Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku oraz wolontariusze działający na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla dzieci, Szkolnego Koła Caritas i Gimnazjalnego Koła Caritas dziękują za dar serca wszystkim rodzicom, nauczycielom i uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji „Szkoła szkole” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czyczkowach (gmina Brusy) poszkodowanych podczas sierpniowych nawałnic.
Koordynatorzy:
Barbara Kozłowska SKC SP1
Małgorzata Zmysłowska SKW PHD
Agnieszka Banasiak SKC oddziały gimnazjalne
W nocy z 29 na 30 września odbyło się w naszej szkole „nocowisko” klasy 4A. Uczniowie zjawili się ze swoimi bagażami (materace, karimaty, śpiwory, prowiant) o godzinie 18.30, pod opieką pani Klaudii Kozłowskiej i Mileny Banasiewicz udali się do sali, by przygotować ją do nocowania. Na początek pani Milena przygotowała zabawy integracyjne dla klasy, niektóre zadania początkowo skomplikowane okazały się łatwe przy współpracy całej grupy. Następnie pani Klaudia poleciła by zgasić światła i zabrać ze sobą jedynie latarki â rozpoczęły się podchody. W różnych salach ukryte były koperty z zadaniami do wykonania. Dopiero po wykonaniu zadania (np. zsumowanie wieku uczestników „nocowiska” czy wymyślenie rymowanki o klasie 4a) wręczany był klucz do kolejnej sali â na zakończenie czekała na uczniów słodka niespodzianka. W końcu nadszedł czas na zamówienie pizzy. Oczekując na dostawę, uczniowie ukończyli malowanie swojej klasowej świnki skarbonki. Pizza dotarła szybko i równie szybko została zjedzona. Nadszedł czas na wieczorną toaletę, by już w piżamach przejść do oglądania filmu pod tytułem „Zwierzogród”. Wybiła północ, wszyscy zmęczeni i zadowoleni zasnęli. O godzinie 7.00 zabrzmiały dźwięki muzyki i zaczęła się krótka, poranna rozgrzewka, następnie wspólne śniadanie przy ustawionych na korytarzu stołach. Uczniowie posprzątali salę i spakowali swoje rzeczy. „Nocowisko” minęło bardzo szybko, ale pozostanie w pamięci uczniów klasy 4a na długo â dało im możliwość wspólnego spędzania czasu po lekcjach i integracji.
Klaudia Kozłowska
29 września 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Akcja miała na celu zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Już tydzień wcześniej uczniowie skrupulatnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, dzięki rozwieszonym na korytarzach szkolnych i schodach hasłom i plakatom przypominających o tym święcie. Uczniowie przez cały piątek dzielnie walczyli o certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia rozwiązując zadania przygotowane przez panią Małgorzatę Zmysłowską. A na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele: pani Maria Anderwald i pan Adam Kawczyński połączyli zajęcia sportowe z matematyką i uczniowie ćwiczyli nie tylko swoje ciało, ale także i umysł – oczywiście z tabliczki mnożenia! Ale to nie wszystko! Nasi podopieczni zapytali również rodziców odwiedzających naszą szkołę, czy pamiętają tabliczkę mnożenia. Okazało się, że rodzice poradzili sobie z tym zadanie znakomicie, dając tym samym przykład wszystkim uczniom! Warto więc ćwiczyć swoją pamięć i powtarzać zdobytą w szkole wiedzę, która służyć nam będzie w starszym wieku.
Do zobaczenia za rok!!!
Nauczyciele matematyki
Czytanie jest nadzwyczajną umiejętnością! Daje wolność i niezależność – już nie trzeba nikogo prosić o przeczytanie tekstu, można to zrobić samodzielnie. Wzbogaca w nową wiedzę i poszerza zakres słownictwa, pozwala razem z bohaterami książek podróżować za darmo i przeżywać wiele przygód bez ponoszenia przykrych konsekwencji popełnianych błędów. Zresztą na ten temat można by było długo …czytać Mając na uwadze powyższe, w naszej szkole 29.09. zagościł Dzień Głośnego Czytania. Najczęściej to nauczyciele prezentowali uczniom wybraną opowieść, sprawiając że wyciszali się i wsłuchiwali w jej treść. Zdarzało się jednak, że to właśnie uczeń choć przez chwilę poczytał swoim rówieśnikom. W klasie I C Kacper przyniósł do szkoły stary „Elementarz” Falskiego, by zaprezentować kilka wybranych z niego czytanek.
Małgorzata Biernat
Uczniowie naszej szkoły Gimnazjum 27 zajęli II miejsce w Gdańsku w Badmintonie drużynowym. Sredecznie gratulujemy tak wspaniałego osiągnięcia!!!
Artur Szeliski
Od jednej małej, niedbale postawionej kropki zaczęło się nowe spojrzenie na siebie, swoje możliwości. Tak stało się w opowiadaniu Peter`a H. Reynolds`a „Kropka”. Tak może się też stać w naszym życiu, w życiu naszych dzieci. Warto więc stwarzać okazje do odkrywania uzdolnień, pasji, zainteresowań. Mogą się one stać życiowym drogowskazem, mogą w przyszłości zapewnić satysfakcjonującą pracę. Temu właśnie jest dedykowany Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony w szkołach na całym świecie 15.09. Termin jest znaczący, bo to początek roku szkolnego. Warto spojrzeć na siebie i na drugiego człowieka na nowo.
Małgorzata Biernat
Klasa 5D za aktywne uczestnictwo w akcji ROWEROWY MAJ otrzymała nagrodę -voucher na pokonanie tras w parku linowym w Brzeźnie .Aktywność na rowerze= super nagroda. Aktywność w Parku Linowym= super zabawa !!!
Sylwia Halman- Kulik
Klasa II a intensywnie uczestniczyła w akcji ROWEROWY MAJ. Było warto, ponieważ w dniu zakończenia minionego roku szkolnego klasa otrzymała w nagrodę voucher na zajęcia taneczne. Uczniowie wzięli udział w zajęciach kilka dni temu, a ... jak było??? Zobaczcie sami...
Beata Kupracz
Co roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane z językami. Również nasza szkoła wyszła z propozycją ciekawego połączenia nauki i zabawy. Dnia 26 września 2017 r. po raz kolejny obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Nauczyciele języków obcych przygotowali liczne atrakcje i konkursy dla swoich uczniów. Formuła tegorocznej zabawy oparta była na współzawodnictwie pomiędzy grupami klasowymi. Konkursowe zadania były związane z historią, kulturą, ze znajomością słownictwa w języku angielskim i niemieckim. Jednym z konkursów był multimedialny quiz sprawdzający wiedzę o kulturze krajów anglo- i niemieckojęzycznych, w którym uczniowie za pomocą telefonów komórkowych udzielali odpowiedzi na pytania (oprócz wiedzy liczył się też refleks). Nasi gimnazjaliści mogli także sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego biorąc udział w karaoke oraz potyczkach językowych. Ponadto uczniowie przygotowali i zaprezentowali krótkie spoty zachęcające do nauki języków obcych. W ramach realizowanego od kilku lat projektu „Schüler lehren Schüler” („Uczniowie uczą uczniów”), którego pomysłodawcą jest Instytut Goethe, uczniowie klasy 3 c gimnazjum przygotowali dla młodszych kolegów z klas siódmych współczesną wersję znanej bajki pt.: „Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”. Dzięki temu siódmoklasiści rozpoczynający naukę języka niemieckiego poznali nowe zwroty. Pełen atrakcji Dzień Języków Obcych upłynął bardzo szybko i jest dowodem na to, że nauka na wesoło jest najciekawszą formą nabywania wiedzy i umiejętności. Mamy nadzieję, że uczniowie przekonali się, iż: „Znajomość języków jest bramą do wiedzy” (Roger Bacon) i że zyskaliśmy nową rzeszę miłośników języków obcych.
Joanna Anolik
Zespół Nauczycieli Języków Obcych: J. Anolik , A. Badach, M. Chmielewska, A. Głuszek, B. Grabowska, M. Grabowski, M. Jasionowski i M. Lickiewicz
Dnia 23 września 2017r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na jesienny spacer w ramach zajęć koła kulturalno-krajoznawczego. Opiekunki koła Pani Anna Stąsiek i Pani Anna Kozioł zaprosiły zainteresowanych na fascynującą wędrówkę poświęconą tajemnicom Biskupiej Górki. Przy dawnym kościele menonitów powitała zebranych Pani Alicja Łaniewska, która z wielka pasją i zaangażowaniem oprowadziła nas po nieodkrytych przez wielu gdańszczan rejonach tej zapomnianej przestrzeni. Pani przewodnik opowiedziała nam o pochodzeniu nazwy Biskupiej Górki, przybliżyła historię żyjących na niej przez kilka wieków menonitów, pokazała ważne dla nich miejsca. Szukaliśmy niezatartych jeszcze śladów obecności tej niezwykłej społeczności. Pani Alicja opowiedziała nam o Adamie Wibe, konstruktorze kolejki linowej, wynalazku na skalę światową. Przybliżyła również sylwetki Wilhelma Stryowskiego, współtwórcy obecnego Muzeum Narodowego i jego uczonej żony Klary. Zaprezentowała nam, jak wyglądał gdański bówke! Naszą wycieczkę zakończyliśmy nieopodal schroniska im. Pawła Beneke, na którym mieści się ogromna postać Neptuna. Uczniowie nagrodzili pełną pasji Panią Alicję gromkimi brawami. Z pewnością to nie ostatnie spotkanie z kulturą dawnego Gdańska! Następny spacer już za miesiąc.
Anna Kozioł
Specjalistyczny obóz szkoleniowy „EuroWeek – Szkoła Liderów” w Międzygórzu
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obozie edukacyjnym „EuroWeek – Szkoła Liderów” w Międzygórzu koło Bystrzycy Kłodzkiej. Tym razem uroki Sudetów Wschodnich podziwiała 9-osobowa grupa uczniów szkoły podstawowej i 21-osobowa grupa gimnazjalistów pod opieką p. Klaudii Kozłowskiej, p. Anny Olszewskiej i p. Doroty Bondyry. Od 19 do 23 września 2017r. młodzi ludzie rozwijali najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne : przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży – wolontariuszy z różnych stron świata (Azerbejdżanu, Turcji, Meksyku, Filipin, Ugandy, Armenii, Nepalu i Wietnamu). Wspólne poznawanie kultur świata, dyskutowanie, tworzenie krótkich form teatralnych i filmowych bardzo zbliżyło uczestników obozu. Tegoroczny wyjazd zorganizowała p. Anna Badach, której serdecznie dziękujemy i żałujemy, że nie uczestniczyła wraz z nami w przeżywaniu tych wzruszających i pięknych chwil. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
opiekun
Anna Olszewska
Jeżeli komuś się wydaje, że np. radni to tylko osoby w średnim albo nawet starszym wieku i że nie jest to funkcja dla dwudziestolatków, to bardzo się myli! Uczniowie klas szóstych i siódmych mieli okazję przekonać się o tym podczas spotkań, organizowanych w naszej szkole w ramach II Gdańskiego Tygodnia Demokracji.
Gośćmi na Gojawiczyńskiej byli dwaj młodzi i niezwykle zaangażowani w życie społeczne gdańszczanie. Jan Perucki – osowianin, obecnie student, radny dzielnicy Osowa – członek Zarządu. Pierwszy w historii miasta laureat wyróżnienia – Młodzieżowy Społecznik Roku 2015 - w ramach Nagrody Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego. Szymon Krawczuk – absolwent Jedynki, również student i także radny - dzielnicy Suchanino. Obaj rozpoczynali swą działalność w ramach pracujących w ich szkołach samorządów uczniowskich, by sięgnąć po więcej… Zostali radnymi Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, a Szymon podczas drugiej kadencji nawet jej przewodniczył.
I Janek, i Szymon spotkania z młodzieżą potraktowali edukacyjnie. Tłumaczyli zasady funkcjonowania demokracji, również w jej obu odmianach: pośredniej i bezpośredniej. Zachęcali swoje młodsze koleżanki i swych młodszych kolegów do aktywności na rzecz lokalnych społeczności: najpierw tej najmniejszej – szkolnej, a potem… Kto wie?
Obchody II Gdańskiego Tygodnia Demokracji (11 – 17.09.2017.) w Szkole Podstawowej Nr 1 koordynowały: Jolanta Kazanowska i Małgorzata Biernat
Zajęcia koła technicznego „Sprawne ręce” odbywały się w roku szkolnym 2016/2017regularnie w każdą środę. W zajęciach regularnie uczestniczyli uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej i uczniowie klas I- III gimnazjum. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień techniczno- plastycznych.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział i zaangażowanie.
Magdalena Wilkołaska- nauczyciel zajęć technicznych
Przed zakończeniem roku szkolnego nasza szkoła otrzymała odpowiedź z pałacu Buckingham . W odpisywaniu na liczne listy i kartki królowej pomagają ladies-in-waiting (damy dworu). Królowa doceniła wspaniałe, ręcznie robione kartki urodzinowe wykonane przez uczniów klas IV. Zainteresowały ją również liczne pytania, więc dołączono informacje na temat typowego dnia królowej oraz jej zwierząt (zapoznamy się z nimi po wakacjach na lekcjach języka angielskiego.
Tłumaczenie listu:
„Królowa prosi mnie o podziękowanie za wspaniałe, ręcznie robione kartki oraz miłe życzenia, które wysłaliście z okazji jej dziewięćdziesiątych pierwszych urodzin. Mimo, że Jej Królewska Mość nie mogła odpisać osobiście to poruszyło ją to z jaką dbałością wykonaliście wasze prace oraz zainteresowały ją wasze pytania. W załączeniu przesyłam trochę informacji, które mogą was zaciekawić i ponownie dziękuję za to, że napisaliście właśnie w taki sposób.”
Klaudia Kozłowska
W czerwcu 2017 r. w SP1 odbył się EGZAMIN TEORETYCZNY I EGZAMIN PRATYCZNY NA KARTĘ ROWEROWĄ dla klas IV. Jako pierwszy, uczniowie zdawali egzamin teoretyczny. Uzyskawszy pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego, uczniowie przystąpili do części praktycznej- jazdy na placu. Dziękujemy za przeprowadzenie praktycznej części egzaminu - egzaminatorowi p. Dąbrowskiemu.
Magdalena Wilkołaska- nauczyciel zajęć technicznych
Klasa 3 B w tym roku szkolnym pojechała na wycieczkę do Bąkowa, do Gospodarstwa Agroturystycznego „Kumaki”. W miłej, swojskiej atmosferze spędziliśmy „dzień z koniem”. Nauczyliśmy się jak karmić konie, owce i kozy. Każdy z nas mógł przygotować konia do jazdy. Niewątpliwą atrakcją naszej wycieczki była przejażdżka bryczką po lesie i jazda indywidualna na koniach i kucykach. Na zakończenie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Kiełbaski były pyszne, bo przez nas upieczone! Wycieczka się udała!
Grażyna Olesiuk
Małgorzata Stachowicz
Gry i zabawy na lekcjach matematyki i polskiego w klasie 2A, czyli przez zabawę do wiedzy.
To, że dzieci lubią zabawę jest prawdą znaną nie od dziś. Z utęsknieniem oczekują wakacji kiedy jak twierdzą "mogą się bawić i nie trzeba się uczyć". Czy nie można by pogodzić interesów obu stron: nauczycieli i uczniów, i uczyć przez zabawę? Owszem – można! Tak też bywało w klasie 2A na lekcjach matematyki i polskiego. Grając w przeróżne gry ćwiczyliśmy dodawanie, odejmowanie, logiczne myślenie, szybkość podejmowanych decyzji oraz zasady ortograficzne, świetnie się przy tym bawiąc!
Małgorzata Stachowicz
Jako operacyjne grupy amerykańskiego wywiadu spróbowaliśmy zapobiec atakowi terrorystycznemu. Zadaniem agentów było rozbrojenie bomb. Strzelanie, przeprawa po linie, pokonanie zasieków, szyfrowanie, wykrywanie metali, zacieranie śladów, przejście przez pole minowe. Od dzisiaj nazywany się agenci… agenci CIA z klasy III D – jak Bond, James Bond.
Beata Stajnke w najlepszą jednostką agentów z III D