W miesiącu marcu bieżącego roku nasza szkoła zorganizowała Konkurs Plastyczny „Podążaj za marzeniami”. Jego celem było stworzenie dzieciom niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym sytuacji sprzyjającej wzmocnieniu ich poczucia własnej wartości oraz umożliwienie im odczucia zadowolenia z własnej twórczości i radości ze wspólnej zabawy. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia teatralnego przygotowanego przez uczniów z klasy integracyjnej i nagrodzeni. Efekty plastycznych dokonań małych wzrostem – wielkich duchem artystów można było podziwiać oglądając pokonkursową wystawę prac. Serdecznie gratulujemy laureatom!
Organizatorzy:
Ewa Gruszka
Ewa Musielak
Beata Sowa
W "Dniu Otwartym" - jak na co dzień!
Gry i zabawy, ciekawe zadania i eksperymenty naukowe, wspólne muzykowanie i bajkowe malowanie twarzy. Zmagania sportowe i chwila zadumy podczas spektaklu "Dziewczynka z zapałkami" - pantomimy na
podstawie baśni H. Ch. Andersena. Było też spotkanie z robotyką i wyzwaniami komputerowymi. A przybyli rodzice zyskali chwilę na spokojną rozmowę z nauczycielami i pedagogami.
Tak było 18 marca 2017 r. podczas "Dnia Otwartego" w naszej szkole. Tak jest na co dzień!
Zapraszamy :)
10 marca 2917r. w naszej szkole odbyło się seminarium dla dyrektorów gdańskich szkół pt. "Uczeń z doświadczeniem migracji w szkole" - zarządzanie i organizacja procesu edukacji... i integracji". Zajęcia poprowadziły dr Dorota Jaworska, pani Khedi Alieva, dr Magdalena Żadkowska, dr Natasza Kosakowska - Berezecka oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdańsku - pani Nina Markiewicz - Sobieraj. Prelegentem był także pan Piotr Olech, zastępca dyrektora z Wydziału ds. Integracji Społecznej.
Dyrektorom przybliżono m. in. aspekty prawne, Model Integracji Imigrantów w Gdańsku, problem wielokulturowości - różnice kulturowe i ich wpływ na funkcjonowanie ucznia w szkole.
W sobotę 25 lutego w hali sportowej odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej chłopców ROBYG CUP .Na parkiecie rywalizowali chłopcy – rocznik 2005 i młodsi. Wystartowało osiem zespołów , które podzielone zostały na dwie grupy. W sumie rozegrano 20 spotkań. Mecze były bardzo zacięte ,padało dużo bramek ,ale zawodnicy przestrzegali zasad FAIR PLAY. Z końcowej klasyfikacji cieszyli się zawodnicy z GTS Pruszcz Gdański , którzy dopiero w rzutach karnych pokonali gospodarzy. Trzecie miejsce zdobyła II zespół SP1 Morena,a czwarte KS Pszczółki . Puchary, medale i nagrody rzeczowe otrzymały wszystkie drużyny, były pamiątkowe zdjęcia i już umówiliśmy się na turniej za rok. Na trybunach graczy dopingowali licznie zgromadzeni kibice.
Nagrody indywidualne otrzymali : najlepszy strzelec, bramkarz oraz zawodnik turnieju.
A nagrody specjalne powędrowały do dwóch dziewczynek, które swoimi umiejętnościami piłkarskimi nie ustępowały chłopcom.
Gratulujemy sportowej postawy !!!!!!
Małgorzata Leśniewicz
Uczniowie klasy 2 A zwiedzili Ratusz Głównego Miasta Gdańska, dowiadując się, że kiedyś w tym miejscu obradowali gdańscy rajcowie i sędziowie. Pozostały po nich wspaniałe pamiątki, które oglądali w Wielkiej Sali Wety. Dzieci wzięli udział w lekcji pt. „Herb Gdańska” podczas, której dowiedzieli się – Co to jest herb? Czemu służy? Z czego się składa? Oraz poznali historię herbów, które posiadał Gdańsk.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
W sobotę 18 lutego w hali sportowej odbył się I Halowy Turniej Piłki Nożnej chłopców im. Mariusza Zaruskiego. Rywalizowali najmłodsi adepci sztuki piłkarskiej – rocznik 2007 i młodsi. Wystartowało 5 zespołów; Polonia Gdańsk , dwa zespoły JAGUAR Gdańsk oraz dwa zespoły gospodarzy - SP1. Graliśmy systemem każdy z każdym. Na trybunach graczy dopingowali licznie zgromadzeni kibice. Mecze były bardzo zacięte, padało dużo bramek ,ale zawodnicy przestrzegali zasad FAIR PLAY. Pan sędzia Tomasz Michałowski czuwał nad prawidłowym przebiegiem meczów i nie pokazał nikomu żółtej kartki. Z końcowej klasyfikacji cieszyli się zawodnicy gospodarzy SP1, którzy zajęli pierwsze miejsce , wygrywając wszystkie mecze i nie tracąc ani jednej bramki. Druga lokata przypadła I zespołowi JAGUARA Gdańsk . Puchary ,medale i nagrody rzeczowe otrzymały wszystkie drużyny, były pamiątkowe zdjęcia i już umówiliśmy się na turniej za rok.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy !!!!
Małgorzata Leśniewicz
Tadeusz Maziuk
Tomasz Michałowski
Repertuar zaprezentowany podczas konkursu był bardzo szeroki, począwszy od spokojnych ballad m.in. Elvis'a Presley'a po szybsze popowe utwory Coldplay czy Lany Del Rey. Uczestnicy konkursu wprowadzili na sali teatralnej romantyczny i magiczny nastrój.
Rywalizacja przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze.
Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy i zapraszamy jak zawsze za rok!
Olga Galińska
11 lutego 2017r. odbył się finał XVI Wojewódzkiego Quizu Wiedzy o Państwach Anglojęzycznych organizowany przez Szkołę Podstawową nr 8 w Gdańsku. Tematem tegorocznej edycji konkursu była Szkocja. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy eliminacji. Finał składał się z części testowej i multimedialnej, a uczestnicy musieli wykazać się szerokim zakresem wiedzy na temat kultury, historii i geografii kraju, jak również dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto wszystkie reprezentacje miały za zadanie przygotować na finał prezentacje multimedialne pt.: „Dlaczego Szkocja?”, które w trakcie konkursu były prezentowane i oceniane przez jury.
W finale wzięło udział ponad 50-ciu reprezentantów szkół z województwa pomorskiego, a uczniowie gdańskiej „Jedynki” zajęli II miejsce!
Serdecznie gratulujemy!
Barbara Grabowska
W lutym w klasach I-III gościł wspaniały i ciekawy młody człowiek- Kuba, który mimo swojej niepełnosprawności (niewidomy) podzielił się z nami swoją pasją. Kuba poprowadził nam ciekawe zajęcia o dinozaurach, które bardzo podobały się uczniom. Oto zdjęcia klasy 2A.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
W lutym odbył się apel podsumowujący pierwsze półrocze w klasach I-III. W naszej szkole mamy dużo konkurów, wielu zdolnych uczniów więc i mnóstwo odebranych nagród. GRATULUJEMY WYGRANYM!
Małgorzata Stachowicz
Szkoła Podstawowa Nr 1 uczy się …razem z całym Gdańskiem! Na co dzień i od święta – Święta Gdańskiej Nauki. Kółko zainteresowań dla uczniów klas III „Mój Gdańsk” pozyskało miniGranty „Gdańsk się uczy…” z Fundacji Gdańskiej na realizację projektu „Fahrenheit i tajemnica pomiaru temperatury”.
- Zajęcia kółka mają charakter interdyscyplinarny. – informuje autorka projektu, Małgorzata Biernat. – Uczestnicy wysłuchali z audiobooka książki gdańskiej pisarki, Anny Czerwińskiej – Rydel, "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita". Przeprowadzili doświadczenia naukowe w ramach warsztatów w EduParku "Jestem z Gdańska … Fahrenheit”.
Ostatnim elementem zajęć było wykonanie portretu gdańskiego naukowca. – Podczas tego zadania uczniowie wykorzystali zarówno zdobytą już wiedzę, jak i wyobraźnię. – opowiada prowadząca zajęcia. – Za życia gdańszczanina najprawdopodobniej nikt nie wykonał jego portretu. Dlatego właściwie nie wiadomo, jak wyglądał Daniel Gabriel Fahrenheit.
Gdańszczanin pod koniec życia chorował, stając się ofiarą własnych badań naukowych. Twórca termometru zatruł się rtęcią, nie znając jej toksycznych właściwości, a doceniając wrażliwość na zmiany temperatury.
Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter zajęcia przedstawiły postać Daniela Gabriela Fahrenheita z różnych stron: jako człowieka, naukowca. Umożliwiły uczestnikom podjęcie działań na różnych polach aktywności: czytelniczej, plastycznej, nauk przyrodniczych.
- Postać znanego gdańszczanina nie będzie już obca najmłodszym uczniom Szkoły Podstawowej Nr 1 i być może stanie się inspiracją do poszukiwania własnych pasji. – dodaje Małgorzata Biernat.
Na zajęcia koła prowadzonego przez p. Jolantę Tarłowską uczęszczało 23 uczniów z kasy IVe i jeden z klasy IVa.Podczas zajęć dzieci miały okazję nie tylko ćwiczyć wyznaczone teksty przygotowywanego przedstawienia, ale przede wszystkim uczyły się ruchu scenicznego, ćwiczyły aparat mowy, dykcję, prawidłową artykulację, akcentowanie sylab a także podjęły próby mówienia z wykorzystaniem przepony.Zajęcia, które odbywały się raz w tygodniu były też okazją do zacieśnienia więzi.Efektem naszej pracy były występy dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.Jako wyróżnienie traktujemy nagranie naszego przedstawienia przez TVP 3 Gdańsk i trzykrotną emisję na antenie w programie katolickim „Droga” w okresie Świąt Bożego Narodzenia.Zwieńczeniem naszej pracy był występ 14 stycznia 2017r. w Gdańskiej Kurii Metropolitalnej podczas katechetycznego spotkania opłatkowego. Młodzi aktorzy pokazali swoje umiejętności i piękny ewangeliczny tekst o Bożym Narodzeniu przed wyjątkowym audytorium. Wśród gości byli Biskupi Gdańska, przedstawiciele władz rządowych Gdańska i Gdyni, Profesorowie Gdańskiego Seminarium, Telewizja Gdańska, dziennikarze z tygodnika „Gość Niedzielny” oraz ponad pięciuset osobowa widownia. Przedstawienie pt. „A noc była ciemna” napisane w 1895 r przez ks. Kazimierza Jarego zostało nagrodzone nie tylko gromkimi brawami, ale również nagrodą wręczoną przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w formie biletów do Aquaparku w Redzie. Dziękujemy!
Opiekun koła
Jolanta Tarłowska
13.01 klasa 2a wzięła udział w szkolnym balu karnawałowym dla kl 0-III. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci . Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę pan DJ. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami. W czasie przerwy dzieci miały czas na zjedzenie posiłku i chwilę rozmowy. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała dobiec końca. Prowadzący wręczyli wszystkim dzieciom pamiątkowe upominki. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.
M.Stachowicz
J.Szymaniak
11 stycznia 2017r.- uczniowie klasy 3 B mieli okazję „zajrzeć za ekrany naszych telewizorów” i zobaczyć znane programy telewizyjne od drugiej strony. W towarzystwie Pani Anny Włodkowskiej – dziennikarki TVP3 rozpoczęliśmy zwiedzanie budynku telewizji. Byliśmy w studiu, w którym realizowany jest główny program telewizji regionalnej. Zobaczyliśmy ogromne studio przeznaczone między innymi do nagrania programu „Wywiadówka”. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda praca osób zajmujących się oświetleniem i praca operatorów kamer. Została nam również pokazana „reżyserka” – miejsce, w którym czuwa się nad realizacją programu. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się jak kręcone i emitowane są programy, które możemy obejrzeć w TVP3 takie jak np.: „Panorama”, czy „Dzień dobry tu Gdańsk”. Wielką atrakcją było zwiedzanie pomieszczenia, w którym zgromadzono dawne urządzenia telewizyjne i elementy scenografii. Mieliśmy również przyjemność spotkać i porozmawiać z jedną z najbardziej znanych dziennikarek - Panią Bożeną Olechnowicz. Poznaliśmy też ludzi bez których transmisja programów i oglądanie ich w naszych domach nie byłoby możliwe. A może ktoś z nas w przyszłości zostanie pracownikiem telewizji?
Wychowawczyni Grażyna Olesiuk i uczniowie klasy 3B
Bożonarodzeniowa tradycja mówi o tym, że do wigilijnego stołu rodzina zasiada, gdy na niebie pojawi się Gwiazdka. Ale jak ją znaleźć?
Na to pytanie tuż przed świętami śpiewająco odpowiedzieli uczniowie klasy III c, którzy przedstawili swoim koleżankom i kolegom musical: „W poszukiwaniu świątecznej Gwiazdki”. Spektakl muzyczny przygotowała z dziećmi Pani Agata Lepek.
Wiecie, gdzie jest ta poszukiwana Gwiazdka?
W naszych sercach: mamy ją cały czas przy sobie i jest bardzo piękna.
Małgorzata Biernat
W sobotnie przedpołudnie, 12 grudnia 2016., dziesięcioosobowa grupa uczniów klasy 3a z „Jedynki” wyprawiła się do Szkoły Podstawowej Nr 81 W Gdańsku – Osowej, by wziąć udział w XI Wojewódzkim Konkursie Wokalnym dla Klas Integracyjnych I – VI „Kolędujmy Razem”. - Naszym podopiecznym przed występem towarzyszyła duża trema, ale z chwilą wejścia na scenę wszystkie obawy minęły. – relacjonuje wychowawczyni, Beata Sowa. Dzieci zaśpiewały kolędę pt. „Narodził się w stajni”. -Zrobiły to naprawdę dobrze i - co ważne - z widoczną na twarzach radością. – dodaje Agata Lepek, nauczyciel muzyki. Prezentacja nie uszła uwadze jury, które nagrodziło reprezentację Szkoły Podstawowej Nr 1 przyznaniem III miejsca w kategorii klas I – III. Wokalistom dziękujemy za podjęty wysiłek, mobilizację i serdecznie gratulujemy sukcesu.
Agata Lepek
Beata Sowa
Pod koniec grudnia klasa 2A zaplanowała dzień gier edukacyjnych. Każdy uczeń przyniósł coś ciekawego do szkoły. Gry te poza walorami czysto rozrywkowymi, miały za zadanie stymulować rozwój graczy w określonych kierunkach i obszarach. Mimo, że ich zadaniem była edukacja, stanowiły dodatkową wartość poznawczą: pobudzały mózg do pracy i wywoływały pozytywne emocje, co od razu było widać w zachowaniu uczniów. Okazało się, że klasa jest bardzo zgrana i potrafi się świetnie razem bawić.
Małgorzata Stachowicz
Joanna Szymaniak
Dnia 6 grudnia klasa 4D oraz 4E udały się, pod opieką p.Sylwii Halman-Kulik, p.Kamili Grabowskiej, p.Magdaleny Link oraz p.Olgi Galińskiej do Gdańskiej Szkoły Artystycznej w Galerii Manhattan. W ramach mikołajek zostały tam dla obu klas przygotowane warsztaty artystyczne. Po wspólnym rozpoczęciu i zapoznaniu się z prowadzącymi klasy zostały, z racji na dużą liczbę osób w każdej z nich, rozdzielone i zaprowadzone do osobnych sal. Przed wszystkimi uczniami czekały takie same zadania: śpiewanie z profesjonalną wokalistką piosenki świątecznej, zajęcia teatralne z aktorem oraz wylepianie świątecznych ozdób z gliny. Te ostatnie zostaną wypalone i pomalowane a następnie oddane dzieciom w styczniu. Choć zajęcia trwały prawie trzy godziny dzieciom szybko minął ten czas. Wszystkim bardzo się podobały te warsztaty i nie mogą się doczekać na swoje pamiątki.
Kamila Grabowska
W nocy z 2 na 3 grudnia odbyło się w naszej szkole nocowanie klasy 4E. Uczniowie zebrali się punktualnie o 20, szybko pożegnali się z rodzicami i czym prędzej udali się pod opieką pani Kamili Grabowskiej i Klaudii Kozłowskiej do sali 104 by ją przygotować do spania. Najpierw należało wynieść większość ławek i wszystkie krzesła, tak by było wystarczająco dużo miejsca na wszystkie materace i karimaty. Gdy już wszyscy byli gotowi zostali podzieleni na grupy i każda z nich otrzymała tajemniczy list od Wróżki Kamili. W liście tym było napisane, że czeka przed nimi bardzo ważne zadanie, które muszą wykonać jako grupa. Jeśli tego nie zrobią Wróżka Kamila będzie ich łaskotała całą noc tak, żeby tylko nie mogli spać. Każda z grup miała odszukać swoje koperty i wykonać zadania w nich zawarte (zamienić się butami, namalować wąsy, ułożyć rymy, założyć koszulkę na lewą stronę itp.). Po wykonaniu zadania mogli udać się do miejsca następnej koperty. Łącznie czekało ich 6 zadań. Groźba gilgotek okazała się na tyle skuteczna, że całe podchody skończyły się w niecałe pół godziny. Wszystkim udało się ukończyć każde z zadań za co otrzymali nagrody. Znaczna część nagród została zjedzona podczas oglądania filmu. Niestety projekcja została przerwana…dostawą pizzy. Nie było osoby, która by się z takiej przerwy nie ucieszyła. Pizzę zjedliśmy na korytarzu, gdzie stały wszystkie stoły a następnie udaliśmy się do Sali dokończyć film. Po projekcji i wieczornej toalecie udało nam się zasnąć około pierwszej w nocy. Sen był krótki, gdyż już o 7 trzeba było wstać, posprzątać, zjeść szybkie śniadanie i udać się do domów. Pomimo zmęczenia wszyscy mówili, że tak im się podobało, że nie mogą się doczekać następnego razu!
Kamila Grabowska
Również w roku szkolnym 2016/17 najmłodsi uczniowie naszej szkoły korzystają z transmisji Internetowego Teatru dla Szkół. Za pośrednictwem sieci przenoszą się na widownie teatralne obiektów w całej Polsce, aby bez konieczności odbywania podróży, nawet bez opuszczania budynku szkoły i bez …biletu obejrzeć różne spektakle. I tak we wrześniu (19.09.16.) uczniowie zgłębiali „Tajemnicę Wesołego Miasteczka” Teatru Arlekin w Łodzi. W październiku (10.10.2016.) do naszej szkoły zawitała „Baśń o Rycerzu bez Konia” Teatru Banialuka z Bielska-Białej, a w listopadzie (21.11.2016.) - „Chodź na słówko” z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Małgorzata Biernat