Kasi, co gąski zgubiła” na podstawie tekstu Marii Kownackiej i w adaptacji krakowskiego Teatru Groteska. Sztuka, choć liczy już swoje lata, zupełnie się nie zestarzała, budząc zainteresowanie widzów i uśmiech na ich twarzach.
Małgorzata Biernat
Zimne powietrze się kurczy, a ciepłe rozszerza. Na pewno? Przekonajmy się! Jak? Wykonajmy doświadczenie. Ulubiony Pan Fizyk naszych uczniów jak zwykle przybliżył dzieciom kolejne zagadnienia, które pozwolą im lepiej zrozumieć zjawiska, zachodzące w otaczającym świecie. 17.03.2016. młodzi naukowcy z klasy 2c obserwowali, jak zachowuje się powietrze pod wpływem zmieniającej się temperatury. Na koniec zajęć uczniowie mogli również przekonać się o wybuchowym i egzotermicznym charakterze niektórych reakcji chemicznych.
Małgorzata Biernat
Aż trudno to w to uwierzyć, patrząc na współczesne blokowisko, ale dawna wieś Piecki była krainą ogrodów i uroczych dworków. To tutaj gdańszczanie przyjeżdżali na wypoczynek. Zasiadali w kawiarenkach i nasycali się zielenią. Co nam zostało z tamtych lat? Tylko Dwór Uphagenów przy ul. Piecewskiej… Przekonali się o tym 16.03.2016. uczestnicy Kółka „Mój Gdańsk” podczas spaceru po dzielnicy, połączonego z poznawaniem historii tego miejsca.
Małgorzata Biernat
Uczniowie klas: II c, II d i III b przenieśli się 9.03.2016. do Stacji Badawczej im. Arctowskiego na Wyspę Św. Jerzego w sąsiedztwie Antarktydy. A może to stacja badawcza przeniosła się do naszej szkoły? Trudno stwierdzić, jak było. Najważniejsze, że dzięki łączom internetowym dzieci uczestniczyły w interaktywnej lekcji o mieszkańcach rejonu bieguna południowego – pingwinach. O tych niezwykłych ptakach opowiadała „na żywo” przyrodnik, przebywająca na wyspie. Lekcja była wzbogacona zdjęciami i filmami, a słuchacze dowiedzieli się takich szczegółów z życia pingwinów, które znają tylko ci, którzy przebywają z nimi na co dzień.
Małgorzata Biernat
Rekolekcje, to lekcje, ale nieco inne niż szkolne zajęcia. Wielki Post, to czas łaski, to czas zatrzymania się na chwilę, by zadbać, może nie o sprawność fizyczną, choć i ta jest bardzo wskazana, bo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, nie o stopnie w dzienniku, ale o coś najważniejszego – o swoją duszę, o to, by stawać się lepszym i wewnętrznie piękniejszym. Nauki dla wszystkich uczniów wygłosił ks. Krzysztof Borowski Krać. Następnie w dwóch grupach dzieci uczestniczyły w spotkaniu z ks. Markiem Czajkowskim, misjonarzem z Afryki oraz jego asystentką Żanetą, wolontariuszką misyjną. Spotkania były b. ciekawe, jednak z racji ograniczonego czasu zbyt krótkie. Gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z ks. Piotrem Beleckim, absolwentem naszej szkoły, który przyjechał z dziesięcioosobową grupą młodzieży. Przedstawienia, śpiew, wspólna zabawa, świadectwa młodych ludzi i modlitwa, to wszystko pewnie zostanie na długo w pamięci naszych gimnazjalistów i przyniesie wspaniałe rezultaty. Był to dobry i owocny czas dla tych, którzy uczestniczyli w rekolekcjach.
Jolanta Tarłowska
Drużyna uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w składzie: Maksymilian Walkowski, Oskar Banc, Kacper Jędrysiak – Nowak, Michał Kamiński, Bartek Świętorecki oraz Szymon Osmański; zajęła II miejsce w Finałach Wojewódzkich Międzyszkolnych Mistrzostw Bowlingowych, które odbyły się 8 lutego w Centrum U7 Gdańsk. Dodatkowo Maksymilian Walkowski otrzymał nagrodę indywidualną dla najlepszego gracza turnieju.
– Podczas imprezy zostały rozdane zaległe nagrody za Mistrzostwa Gdańska, które miały miejsce w grudniu. – relacjonuje mgr Artur Szeliski, nauczyciel wychowania fizycznego. – Tam zajęliśmy I miejsce!
Gratuluję zawodnikom!
Artur Szeliski
Dwuosobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 1: Mikołaj Domsta i Bernard Walenczak (klasa VI B) - uczestniczyła w finale XV Wojewódzkiego Quizu Wiedzy o Państwach Anglojęzycznych – Kanada, który odbył się 06.02.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Gdańsku.
- Konkurs składał się z dwóch części: testowej i multimedialnej. – informuje Sebastian Zmysłowski, nauczyciel języka angielskiego - Uczestnicy musieli wykazać się szerokim zakresem wiedzy na temat historii, kultury i geografii Kanady, jak również dobrą znajomością języka angielskiego.
W finale wzięło udział 20 reprezentacji szkół z całego województwa, a uczniowie gdańskiej „Jedynki” byli najlepsi, zajęli I miejsce! Najwyraźniej Kanada nie ma dla nich żadnych tajemnic. Gratulujemy!
Sebastian Zmysłowski
5 lutego klasa 1A spędziła noc w szkole. Panie wychowawczynie: Małgorzata Stachowicz i Joanna Szymaniak zaprosiły dzieci na nocowisko, które miało na celu zintegrowanie zespołu klasowego. Tej nocy nie było czasu na nudę! Zajęcia rozpoczęła mama Tymka- pani Aleksandra Wiśniewska, robiąc z dziećmi doświadczenia chemiczne. Następnie świetnie się bawiliśmy w sali gimnastycznej gdzie rozegrał się turniej gry w zbijaka, który zakończył się remisem. Mocno zmęczeni zjedliśmy kolację, umyliśmy się i powskakiwaliśmy w nasze śpiwory. Na dobranoc oglądaliśmy bajki. Ale to była udana noc!!
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
„Wiwat Misiu, łakomczuszku,
niech nie burczy ci już w brzuszku.
Miodku zawsze miej w dostatku,
żyj nam 100 lat nasz Puchatku!”
W ramach Projektu „70 Urodziny Kubusia Puchatka” uczniowie klasy 2b wraz z przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu przygotowali „Urodziny Kubusia Puchatka”. Na Urodziny Puchatka zostali też zaproszeni uczniowie klas 1-3. Kubuś Puchatek choć ma wiele lat, to nadal pozostaje zabawnym misiem o bardzo małym rozumku, który lubi mruczanki i małe „co nieco”. Wszyscy pokazali, że znają i kochają Puchatka. Urodziny Kubusia Puchatka były doskonałą okazją do przypomnienia dzieciom, że czytanie to świetna rozrywka, dzięki której przenosimy się w świat książkowych bohaterów i przeżywamy razem z nimi wspaniałe przygody. Przyjaciele wesołemu Puchatkowi życzyli dużo miodku i wiele przygód. Urodziny Puchatka nie mogły odbyć się bez tortu, który był dodatkową atrakcją na przedstawieniu dla rodziców.
Grażyna Olesiuk
W poniedziałek 1 lutego, uczniowie klas I a naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Panie bibliotekarki, w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.
Dzieci obejrzały, krótkie przedstawienie, po czym mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Potem poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
Akcja ekologiczna „Zgnieć butelkę, bądź eko“ składa się z trzech elementów i ma zachęcić najmłodszych gdańszczan do prawidłowej segregacji odpadów.
1. Krok pierwszy !!!
Szkoła otrzymała zgniatarkę do butelek PET wraz z plakatem informacyjnym i instrukcją obsługi. Zgniatarka została zawieszona na ścianie, w pobliżu zdroju (na poziomie szatni).
2. Krok drugi !!!
Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Nietypowe wykorzystanie plastikowej butelki”. Pierwsze miejsce zajął Fryderyk Szwoch z 1f.
3. Krok trzeci !!!
Szkoła otrzyma pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów – 28.01.2016r. rozpoczynamy wielkie segregowanie!
UWAGA!!!
4. SP1 wykonała krok czwarty!!!
Wszyscy uczniowie podziwiali wystawę poświęconą tematyce odzyskiwania i przetwarzania odpadów, którą przygotowała pani Sylwia Halman-Kulik.
Sylwia Halman-Kulik
Paruje, zamarza, skrapla się, topnieje… Woda. Jedyna substancja, która w warunkach naturalnych występuje w trzech stanach skupienia. Może być cieczą, lodem albo parą wodną. Jednak człowiek nauczył się również produkować lód z gazu – „suchy lód” powstaje ze sprężenia 700 razy dwutlenku węgla! Pod wpływem ciepła sublimuje, czyli zamienia się nie w ciecz, a w gaz.
Takie doświadczenia były 19 stycznia udziałem naukowców z klasy II c.
Małgorzata Biernat
W sobotę 16 stycznia w hali sportowej ZKPiG nr 20 odbyła się VII Edycja Turnieju Piłki Nożnej ROBYG CUP chłopców z rocznika 2004 i młodszych. Wystartowało 6 zespołów; Conrad Gdańsk Gedania Gdańsk, GTS Pruszcz Gdański, PIKI Gdańsk, ISKRA Gdynia oraz zespół gospodarzy SP1. Graliśmy systemem każdy z każdym. Na trybunach graczy dopingowali licznie zgromadzeni kibice. Mecze były bardzo zacięte, padało dużo bramek, ale zawodnicy przestrzegali zasad FAIR PLAY.
Pan sędzia Robert Maćkowiak czuwał nad prawidłowym przebiegiem meczów i nie pokazał nikomu żółtej kartki. Z końcowej klasyfikacji cieszyli się zawodnicy CONRADA Gdańsk którzy zajęli pierwsze miejsce , druga lokata przypadła gospodarzom – SP1 a na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna GEDANII Gdańsk. Dzięki hojności Firmy ROBYG SA, która od wielu lat wspiera nasz projekt puchary, medale i nagrody rzeczowe otrzymały wszystkie drużyny. Były pamiątkowe zdjęcia i już umówiliśmy się na turniej za rok.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy !!!!
Małgorzata Leśniewicz
Tomasz Michałowski
w roli sędziego Robert Maćkowiak
W tym roku klasa 1A wraz z innymi klasami, wzięła udział w balu karnawałowym organizowanym przez Centrum Tańca GABI. Wszyscy się pięknie poprzebierali i w świetnych humorach ruszyli do tańca. Nie zabrakło na parkiecie również wychowawczyń klas młodszych. To była udana impreza!
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
W sobotę 9 stycznia w hali sportowej odbył się I Karnawałowy Turniej Piłki Nożnej chłopców z rocznika 2008 -2009 – najmłodsi adepci sztuki piłkarskiej. Wystartowało 5 zespołów; Futball PRO Academy, dwa zespoły Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk oraz dwa zespoły gospodarzy - SP1. Graliśmy systemem każdy z każdym. Na trybunach graczy dopingowali licznie zgromadzeni kibice. Mecze były bardzo zacięte, padało dużo bramek, ale zawodnicy przestrzegali zasad FAIR PLAY.
Pan sędzia Robert Maćkowiak czuwał nad prawidłowym przebiegiem meczów i nie pokazał nikomu żółtej kartki. Z końcowej klasyfikacji cieszyli się zawodnicy z AP Lechii Gdańsk I którzy zajęli pierwsze miejsce, druga lokata również przypadła AP Lechii Gdańsk II a na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna gospodarzy – SP1. Puchary, medale i nagrody rzeczowe otrzymały wszystkie drużyny, były pamiątkowe zdjęcia i już umówiliśmy się na turniej za rok. Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy !!!!
Małgorzata Leśniewicz
Tadeusz Maziuk
Kolejny raz „podróżnicy” z Kółka „Mój Gdańsk” wzięli udział w spotkaniu Klubu Siedmiu Przygód w Instytucie Kultury Miejskiej. W sobotę, 9.01.16., celem poznawczym była Dania, a szczególnie niezwykła wyspa Bornholm. Pisarka, Agnieszka Stelmaszyk, dla której świat wesołych trolli i elfów stał się inspiracją do napisania książki „Zaginiony klucz Asgardu” z serii „Kronika Archeo”, przybliżyła uczestnikom wiele tajemnic tego regionu. Przygotowała również dla uczniów specjalne zadanie – należało wykonać mapę skarbów, która pozwoli trollom ukryć garniec złota. Do jego wykonania potrzebna była wyobraźnia, której najwięcej mają właśnie dzieci.
Małgorzata Biernat