Jak co roku, jesienią, w naszej szkole odbył się KONKURS RECYTATORSKI dla klas drugich i trzecich. Tym razem mieliśmy przyjemność wysłuchać pięknych recytacji wierszy Doroty Gellner. Na teatralnej scenie szkoły stanęło 24 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem prezentowali takie wiersze poetki, jak: „Zły humorek”, „Śniadanko baranka”, „Bosa osa”, „Czekoladki dla sąsiadki”, „Bajeczka”, „Jesień u fryzjera”, „Stworki”.
Laureatami SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO DOROTA GELLNER DZIECIOM zostali:
w kat. klas II:
Anna Jaśkiewicz I miejsce, Zofia Chylińska II miejsce, Lena Serdyńska III miejsce, Agata Szczepańska wyróżnienie
w kat. klas III:
Kalina Cyrta I miejsce, Anna Bajera oraz Helena Chmielewska- Plaszczyk II miejsce, Zofia Błaszkowska wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów!
Beata Morawska
Krystyna Szpakowska
10 listopada mury szkoły zadrżały! Zatrzęsły się od śpiewu swoich najmłodszych uczniów, którzy z niezwykłym zapałem zaintonowali dawne piosenki wojskowe: „Wojenko, wojenko’ i „Przybyli ułani”. Okazało się, że te stuletnie pieśni nadal podobają się młodym Polakom, a jednocześnie pomagają im zrozumieć tamte, niezwykle odległe dla nich czasy. Czasy, gdy Polska wracała na mapę Europy, odzyskiwała niepodległość. Dzięki temu teraz mogą zaśpiewać: „Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem”.
Dorota Krawczuk
Beata Sowa
Małgorzata Bierna
14 października 2016 roku członkowie koła teatralnego „Dziwadło” pod opieką pani Doroty Lis przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Nauczyciela i wszystkich pracowników oświaty. Tego dnia w sali teatralnej uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły mogli obejrzeć spektakl inspirowany znaną baśnią pt. „Kopciuszek”. Baśniowi bohaterowie przeniesieni w dzisiejsze realia po raz kolejny, tym razem z humorem, przekonali nas o ważnej roli nauki w życiu młodego człowieka.
Młodzi aktorzy doskonale odegrali swoje role i bawili publiczność. Przedstawienie zostało ubogacone zabawnymi piosenkami, które przy współpracy przygotowała zaprzyjaźniona z kołem teatralnym „Dziwadło” pani Beata Kochanowska.
Po przedstawieniu pani Dyrektor Anna Mionskowska podziękowała aktorom za przygotowanie zabawnego spektaklu oraz złożyła życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły z okazji ich święta.
Dorota Lis
Od 10 października br. do końca miesiąca wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 27 zbierają najpotrzebniejsze rzeczy dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Najbardziej potrzebne są:
- pampersy rozmiar 5, 6
- pieluchy Seni 0, 1, 2
- chusteczki nawilżające i higieniczne
- ręczniki papierowe
- środki myjące, pielęgnacyjne dla dzieci
- środki czystości i środki piorące
- zupki i przeciery dla dzieci w słoiczkach
- kaszki i mleko modyfikowane
- żywność o długim terminie ważności
- słodycze.
Rzeczy można przynosić do pokoju nauczycielskiego w Sp1 lub gimnazjum.
Wszystkie przekazane do tej pory rzeczy trafiły w piątek 14.10. do hospicjum – serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za tak wspaniałe zaangażowanie.
W ramach akcji Wolontariuszki z klasy 5e SP1 (Maja Trzeciak, Emilka Zaleska, Zuzia Dąbrowska i Iga Rajchowska) pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Zmysłowskiej, zorganizowały 14 października br. zbiórkę dla podopiecznych PHD w sklepie Netto na Morenie. Spotkały się nie tylko z otwartością serca darczyńców, ale również ich ogromną życzliwością, wsparciem i szczerymi uśmiechami. Wolontariusze serdeczne pozdrawiają pana, który podczas zbiórki obdarował czekoladami całą ekipę. Udało się zebrać wielki kosz pieluszek, chusteczek, środków do pielęgnacji dzieci a nawet słoiczki i słodycze dla najmłodszych. Sklep Netto obiecał przekazać drugi taki kosz dla dzieci z Pomorskiego Hospicjum.
Zachęcamy do zbiórki, liczy się nie tylko każda paczka pieluszek, ale nawet kostka mydła dla dziecka, opakowanie kaszki czy słoiczek z jedzeniem. Wszystkie podarowane rzeczy są zawożone bezpośrednio do Hospicjum, skąd pielęgniarki rozwożą je do wszystkich podopiecznych.
Osoby, które chciałyby się przyłączyć do Wolontariatu na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci mogą się kontaktować z Małgorzatą Zmysłowską lub koordynatorem Wolontariatu – Pawłem Rytą.
ZA WSZYSTKIE DARY SERCA SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
WOLONTARIUSZE PHD z SP1 I GIMNAZJUM
W dniach 27 września do 1 października 10-osobowa grupa uczniów naszej szkoły podstawowej i 10-osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką p. Doroty Muszyńskiej i p. Anny Badach wzięły udział w zajęciach obozu szkoleniowego ,,EuroWeek – Szkoła Liderów” w Międzygórzu koło Bystrzycy Kłodzkiej. Program został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Europe Together, Ministerstwem Edukacji Narodowej i innymi ministerstwami, przedstawicielami konsulatów, ambasad oraz parlamentarzystów europejskich.
Program obejmował 5 bloków tematycznych: 1) praca w grupie, 2) kierowanie, 3) kultury świata, 4) Europa – stosunki międzynarodowe, 5) liderstwo.
Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży – wolontariuszy z różnych stron świata (Indii, Turcji, Chorwacji, Meksyku, Filipin, Chin, Gwatemali, Etiopii, Ugandy, Włoch, Białorusi i Azerbejdżanu).
Pod ich kierunkiem uczestnicy mieli okazję dyskutować, poznawać kultury świata, uczyć się autoprezentacji, tworzyć impresje teatralne, nagrywać krótkie filmy oraz przełamywać bariery w mówieniu po angielsku, współpracując w doskonałej atmosferze ze swoimi rówieśnikami z całej Polski. Zwiedzili też Międzygórze, Bystrzycę Kłodzką i Kłodzko.
Już dzisiaj planujemy udział w kolejnych edycjach tego programu.
Najlepszą rekomendacją tego niezwykłego programu będą z pewnością wypowiedzi uczestników:
• Podczas EuroWeeku poznaliśmy ludzi z wielu krajów. Widzieliśmy prezentacje o Etiopii i Indiach. Zostaliśmy podzieleni na grupy i wspólnie wykonywaliśmy zadania. Codziennie wieczorem odbywała się dyskoteka. Na koniec dostaliśmy certyfikaty uczestnictwa. (Oliwia)
• Moim zdaniem najlepsze były prezentacje. Dużo dowiedziałam się o Indiach, Filipinach, Turcji i Etiopii. Poznałam słowa w innych językach i alfabet turecki. (Ala)
• Dużo dowiedziałam się o różnych krajach. Moim zdaniem dobrze, że wolontariusze prowadzili zajęcia w grupach, ponieważ dzięki temu nauczyliśmy się współpracować z innymi ludźmi. Cieszę się, że na EuroWeeku były osoby z całego świata. Myślę, że udało nam się rozwinąć nasze słownictwo z języka angielskiego. (Julia)
• Na Euroweeku najprzyjemniejszym zajęciem były prezentacje. Wolontariusze wymyślali śmieszne zabawy. Poznałam wiele nowych osób. (Weronika)
• (…) Na zajęciach robiliśmy dużo śmiesznych i ciekawych zadań. Najbardziej podobały mi się prezentacje różnych krajów. Nauczyciele byli bardzo weseli i dużo nas nauczyli. Chciałabym wrócić za rok na EuroWeek. (Łukasz)
• Najbardziej podobały mi się prezentacje, ponieważ mogłam dowiedzieć się więcej o różnych egzotycznych krajach. Jedną z najlepszych wolontariuszy była moim zdaniem Kiwi z Etiopii. (Marysia)
• Na EuroWeeku podobały mi się prezentacje o krajach, przebieranie się różne postacie oraz nagrywanie filmu. Fajnie, że były zajęcia ruchowe. (Piotrek)
• Było super. Oglądaliśmy ciekawe prezentacje o różnych egzotycznych krajach i zabawy w grupach. (Łukasz)
• Najbardziej podobały mi się prezentacje, rozmowy z wolontariuszami i czas wolny. (Adam)
• Najfajniejsze były zajęcia z angielskiego i koledzy. (Adam)
Opiekun
Dorota Muszyńska
Już po raz drugi z rzędu Szkoła Podstawowa Nr 1 uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
- W pierwszym etapie, którym był egzamin w Centrum Hewelianum, uczestniczyła 13-osobowa grupa czwartoklasistów. – relacjonuje nauczycielka matematyki Małgorzata Zmysłowska. - Początkowy stres szybko zastąpiło zaskoczenie. Okazało się bowiem, że egzamin był dla nich bardzo łatwy i szybciutko uporali się z jego zadaniami. Każdy z czwartoklasistów bezbłędnie rozwiązał wszystkie działania, za co otrzymał Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia 2016.
- Od początku tygodnia w naszej szkole podejmowane były działania, mające na celu sprawdzanie i rozwijanie znajomości tabliczki mnożenia przez naszych uczniów. – opowiada o zaplanowanych na terenie placówki przedsięwzięciach - w związku z przypadającym 30 września Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia Kamila Grabowska, współorganizatorka wydarzenia. - W poniedziałek pojawiły się plakaty i wykonana z dyni sowa przypominająca, kiedy odbywa się święto, a na ścianach oraz schodach zawisły pierwsze karteczki z przykładami z tabliczki mnożenia. Z powodu dużego zainteresowania w zeszłym roku, postanowiliśmy tegoroczny egzamin rozdzielić na kilka dni tak, aby każdy chętny uczeń mógł do niego przystąpić. Dlatego już w środę wszyscy czwartoklasiści mogli zmierzyć się z zadaniami. Następnie w czwartek do egzaminu podchodzili piątoklasiści, a w piątek - klasy szóste. Każdy, kto bezbłędnie rozwiązał pięć przykładów, w nagrodę otrzymywał Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia. Ci, którym się nie powiodło, mogli spróbować ponownie dopiero po godzinie.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za entuzjazm i chęć sprawdzenia swoich umiejętności, a każdemu Mistrzowi gratulujemy wiedzy! Zapraszamy za rok!
Kamila Grabowska
Małgorzata Zmysłowska
Miasto to ludzie, którzy je tworzą. Tak było i jest również w Gdańsku. Stąd pomysł, aby poznawać jego historię poprzez losy dawnych gdańskich rodzin, a w szczególności tych, które miały ogromny wpływ na historię grodu na Motławą. Ferberowie, Szumanowie, van den Blockowie, Heweliuszowie, Czirenbergerowie – to tylko niektóre znane rody gdańskie, będące przewodnikami po przestrzeni miejskiej Głównego i Starego Miasta. Na przełomie września i października ich śladami wiodła trasa spacerów miejskich dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych, a wśród nich byli także mieszkańcy dzielnicy Piecki – Migowo, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1.
Projekt Stowarzyszenia „INNE jest piękne”, które pozyskało na jego realizację dofinansowanie w ramach grantów miejskich, stanowił wsparcie dla codziennej działalności placówki, która w swojej ofercie proponuje podopiecznym rozwijanie pasji właśnie w kierunku poznawania rodzimego miasta – jego obiektów, historii; np. poprzez udział w kółkach zainteresowań. Realizacja projektu sprzyjała również przyjrzeniu się własnej rodzinie, poznaniu jej losów oraz analizie zmian zachodzących w życiu społeczeństw.
- Uczniowie bogatsi o wiedzę o mieście, ale także o własnej rodzinie na pewno zawsze będą pamiętać, skąd się wywodzą, gdzie sięgają ich korzenie, bez względu na to, dokąd zaprowadzą ich w przyszłości ścieżki życia… - podsumowuje przedsięwzięcie Małgorzata Biernat, nauczycielka SP 1, członek Stowarzyszenia „INNE jest piękne”.
Małgorzata Biernat
Kółko „Mój Gdańsk” wznowiło po wakacjach swoją działalność mocnym uderzeniem - wyprawą 22 i 29 września (w dwóch grupach) na Wyspę Sobieszewską do Zbiornika Kazimierz. Jest to nowy obiekt, który łączy w sobie wiele funkcji. Przede wszystkim jest to wieża ciśnień, dzięki której mieszkańcy tej części Gdańska mają w kranach czystą wodę i płynącą z dobrym ciśnieniem. Po drugie: to miejsce edukacji. Można się dowiedzieć, w jaki sposób woda dociera do odbiorców i jakim procesom jest poddawana, aby była dobrej jakości. A po trzecie: jest to kolejny punkt widokowy, z którego można obejrzeć przepiękną panoramę. Przy dobrej pogodzie świetnie widać Port Północny, wschodnie rejony Gdańska, Hel, rezerwaty: Mewia Łacha i Ptasi Raj. Dzieciom szczególnie przypadły do gustu makiety, obrazujące funkcjonowanie systemu wodociągowego, które mogły samodzielnie uruchamiać i obserwować zjawiska hydrostatyczne. Zachęcamy do odwiedzenia Zbiornika Kazimierz, otwartego dla gości tylko w sezonie.
Małgorzata Biernat
Z inicjatywy rodziców uczniów klasy III c wakacje pożegnaliśmy wspólnie przy ognisku. Właściwie miało to się odbyć na zakończenie poprzedniego roku szkolnego, ale ulewna pogoda sprawiła, że konieczna była zmiana terminu.
Tym razem – 16.09.2016. - było cudownie: ciepło i słonecznie. Spotkaliśmy się wszyscy: dzieci, rodzice i nauczyciele w Parku Reagana w specjalnym, wyznaczonym miejscu. Było pieczenie kiełbasek, ale przede wszystkim mnóstwo swobodnej zabawy na świeżym powietrzu. To bardzo dobra okazja, aby bliżej się poznać, wymienić opiniami i pomysłami.
Polecamy wszystkim!
Małgorzata Biernat
Kropka ma swój dzień? W dodatku – międzynarodowy? Tak! 15 września. A wszystko przez małą książeczkę "The Dot", w której autor, Peter Reynolds, opowiedział o Vashti. Dziewczynka nie wierzyła w siebie i właśnie jedna kropka zmieniła jej życie. Historia ta zainspirowała nauczycieli na całym świecie do podejmowania niestandardowych działań tak, aby ich uczniowie mogli odkryć w sobie uzdolnienia, pasje, zainteresowania.
W tym roku również gdańska „Jedynka” dołączyła do tego wydarzenia. Dzieci poznały opowieść, śpiewały piosenkę o Vashti, ułożoną przez polskich „Superbelfrów”, a przede wszystkim zaglądały w głąb siebie, aby odkryć swoje mocne strony. Kto wie, może znalazły to, co będzie treścią ich przyszłości?
Małgorzata Biernat
W dniach 12-14 września 2016r. klasa 3b przebywała na Zielonej Szkole w Wygoninie. Uczniowie mieli mnóstwo zajęć zorganizowanych w lesie, na obiektach sportowych oraz w świetlicy DWD. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w grach terenowych, poznawali tajniki przyrody. W trakcie wspaniałych zabaw dzieci zdobywały wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, ćwiczyły pamięć, sprawność, zwinność, spostrzegawczość i biegi. W czasie wyjazdu było dużo zajęć grupowych integrujących zespół klasowy. „Zielona szkoła” dała nam wiele możliwości do rozwijania zarówno aktywności poznawczej jak i twórczej. Takie „żywe nauczanie”, o praktycznym charakterze było dla uczniów klasy 3b wielką atrakcją. Dopisała piękna pogoda, która umożliwiła prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu. To było niezapomniane przeżycie dla wielu uczniów!!!
Grażyna Olesiuk
W czerwcu na bilbordach w Gdańsku można zobaczyć grupę wolontariuszy Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. To uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 na Morenie, którzy razem ze swoimi rodzicami zachęcają do przyłączenia się do grupy wolontariatu PHD.
A wszystko zaczęło się od zorganizowania 3 lutego br. przez klasę 4e ze Szkoły Podstawowej Nr 1, kiermaszu na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Podczas kiermaszu można było kupić nie tylko domowe wypieki, produkty bezglutenowe czy kawę lub herbatę. Uczniowie oraz rodzice mogli również zmierzyć ciśnienie krwi i skorzystać z porad pielęgniarki z PHD. Udało się tego dnia zebrać 952zł.
Po kiermaszu grupa uczniów razem z wychowawczynią, Małgorzatą Zmysłowską, postanowiła na stałe włączyć się w pomoc dla Hospicjum, a 3 marca br. zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas czwartych SP 1, z wolontariuszami i pracownikami Pomorskiego Hospicjum.
- Wolontariat w Pomorskim Hospicjum Dla Dzieci to ciągła przygoda, która nie ma końca. - mówi Maja Trzeciak, uczennica klasy 4e, wolontariuszka w PHD. - Wolontariuszem zostałam dzięki mojej Pani wychowawczyni, Pani Małgosi, która zachęciła mnie do pomagania chorym dzieciom i nie żałuję dnia, w którym poszłam na spotkanie i poświęciłam te 2 godziny, aby dowiedzieć się więcej o PHD. Teraz jestem wolontariuszką i wolę przychodzić na spotkania wolontariatu, niż siedzieć cały dzień, gapiąc się w telewizor lub nudzić się w domu. Serdecznie zachęcam wszystkich do bycia wolontariuszem w Hospicjum lub w schronisku dla porzuconych zwierząt. Pamiętajcie, że pomaganie innym to wielki gest z waszej strony.
- Przez pół roku dziewczynki przepracowały po ponad 40 godzin każda na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. - mówi wychowawczyni, Małgorzata Zmysłowska. - Brały udział we wszystkich akcjach PHD od początku roku, m. in.: Sztafeta Nadziei 2016 w Galerii Bałtyckiej, Gala Wolontariatu (która odbyła się w naszej szkole), Dzień Dziecka na stadionie Energa Gdańsk, Spotkania Integracyjne w Gdańskim Zoo i Hufcu Harcerskim na Jaśkowej Dolinie. Dziewczynki były bardzo zaangażowane w akcję 1% dla Hospicjum, a teraz, już od kilku miesięcy, pomagają w akcji „Przyjdź na stadion – pomóż dzieciom”, która planowana jest na 4 września 2016r. Podczas tej akcji odbędzie się mecz Reprezentacja Gdańska – Drużyna TVP. Dziewczynki wręczają powołania na ten mecz, a ostatnio spotkały się z Panem Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem oraz z Ministrem Rodziny Bartoszem Marczukiem odpowiedzialnym za wdrażanie programu 500+.
„Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością." Słowa Matki Teresy z Kalkuty bardzo trafnie przekazują nam to, czym powinien być wolontariat. Pomoc innym z uśmiechem na twarzy, a przy tym budowanie własnej „dobrej” osobowości i właśnie to przy każdej akcji widać u naszych młodych wolontariuszek: Mai Trzeciak, Marysi Łapińskiej, Igi Rajchowskiej, Emilki Zaleskiej i Zuzi Dąbrowskiej. Dzięki tej piątce dziewczynek za każdym razem przybywa nam dodatkowych sił do działania. Ich wielkie serca i wciąż uśmiechnięte buźki są dla nas i naszych podopiecznych lekiem na wiele zła dzisiejszego świata.
- Bardzo dziękuję Wam w imieniu swoim, Pani Prezes oraz wszystkich Podopiecznych, że Wasze serca są takie wielkie, dzięki czemu tak wspaniale tworzycie Koło Wolontariatu w Pomorskim Hospicjum dla Dzieci. – takimi słowami wyraził wdzięczność młodym ludziom koordynator wolontariatu, Kierownik Projektów, Paweł Ryta.
Przez całe wakacje do biletów w Gdańskim Zoo w Oliwie będą dołączane ulotki ze zdjęciem grupy wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 1, zachęcające do włączenia się w pomoc podopiecznym Hospicjum.
Osoby chętne do włączenia się w wolontariat dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci zapraszamy po więcej informacji na:
www.facebook.com/pomorskiehospicjum
www.pomorskiehospicjum.pl
Małgorzata Zmysłowska
W czwartek, 16.06.2016., po raz ostatni w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły skorzystali z transmisji Internetowego Teatru dla Szkół. Tym razem obejrzeli historię „O królewnie Wełence” w wykonaniu zespołu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach. Scenariusz przedstawienia oparty był na znanej wielu pokoleniom książce Marii Krüger „Apolejka i jej osiołek”. Szczególną uwagę widzów zwróciła niezwykła scenografia i kostiumy aktorów. Wykonane były z wełnianej włóczki. Śmiało więc można powiedzieć, że było to „wełniane przedstawienie”.
Małgorzata Biernat
W czerwcu klasa 1 A odwiedziła park dinozaurów w Łebie. Jest to jedyny w Polsce tak rozbudowany park dinozaurów, pięknie położony w okolicy lasów, stawów i trzęsawisk. Podczas tej podróży mogliśmy podziwiać ogromne figury dinozaurów i choć przez chwilę poczuć się jak w Jurassic Parku. Podczas spaceru po wytyczonych ścieżkach i kładkach spotkaliśmy się z około 100 gatunkami gadów, wśród których na szczególna uwagę zasługiwał Seismosaurus mierzący 45 metrów długości. Zajrzeliśmy do pradawnej chaty oraz weszliśmy do groty przedstawiającej życie i pochówek Neandertalczyków. Po drodze odwiedziliśmy również Mini ZOO, gdzie mogliśmy obcować ze zwierzętami. Wzięliśmy udział w warsztatach malowania piaskiem, a na koniec przygody wyhasaliśmy się na placach zabaw. To była bardzo udana wycieczka pełna wrażeń.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
W pierwszych dniach czerwca uczniowie klas młodszych zostali zaproszeni na lekcje do Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Tutaj obejrzeli przedstawienie, wprowadzające dzieci w świat pojęć finansowych oraz wyjaśniające działanie mechanizmów ekonomicznych na przykładzie postępowania mieszkańców pewnego miasteczka. Jednak najatrakcyjniejszą częścią zajęć była nauka, jak rozpoznać, czy banknot jest prawdziwy, czy fałszywy. Lekcje w banku to wprowadzenie do nauki przedsiębiorczości, a dobrzy biznesmeni to w przyszłości jeden z elementów siły polskiej gospodarki.
Zespół edukacji wczesnoszkolnej
4 czerwca był dla uczniów klasy 2B Żeglarskim Dniem Dziecka. Dzięki życzliwości kapitanom z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej mogliśmy przeżyć swoją pierwszą morską przygodę. Zrozumieliśmy słynne powiedzenie Patrona naszej szkoły, słynnego żeglarza Mariusza Zaruskiego, że ,,w twardym trudzie żeglarskim hartują się charaktery”. Każdy uczestnik naszej wyprawy mógł osobiście poczuć słynny wiatr we włosach i podziwiać uroki żeglarstwa. Ubrani w kamizelki, pod bacznym okiem kapitana i całej załogi, odbyliśmy przyspieszoną edukację. Najpierw poznaliśmy budowę jachtu, zwiedziliśmy jego wnętrze, następnie uczyliśmy się sterowania i wiązania węzłów. Po dwóch godzinach żeglowania czekały na nas konkursy żeglarskie, gry, zabawy, śpiewanie piosenek-szant, pizza, napoje i lody. Żeglarze to odważni, odpowiedzialni, pracowici i umiejący bawić się ludzie. Wspólnie spędzony czas z „załogą Jachtklubu” i żeglowanie na jachtach po Rozlewisku Wisły Śmiałej był dla nas najlepszym prezentem z okazji Dnia Dziecka. Ahoj! Z żeglarskim pozdrowieniem…
Grażyna Olesiuk, Agnieszka Richter i Uczniowie klasy 2B
Dzień Dziecka świętujemy w Jedynce od dawna, urządzając Festyn Rodzinny, ale już po raz trzeci wspólnie z Gdańskimi Dniami Sąsiadów. W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Rok Bibliotek, nie dziwi więc to, że tytuł naszego festynu brzmiał „W świecie książki”.
„Zaczarowany ołówek” pomagał stworzyć na papierze wymarzoną krainę, można było stać się jednym z bohaterów „Baśni tysiąca i jednej nocy” lub wylosować atrakcyjne fanty z „Magicznej skrzyni”, zajrzeć do „Tajemniczego ogrodu”. Najodważniejsi wraz z harcerzami założyli „Obóz przetrwania z Robinsonem Crusoe”, najsprawniejsi walczyli o tytuł mistrzów gry „W dwa ognie”, poligloci rozwiązywali quizy i zagadki w języku angielskim. Zabawy uprzyjemniał koncert pt. „Witajcie w naszej bajce”.
Zadbaliśmy również o to, aby do podejmowania wszystkich wyzwań nie zabrakło nikomu siły. Wystarczyło odwiedzić „Domek Baby Jagi”, który w tym roku zbudowany był z gofrów. Na hasło „Stoliczki, nakryj się” pojawiały się pyszne ciasta, a w „Kociołku rozmaitości” była grochówka, chleb ze smalcem i małosolnym ogórkiem.
Przy wspaniałej pogodzie tak właśnie bawiono się 3.06.2016. w Pieckach – Migowie na terenach przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Gdańsku. Zapraszamy za rok!
Nauczyciele SP 1 pod kierunkiem koordynatora, Joanny Hubickiej
2 czerwca z okazji Dnia Rodziny dzieci z klasy 1d z wychowawczynią zaprosiły Rodziców na zajęcia otwarte z ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele śmiechu, radości i pozytywnych emocji. Oby takich chwil było jak najwięcej!!!
Anna Wus-Kunkel
Joanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg, Maria Szuman, Elżbieta Koopman... Co łączy te (i nie tylko te) panie? Wszystkie były związane z naszym miastem i śmiało możemy je nazwać "Wielkimi Gdańszczankami". Czym zasłynęły? Tego mogą się dowiedzieć uczniowie klas V i VI podczas spacerów miejskich, organizowanych przez Stowarzyszenie "INNE jest piękne". Organizacja realizuje projekt, który został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska: "Wielkie Gdańszczanki - spacery miejskie". Kolejne grupy młodzieży poznają losy niezwykłych kobiet, związanych z naszym miastem. Podczas ok. dwugodzinnego zwiedzania Gdańska, wiodącego trasą wyznaczoną "śladami pozostawionymi przez Wielkie Gdańszczanki", uczestnicy także jeszcze lepiej poznają najważniejsze obiekty i historię grodu.
Stowarzyszenie "INNE jest piękne" zaprasza również dorosłych na podobny spacer. Wszyscy chętni proszeni są o zgłoszenie swojego udziału pod adresem mailowym: ik_karpinska@wp.pl
Udział jest bezpłatny.
Uczestnicy: mieszkańcy Gdańska.
Miejsce: Główne i Stare Miasto - Gdańsk (przestrzeń miejska)
Termin: 25 czerwca 2016 godz. 11.00
Miejsce spotkania: Drzewko Milenijne na Targu Węglowym
Czas trwania: ok. 2 godz.
Zapraszamy więc także Rodziców do spaceru śladami swoich dzieci i - tak jak one – w towarzystwie Wielkich Gdańszczanek.
Małgorzata Biernat
Dnia 1 czerwca 2016 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczciły swoje święto - Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tego dnia nie zabrakło atrakcji, które odbywały się w sali i na szkolnym placu zabaw. Na każdego czekał kolorowy balon, a w tle rozbrzmiewała wesoła muzyka zachęcająca do tańca. Wielką radość sprawił dzieciom przygotowany poczęstunek oraz upominki. Wszyscy byli uśmiechnięci i szczęśliwi!
Katarzyna Kantor
Katarzyna Ciepiela