• Podróż do świata energii elektrycznej

    W maju klasa 1 A wyruszyła w niezwykłą podróż do świata energii elektrycznej z mobilnym centrum nauki. Dzieci zostały odkrywcami „Planety Energii” i przeżyły niezwykłą kosmiczną przygodę podczas, której nauczyły się jak bezpiecznie i oszczędnie korzystać z prądu.

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Wizyta na „Planecie Energii”

    Uczniowie klas młodszych odwiedzili 23. i 24.05.2016. mobilne centrum nauki Grupy Energa pod nazwą „Planeta Energii”, które stanęło przy Stadionie Energa Gdańsk. „Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już niemal 233 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odwiedziło 83 miejscowości. Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
    Również na naszych uczniów czekało wiele atrakcji; m.in. kosmiczny Energobus – mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D oraz liczne quizy i zabawy. Odwiedzili „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przeszli labirynt elektryczny. W miasteczku znalazło się także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszyna elektrostatyczną (elektryzują się od niej włosy).
    – W naukowym centrum „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.
    Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Gdańsku sprawował Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. Źródło informacji: UMG

    Źródło informacji: UMG
    Małgorzata Biernat

  • Bałtycki Festiwal Nauki

    W maju klasa 1a odwiedziła Politechnikę Gdańską, by wziąć udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Uczniowie mieli okazję, pod czujnym okiem naukowców i studentów wykonać wiele ciekawych (a niekiedy nawet wybuchowych) doświadczeń!

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

     

  • Poznajemy miasto Gdańsk

    Dnia 20 maja 2016r. zerówkowicze z grupy 0A pojechali na wycieczkę do Gdańska. Głównym celem była lekcja muzealna w Ratuszu Głównego Miasta, ale przy okazji dzieci mogły pospacerować po przepięknej Starówce. Utrwalaliśmy nazwy zabytków oraz wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. W muzeum czekała na nas pani przewodnik. Poprowadziła zajęcia, których tematem był "Potworny Ratusz". Opowiadała dzieciom o stworach mieszkających w ratuszowych wnętrzach, które opisywane są w mitologii greckiej i rzymskiej. Przedstawiła skąd się wzięły w Gdańsku, co robiły, jak żyły i jaka była ich rola. Na zakończenie zajęć dzieci odbyły podróż po wnętrzach Ratusza Głównego Miasta.

    Katarzyna Kantor
    Katarzyna Ciepiela

     

  • Złowić jak najwięcej literackich sekretów!

    W Gdańsku ponownie zagościł Festiwal Literatury dla Dzieci, a wraz z nim gra „Łowcy sekretów”, odbywająca się w przestrzeni miejskiej. Nie mogło na niej zabraknąć drugoklasistów z Kółka „Mój Gdańsk”. W sobotę, 14.05.2016., ponownie stawili czoła zawiłym zagadkom literackim, rozszyfrowywali hasła, układali rymowanki, rzucali do celu… A wszystko po to, aby odkryć jak najwięcej literackich sekretów.
    To był wspaniały dzień, po brzegi wypełniony przygodami!

    Małgorzata Biernat

  • Lekcja żywej historii w Subkowach

    13 maja 2016r. uczniowie klasy 2B i 2E odwiedzili Gród Żywej Historii w Subkowach. Wszyscy uczestniczyliśmy w świetnej zabawie z odkrywaniem tajemnic przeszłości. Na majdanie zobaczyliśmy pokaz rycerski. Nasi „uczniowie wybrańcy” byli rycerzami i giermkami i brali udział w pojedynkach rycerskich. Odbyły się też walki na worki, przeciąganie liny, zabawa w szalone kółka. Każdy z nas pracował na kole garncarskim. Zobaczyliśmy w jaki sposób można zdobyć pamiątkowy „grosz Kazimierza Wielkiego”. Niesamowitą frajdą dla nas był turniej łuczniczy i rzut włócznią. Na zakończenie wizyty w Grodzie było ognisko i pieczenie kiełbasek. To była prawdziwa „Lekcja Żywej Historii”!!! Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyprawy w przeszłość.

    Uczniowie klas 2B i 2E i wychowawczynie: Grażyna Olesiuk i Anna Krejczy

  • Warsztaty ceramiczne w 1a

    10 maja klasa 1A wzięła udział w warsztatach ceramicznych- jedną z najstarszych technik tworzenia obiektów i przedmiotów. Dzieci zetknęły się z surowcem z pozoru nieciekawym, szarym, przypominającym błoto, jednak jakże wdzięcznym i przyjaznym człowiekowi. Rozwijały w ten sposób wyobraźnię i kreatywne twórcze myślenie oraz doskonaliły sprawność manualną. Miały one okazję tworzyć miseczki, które niedługo wręczą mamom z okazji ich święta.

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Zerówkowe wspomnienia

    „Chociaż jesteśmy dziećmi i lubimy skakać.
    Umiemy też kochać, a czasem zapłakać.
    Dzisiaj jest nam smutno, niedługo zerówkę żegnamy.
    Tam było nam dobrze, jak w domu u mamy.
    (...) Tyle tu było radości! Zapamiętam do starości!
    Za wszystkie tutaj spędzone chwile, mam w swym serduszku wdzięczności tyle.
    (...) ale szepnę ci do ucha, aby tylko nikt nie słuchał...
    ... gdy pomyślę, że nie wrócę, to się bardzo, bardzo smucę!”

    Katarzyna Kantor

  •  Przedstawienie uczniów SP15

    Pani Anna Stąsiek - nauczycielka języka polskiego w SP 1 – zaproponowała najstarszym uczniom naszej szkoły kontakt ze sztuką. Uczniowie, z którymi pracuje w Szkole Podstawowej nr 15, przygotowali dla nas przedstawienie oparte na fragmencie powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”. Tym razem niesforny Tomek, razem z przyjaciółmi, postanowił udać się na wyspę i żyć jak pirat. Mali aktorzy przekonująco odegrali swoje role i zdobyli uznanie publiczności. Dziękujemy za to przedstawienie i liczymy, ze współpraca obu szkół rozwinie się i będziemy często spotykać się z kolegami z SP nr 15.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Konkurs recytatorski

    Dnia 6 maja 2016r. w grupach przedszkolnych odbył się konkurs recytatorski "Dbam o zdrowie". Było to podsumowanie cyklu zajęć prozdrowotnych, w których dzieci brały udział przez cały rok szkolny. Głównym celem konkursu były: popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce zdrowotnej, rozwijanie predyspozycji i talentu recytatorskiego, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej.
    Do udziału w przeglądzie wierszy o zdrowiu zgłosiło się 18 dzieci. Konkurs aktywnie wspierali rodzice dbając o przygotowanie małych artystów do występu. Wszystkie dzieci wspaniale prezentowały się na scenie, więc jury miało duży problem aby wyłonić zwycięzców. Po burzliwych obradach wyłoniono laureatów:
    I miejsce - Zuzanna Niedzielska, grupa 0 A
    II miejsce - Lena Szczygłowska, grupa 0 B
    III miejsce - Adam Łukasiewicz, grupa 0 A
    Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki.
    Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

    Katarzyna Kantor
    Katarzyna Ciepiela
    Grażyna Piepiórka

  • 1a w Europejskim Centrum Solidarności

    5 maja klasa 1A na zaproszenie naszego rodzica Pani Alicji Zaremby- Deptuły, wzięła udział w festynie z okazji X Pomorskiego Dnia na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Obejrzeliśmy tam wystawę prac plastycznych oraz prac sztuki użytkowej z ceramiki w wykonaniu wychowanków Ośrodka. Wzięliśmy udział w loterii fantowej oraz aukcji, z której to pieniądze zostały przeznaczone na SOSW Nr2 w Gdańsku. Obejrzeliśmy trzy przedstawienia teatralne „W sułtańskim niebie”, „W sklepie z zabawkami”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz” w wykonaniu podopiecznych z SOSW Nr2 w Gdańsku.

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Ach, te ogrody…

    Wystarczy spacer do Parku Oliwskiego, aby zaobserwować style architektoniczne tworzenia ogrodów ozdobnych. Tuż obok Pałacu Opatów znajdujemy barokowy park francuski – symetryczny, z uformowanymi wzorami kwiatowymi i kontrastami. Spacerując przechodzimy do parku angielskiego. To bardzo romantyczne miejsce, w którym drzewa, krzewy rosną swobodnie tak, jakby nie zasadziła ich ludzka ręka. Całość uzupełniają altanki, ławeczki, sztucznie usypane wzgórza i stworzone wodospady. Dawniej ta część łączyła się w sposób naturalny z pobliskim lasem, prowadząc na wieżę widokową na Wzgórzu Pachołek. Obecnie dodatkowym elementem jest niedawno powstały park japoński z kwitnącymi wiśniami, bambusowymi ogrodzeniami, drewnianymi chodnikami i niezwykłymi kamieniami.
    Teraz uczestnicy Kółka Mój Gdańsk, którzy 5.05.2016. odwiedzili Park Oliwski, są specjalistami w dziedzinie stylów tworzenia ogrodów ozdobnych.

    Małgorzata Biernat

  •  „Wiosna w poezji”

    Wiosna na dobre zagościła w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego.
    5 maja 2016r. w pięknie udekorowanej Sali Teatralnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego odbył się SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „WIOSNA W POEZJI”. Spotkanie zorganizowały pani E.A. Mionskowska i pani J. Jarzembińska. Uczestnikami byli uczniowie klas 3, którzy przedstawiali najpiękniejsze wiersze o wiośnie. Mali recytatorzy rywalizowali w dwóch kategoriach: recytacja indywidualna i zbiorowa. Wszyscy uczniowie byli znakomicie przygotowani i jury miało niezwykle trudne zadanie wyłonienia zwycięzców. W kategorii występów indywidualnych triumfował Jakub Iwanicki, drugie miejsce zajęła Julia Kościelska, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Aleksandra Zaprawa. W recytacji grupowej zwyciężczyniami były Julia Kościelska i Maja Kulik, drugie miejsce zajął czteroosobowy zespół: Tomasz Białkowski, Agata Stasiłowicz, Sylwia Strzedzińska oraz Julian Ziemian. Trzecie miejsce przypadło w udziale Zuzannie Melniczok i Mai Prabuckiej.
    Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych występów!

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Lekturą można się bawić

    Lekturą można się bawić – to kolejna akcja promująca czytelnictwo w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku.
    W ramach promocji czytelnictwa nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 na gdańskiej Morenie przygotowały uczniom klas piątych i szóstych nie lada gratkę. Po różnorodnych zmaganiach związanych z książką „Przygody Tomka Sawyera”, wybrane zespoły z poszczególnych klas, wzięły udział w biegu „Śladami Tomka Sawyera”. Jak sam tytuł imprezy wskazuje zadania na poszczególnych punktach związane były z lekturą napisaną przez Marka Twaina. Każdy zespół przed wyruszeniem w trasę otrzymał kartę biegu, na której na poszczególnych punktach grupy otrzymywały określoną ilość punktów za wykonane zadanie. Uczniowie chętnie realizowali zadania sprawnościowe na punktach „Celne oko Tomka” i „Skacz jak Emy Lawrence”. Okazało się, że startujący chłopcy, skacząc przez skakankę, byli równie dobrzy jak dziewczynki. Wiatr nieco mieszał szyki tym, którzy układali puzzle, przedstawiające sceny z życia Tomka-bohatera powieści. Wszystkie startujące zespoły wykazały się nie lada talentem podczas realizacji zadania „Malowanie płotu”. Najtrudniejszym okazał się punkt „Łowienie ryb”. Każda rybka wyłowiona z maleńkiego stawu miała na płetwie grzbietowej numer, który był numerem pytania dotyczącego znajomości lektury. Okazało się jednak, że żadne pytanie nie było za trudne. Uczestnicy biegu radzili sobie z odpowiedziami znakomicie. Wśród klas piątych zwycięzcami byli uczniowie klasy 5c, natomiast najlepszymi szóstoklasistami okazał się zespół klasy 6c. Uczestnicy biegu pytani, czy podobała się im taka forma omawiania książki stwierdzili, że chcieliby, aby tego typu lekcje były organizowane częściej. Gratulujemy sukcesu uczniom i pomysłowości nauczycielkom: p. Jolancie Jarzembińskiej, p. Alicji Chorążewicz, p. Annie Stąsiek, p. Annie Kozioł, p. Magdalenie Wilkołaskiej i p. E.A. Mionskowskiej.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Pokaz mody Huckelberego Fina

    Wybrani uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w pokazie mody Huckelberego Fina. Poszczególni uczniowie prezentowali się w strojach z czasów, w których żyli Becky, Huck, Tomek i Sid – bohaterowie powieści Marka Twaina. Okazało się, że mamy znakomitych projektantów i świetne modelki oraz modeli. Całą zabawę przygotowała pani Magdalena Wilkołaska – nauczycielka techniki w SP1.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Miłość Weronki odczarowała ukochanego

    „Baśń o zaklętym kaczorze” to klasyka teatru dla dzieci. Dzięki Internetowemu Teatrowi dla Szkół 27.04.2016. najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć inscenizację tej opowieści, przygotowaną przez zespół Teatru Andersena w Lublinie. Dla nauczycieli zaś było to wspomnienie dzieciństwa. Wtedy w Telewizji Polskiej stale były obecne spektakle dla dzieci, a „Baśń o zaklętym kaczorze” zawsze była chętnie inscenizowana. Bezgraniczna miłość Weronki, głównej bohaterki baśni, wzruszała publiczność wtedy i poruszyła obecnie…

    Małgorzata Biernat

  • Warsztaty Edumini Babacz

    Dnia 25 kwietnia klasa 1A odwiedziła Gdański Park Naukowo- Technologiczny. Zwiedziliśmy tam wystawę interaktywną oraz wzięliśmy udział w warsztatach EduMini Badacz. Nasi uczniowie eksperymentując prześledzili, jak zmienia się przyroda wraz ze zmianą pór roku. Wywołali ulewę z pianki, wytworzyli sztuczny śnieg oraz zamknęli tęczę w próbówce. Na koniec wywołali swoją prywatną burzę!

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • Flash Mob

    22 kwietnia 2016 roku, w przeddzień Światowego Dnia Książki, najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 na gdańskiej Morenie wzięli udział w flash mobie na temat czytelnictwa.
    Dla tych, którzy nie wiedzą, co to znaczy, krótkie wyjaśnienie. Flash mob (dosł. błyskawiczny tłum) –sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie, znający jedynie jej termin i planowane działanie.
    Na kilku kolejnych przerwach dziesiątki uczniów zasiadało na holach i przez całą przerwę nie odrywało wzroku od czytanej książki. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych dzieci jak i dorosłych. Imprezę przygotowały pani E.A.Mionskowska i pani J.Jarzembinska.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Dni Książki w klasach I

    Tegoroczne Dni Książki obchodzono we wszystkich klasach. Uczniom klas pierwszych pani Elżbieta-Anna Mionskowska i pani Jolanta Jarzembińska przygotowały sympatyczną prezentacje dotyczącą życia i twórczości angielskiego pisarza, autora książek dla najmłodszych, pana Michaela Bonda. Autor jest rozpoznawalny na całym świecie dzięki najsłynniejszemu cyklowi opowieści o licznych przygodach przesympatycznego i niesfornego misia Paddingtona. Obie panie przeczytały naszym najmłodszym czytelnikom fragment powieści i na zakończenie zaproponowały zabawę polegającą na rozwiązywaniu zagadek.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Chemia od kuchni, czyli eksperymenty z sodą

    Jak nadmuchać balon, nie używając płuc? Jak stworzyć wybuchający wulkan? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy 2 A 19 kwietnia 2016r. Dzięki wspólnemu eksperymentowaniu nie tylko poznajemy różne zjawiska, zachodzące w naszym otoczeniu, ale też kreatywnie spędzamy wspólnie czas, uczymy się poprzez świetną zabawę.

    Ewa Musielak
    Beata Sowa

strona:

Galeria zdjęć