• Szkoła bez uczniów?!

    Gdzie są uczniowie? Dlaczego klasa jest pusta?

    Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami poszli na dwór w związku z ogólnopolską oddolną akcją pod nazwą Dzień Pustej Klasy (9.06.2017.), której ideą jest przeprowadzanie zajęć na świeżym powietrzu. Chodzi o zadbanie o zdrowie uczniów poprzez wyrobienie nawyku wychodzenia na dwór, o poznawanie w taki naturalny swobodny i samodzielny sposób otoczenia, środowiska przyrodniczego.
    Okazuje się, że w żaden sposób nie zastąpimy dzieciom znanej od dawna, a praktykowanej przez poprzednie pokolenia zabawy na podwórku. My – rodzice i nauczyciele – pamiętajmy o tym!

    Małgorzata Biernat

  • Warsztaty z pierwszej pomocy

    8 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy, które dla uczniów klasy 4 a poprowadzili przedstawiciele Harcerskiej Grupy Ratowniczej „Alfa” działającej w Hufcu Gdańsk – Śródmieście. Uczniowie  dowiedzieli się, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku krwotoku, oparzenia, złamania, zasłabnięcia. Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ćwiczyli jak postępować z osobą nieprzytomną, jak zakładać opatrunek uciskowy, jak unieruchomić złamaną rękę.

    Katarzyna Kłopotowska, Ewa Gruszka

  • „Baśniowy ambaras”

    6  czerwca uczniowie klasy 3B wystawili przedstawienie pt. „Baśniowy ambaras”. Widowisko było doskonałą okazją do przypomnienia dzieciom, że czytanie to świetna rozrywka, dzięki której przenosimy się w świat książkowych bohaterów i przeżywamy razem z nimi wspaniałe przygody. Usłyszeliśmy od baśniowych postaci, że… ”dzieci bajek nie czytają i bajki same umierają. W dzisiejszych czasach dzieci bawią się inaczej. Grają na komputerze, nawet nie jeżdżą na rowerze. Rzadko w piłkę na podwórku grają. A  czytać, to… wcale  nie czytają”. A zatem dzieciaki kochane, jeśli chcecie, by baśnie nadal żyły… Droga dziewczynko, chłopczyku miły czytajcie baśnie, czytajcie i  swoją wiedzę rozwijajcie”.

    Grażyna Olesiuk

  • Wręczenie nagród

    Dnia 06.06.2017 r. nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu fotograficznego „Atrakcje turystyczne Pomorza Gdańskiego” organizowanego przez Pracownię Turystyki, Rekreacji i Twórczości Rozwoju Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gdańsku, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. Kajetan D. z kl. IVa zdobył II miejsce.

    Serdeczne gratulacje!
    Magdalena Wilkołaska

  • Skąd się bierze prąd

    Serdeczne podziękowania dla Pani Magdaleny Banasik i firmy Energa za możliwość przyjrzenia się z bliska "skąd się bierze prąd". Uczniowie klasy VI d byli na wycieczce na farmie wiatrowej w Bystrej, w elektrowni fotowoltaicznej w Przejazdowie i w elektrowni wodnej w Straszynie. Poznali zasady funkcjonowania urządzeń, które poprzez działanie wiatru, wody i słońca wytwarzają prąd. Dowiedzieli się jak ważne jet przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w pracy. Obejrzeli prezentację o największej
    elektrowni wodnej Włocławek i elektrowni Szczytowo - Pompowej Żydowo. Dziękujemy za gościnę.

    Małgorzata Korzeniowska, Magdalena Link

  • W książkowej krainie

    2 czerwca 2017r.  podczas festynu rodzinnego odbyła się premiera przedstawienia    pt. „W książkowej krainie”. Młodzi aktorzy wcielając się w postacie z bajek i  przenosząc się w krainę fantazji  nie tylko kształtowali umiejętność posługiwania się słowem i mową ciała, ale również rozwijali swoją empatię i  wrażliwość estetyczną. Gra aktorów, stroje, oprawa muzyczna, prezentacja multimedialna oraz dekoracje przyciągnęły uwagę Gości, którzy z zainteresowaniem oglądali spektakl.
    To samo przedstawienie uczniowie wystawili jeszcze dla swoich kolegów w kolejnych dniach zachęcając ich tym samym do czytania pięknej literatury dziecięcej.

    I. Barańska, P. Jagodzińska-Kłos

  • "Dwa ognie - usportowione" - turniej klas II i III

    W marcu odbył się w naszej szkole Turniej "Dwóch ogni - usportowionych" klas III, rozgrywany systemem "każdy z każdym". W wyniku rozgrywek pierwsze, miejsce zdobyła klasa III C, drugie klasa III D, trzecie klasa
    III A. Taki sam turniej dla klas II odbył się w kwietniu. Odpowiednio: pierwsze miejsce zajęła klasa II D, drugie klasa II H, trzecie klasa II A. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomem dla każdej klasowej drużyny oraz medalami dla każdego zawodnika: złotym za pierwsze miejsce, srebrnym za drugie miejsce, brązowym za trzecie miejsce, osobno w każdej grupie wiekowej. Każdy z pozostałych uczestników otrzymał naklejkę "Super - Sportowiec", a jego drużyna dyplom za aktywny udział w rozgrywkach. Dodatkowo drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce, rozegrały 02.06.17., podczas Festynu Rodzinnego, mecze towarzyskie, aby
    zaprezentować swoje umiejętności koleżankom, kolegom i rodzicom. Wszystkim sportowcom dziękujemy za aktywną  postawę podczas rywalizacji, a zwycięzcom gratulujemy.

    Grażyna Pomaska

  • Festyn Rodzinny

    Trudno sobie wyobrazić początek czerwca na Gojawiczyńskiej bez tego wydarzenia! Co roku gdańska „Jedynka” organizuje na swoim terenie Festyn Rodzinny. Nie oznacza jednak, że impreza jest zawsze taka sama, bo za każdym razem inny jest jej temat.
    - W tym roku nasz festyn odbywał się 2.06.2017. pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch!” – mówi jedna z organizatorek, Monika Midura. – Dlatego dla uczestników przygotowaliśmy ofertę zabaw i gier sportowych, aby przypomnieć jak ważny dla zachowania zdrowia jest ruch na świeżym powietrzu.
    Jednak zdrowe ciało to także właściwe odżywianie. Na festynie w „Jedynce” zawsze jest stoisko z sokami warzywnymi, aby zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mogli przekonać się, że warto włączyć je do codziennego menu. Choć podczas zabawy można też odrobinkę „zgrzeszyć”, zajadając się tradycyjnym polskim przysmakiem: chlebem ze smalcem i ogórkiem.
    Nad zgodnym z harmonogramem przebiegiem imprezy cały czas czuwała Małgorzata Stachowicz, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
    - Festyn Rodzinny to także okazja do zaprezentowania aktywności artystycznej naszych uczniów – opowiada Pani Małgosia. – Pokonkursowe wystawy prac plastycznych, występy piosenkarskie i taneczne…
    - Dbamy również o to, aby wydarzenie miało charakter edukacyjny. – informuje Barbara Grabowska, współorganizatorka festynu. – W tym roku można było zapisać się na listę dawców szpiku. Może ktoś, kto skorzystał z tej okazji, swym darem uratuje kiedyś komuś życie?
    Wsparcia finansowego, a także poprzez udział w wydarzeniu, udzieliła szkole Rada Dzielnicy Piecki – Migowo. Społeczność „Jedynki” bardzo dziękuje za tę pomoc i współdziałanie. Razem możemy więcej.
    Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej Nr 1 to także spotkanie okolicznych mieszkańców, zgodnie z ideą Gdańskich Dni Sąsiadów, której ambasadorem jest placówka. Dlatego w tym dniu najważniejsza była …zabawa!

    Do zobaczenia za rok!
    Małgorzata Biernat

  • Największa Gra Planszowa w Polsce

    269, 5 m2 - brzmi tajemniczo?
    Nie dla wtajemniczonych, czyli klas z „Jedynki”

    Gdańska Szkoła Artystyczna zaprosiła nas do Manhattanu na Największą Grę Planszową w Polsce. A kto nie lubi grać w planszówki? Wiadomo - wszyscy. Karmiliśmy rekiny, budowaliśmy statki, polowaliśmy na wielką rybę. W porcie spotkaliśmy gdańskich kaprów, a nawet uratowaliśmy rozbitka. Jednym słowem: świetna zabawa! A wszystko to 1 czerwca w Dzień Dziecka.

    Wilki morskie z „Jedynki”
    Beata Stajnke

  • Zerówki w wiosce indiańskiej

    Zerówki wybrały się do Żelistrzewa do wioski indiańskiej. Pogoda dopisała więc mieliśmy okazję poznać Wodza Kamienną Stopę, który oprowadził nas po swojej wiosce. Każdemu dziecku zostały nadane barwy indiańskie i imiona, poznaliśmy tamtejsze obyczaje, strzelaliśmy z łuku. Na koniec przy ognisku mogliśmy spróbować przysmaku Indian - placków z kaktusa. Wycieczka była super:) Wróciliśmy do szkoły zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

    Karolina Domeracka
  • Rok Mariusza Zaruskiego

    31 maja nastąpiło podsumowanie rocznego projektu edukacyjnego "Rok Mariusza Zaruskiego". Uczniowie klas IV -VI rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych i wykazali się wiedzą o patronie szkoły. Podczas całego roku uczniowie uczestniczyli w konkursach, które swoja tematyką nawiązywały do postaci patrona szkoły. Wspólnie wypracowany sukces został nagrodzony słodkimi upominkami.

    Jolanta Kazanowska, Magdalena Link

  • Mariusz Zaruski - człowiek dwóch żywiołów

    W kwietniu 2017 r. w SP1 odbył się konkurs plastyczny dla klas IV-VI pt. „Mariusz Zaruski- człowiek dwóch żywiołów”. Uczniowie wykazali się twórczym artyzmem.  Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!

    Sylwia Halman- Kulik
    Magdalena Link
    Magdalena Wilkołaska

     

  • Festiwal Literatury dla Dzieci

    W ramach odbywającego się w Gdańsku Festiwalu Literatury dla Dzieci chętni uczniowie z klasy 4a, 6a, 6b wraz z nauczycielem języka polskiego uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem  i reżyserem Andrzejem Maleszką, autorem cyklu „Magiczne Drzewo”, które odbyło się w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej.

    Katarzyna Kłopotowska

  • „Książka dotykowa dla każdego”

    Uczniowie SP1 wzięli udział w I edycji ogólnopolskiego konkursu pt. „Książka dotykowa dla każdego” zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole „Trzynastka” w Gdańsku.

    SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

    Magdalena Wilkołaska

  • „I Ty możesz zostać ilustratorem noblisty”

    Uczniowie SP1 i G-27 wzięli udział w międzyszkolnym konkursie na pracę plastyczną pt. „I Ty możesz zostać ilustratorem noblisty” zorganizowanym przez ZKPiG Nr 13 w Gdańsku.
    Wśród laureatów konkursu znaleźli się:
    - Kajetan D. z  kl. IVa, który zajął III miejsce,
    - Emilia S. z kl. IID, która otrzymała wyróżnienie,
    - Krzysztof Z. z kl. IID, który otrzymał wyróżnienie.

    Wręczenie nagród odbyło się 30.05.2017 r. w ZKPiG Nr 13.
    SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

    Magdalena Wilkołaska

  • 2A w Filharmonii Bałtyckiej

    W ramach obchodów Dnia Dziecka, klasa 2a wybrała się do Filharmonii Bałtyckiej na koncert edukacyjny - Muzyczne Ścieżki Dźwiękowe "Mam Tę Moc". Uczniowie wspólnie śpiewali znane piosenki filmowe oraz rozwiązywali zagadki dźwiękowe  dobrze się przy tym  bawiąc.

    Małgorzata Stachowicz
    Joanna Szymaniak

  • To dla Ciebie Mamo!

    W kalendarzu Święto Matki z życzeniami śpieszą dziatki.
    Ja Ci mamo dziś w podzięce za Twe trudy daję serce
    i przepraszam za me psoty, za wybryki i kłopoty.

    Dnia 16 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty wytworów całkowicie recyklingowych, inaczej mówiąc „Twórczy recykling”. Papierowa wiklina to nowa technika rękodzieła artystycznego, prosta, a jednocześnie efektowna, polegająca na wykonywaniu ozdób czy dekoracji ze skręcanych rurek papieru. Papier daje szereg możliwości. My zrobiliśmy piękne serca dla naszych Mam.

    Sami zobaczcie!
    Beata Stajnke

  • Dzieci dzieciom

    Uczniowie z klasy III c wraz ze swoimi rodzicami podjęli się realizacji wspaniałej inicjatywy. Postanowili pomóc podopiecznym Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni. Ogłosili ogólnoszkolną zbiórkę materiałów, potrzebnych do zapewnienia odpowiedniej opieki oraz zorganizowali Kiermasz Słodkości, z którego dochód został przeznaczony na powyższy cel. Oba działania przyniosły nadspodziewane rezultaty. Dochód z kiermaszu wyniósł 1100 zł, a zbiórka wypełniła produktami trzy duże torby na zakupy. Prowadzący hospicjum nie kryli wielkiej radości, którą wyrazili w specjalnych podziękowaniach! Społeczność klasy III c dziękuje wszystkim za zaangażowanie w akcję. Razem rozjaśniliśmy codzienność dzieciom przebywającym w „Bursztynowej Przystani”, a sami – czyniąc dobro – zyskaliśmy wewnętrzną radość.

    Małgorzata Biernat

  • "Snuj się, snuj bajeczko..."

    12 maja 2017 roku w naszej szkole odbył się V Wojewódzki Konkurs Teatralny Klas Integracyjnych "Snuj się, snuj bajeczko...". Idea konkursu pozostała bez zmian – liczyła się dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu, jednym słowem INTEGRACJA uczniów z klas integracyjnych naszego województwa.Podobnie jak w zeszłym roku patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Pomorskiego pan Mieczysław Struk. Przegląd  podzielony był na dwie kategorie wiekowe. W I części mogliśmy podziwiać występy młodych aktorów z klas 1-3, w II natomiast z klas 4-6. Wszystkie inscenizacje były dopracowane pod każdym względem, nic więc dziwnego, że jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Po długich, ale zgodnych obradach komisja ogłosiła werdykt: II miejsce zajęła klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 79 z Gdańska za inscenizację wiersza „Leń”, I miejsce w kategorii klas młodszych przyznano klasie 3e ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie za przedstawienie „Szewczyk Dratewka”. Wśród klas starszych wyróżniono klasę 5d z SP10 w Tczewie za „Siostrzany spór”, III miejsce zajęło Integracyjne Koło Teatralne Bajkolandia ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku za wzruszającą pantomimę „Dziewczynka z zapałkami”, II miejsce otrzymała klasa 4b ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku za spektakl „Jak dwie krople wody”, natomiast I miejsce przyznano klasie 6c ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie za reżyserię bajki „Piękna i Bestia”. Tradycyjnie przyznano także statuetki za wykonanie plakatów, w tym roku „powędrowały” one do rąk uczniów z 2a SP 79 i z 5d SP 10 z Tczewa.
    Okrzyków radości nie dało się stłumić, jeszcze tylko chwila dla reportera i można już było odetchnąć.
    Wszystkie inscenizacje były dopięte na „ostatni guzik”, kostiumy, scenografia, oprawa muzyczna, efekty specjalne, rekwizyty były imponujące, a gra aktorska na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a na ręce przedstawicieli z każdej klasy zostały wręczone dyplomy oraz wygrawerowane statuetki. Jak to już w konkursach przyjęte – ktoś musi wygrać, chociaż według nas za okazaną odwagę, zaangażowanie i chęci do występowania Każdy może czuć się zwycięzcą.
    Dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu: Szkolnej Rady Rodziców SP 1, firmie Carrefour, która corocznie nas wspiera, wydawnictwu Zakamarki, a także Urzędowi Miasta Gdańsk i Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu mogliśmy ugościć naszych gości „małym conieco”, a także nagrodzić każdego uczestnika i klasę, za co bardzo dziękujemy.
    Wszystkie występy zasługiwały na Wielkie Brawa, a co najważniejsze podczas całego konkursu nie zabrakło dobrego humoru, radości z bycia razem i wspólnego przeżywania każdego występu.
    Bardzo dziękujemy wszystkim wyjątkowym aktorom, których mięliśmy przyjemność podziwiać na deskach naszej Sali Teatralnej a także nauczycielom za trud w przygotowaniu swoich podopiecznych do występów. Doceniamy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie i mamy nadzieję na powtórne spotkanie w przyszłym roku.

    Organizatorzy:
    Ewa Gruszka
    Ewa Musielak
    Katarzyna Kantor
    Milena Banasiewicz

  • Poznawali swoją szkołę i Europę

    Tydzień Europejski to coroczne wydarzenie, które poprzez współdziałanie, zabawę poszerza wiedzę dzieci o Starym Kontynencie. Tym razem uczniowie klas I – III mogli wziąć udział w Szkolnej Grze Edukacyjnej. Zadania w niej zawarte dotyczyły zarówno wiedzy o Europie, jak i o własnej szkole. Odpowiedzi na kolejne pytania wystarczyło poszukać w przestrzeni budynku szkolnego. Do gry przystępowały kilkuosobowe zespoły. Dlatego do osiągnięcia sukcesu potrzebna była dobra komunikacja i współdziałanie.

    Beata Sowa
    Małgorzata Biernat

strona:

Galeria zdjęć