We wtorek, 28 listopada, w murach naszej szkoły gościliśmy Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”, który przeniósł nas w czasy nowożytne. W tej żywej lekcji historii o Polsce sarmackiej uczestniczyły klasy VI. Całość prowadził pan Krzysztof Górecki, który barwnie opowiadał o obyczajach, broni oraz uzbrojeniu ochronnym. Oczywiście zaangażowani zostali uczniowie: Ala przywdziała żupan i kontusz, Ksawery spodobał się w kolczudze, a jeszcze bardziej w misiurce na głowie, Majce zupełnie pasował muszkiet, a pikinier „Zdzichu” ;) świetnie poradził sobie z nadjeżdżającymi pancernymi. Na zakończenie uczniowie bezpośrednio zetknęli się, z tytułową legendą polskiej wojskowości, przyjemność przywdziania zbroi husarskiej przypadła Wojtkowi. Przedstawiciele chorągwi, ku uciesze obecnych zaprezentowali także pokaz walki. Po reakcjach widowni można wnioskować, że lekcja bardzo się spodobała, co cieszy organizatorkę.
Agnieszka Banasiak
28 listopada w naszej szkole uroczyście otworzono Szkolny Punkt Informacji i Kariery „SPInKa”. W ramach działalności prowadzone będzie doradztwo edukacyjno- zawodowe dla uczniów i ich rodziców. Projektem objęci zostali uczniowie klas II i III gimnazjum oraz klasy VII szkoły podstawowej (w dalszej perspektywie również uczniowie klas VIII). W ramach działalności SPInKa prowadzone będą zajęcia warsztatowe oraz porady indywidualne Oferujemy pomoc uczniom w planowaniu ścieżki edukacyjnej i wyboru zawodu. SPInKę tworzą: Amelia Morawska -7D, Eryka Menard -7E, Nina Kaczor - 7B, Weronika Stepnowska -7D, Julia Faszczewska -7D.
Opiekun projektu: Aneta Kramek
Dyżury informacyjne: sala: 610
W poniedziałek 27 listopada 2017 roku w naszej szkole wystąpili muzycy z Akademii Muzycznej z programem „ Stop agresji i przemocy”. Uczniowie klas 4, 5 i 6 mieli okazję wysłuchać na żywo ciekawych interpretacji znanych utworów muzycznych, a jednocześnie dowiedzieć się, jak radzić sobie z agresją. Na koniec warsztatów uczniowie wraz z muzykami wspólnie zaśpiewali piosenkę „Agresji mówię stop”.
Anna Stąsiek
W sobotę, 25 listopada nieco zdziesiątkowane koło „Młodych gdańszczan” uczestniczyło w kolejnym spacerze w ramach projektu „Gdańskich Miniatur”. Tym razem poznawaliśmy Siedlce, niegdyś bardzo zielone przedmieście, którego okolica słynęła z ogrodów i winnic. Obecnie duża dzielnica mieszkaniowa. Motywem przewodnim spaceru było drzewo – klon, pełniące podwójną rolę: opiekuna zmarłych, ale i zakochanych (jeden z jego gatunków: jawor).
Nasza trasa wiodła przez Park J. Bema, czyli dawny cmentarz św. Barbary, zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego, aleję jaworowo-klonową wzdłuż ul. Powstańców Warszawskich, a swój finał miała na Cmentarzu Francuskim, wokół którego dominuje wspomniane w temacie drzewo. Oczywiście całość wypełniona była ciekawymi historiami dotyczącymi samych miejsc, a także postaci historycznych z nimi związanych, takich jak np. Skołodowska-Curie. Tym razem bardzo aktywni byli sami uczestnicy spaceru, zatem okazało się, że i przewodników jest wielu ;)
Agnieszka Banasiak
24 listopada członkowie Szkolnego Koła Europejskiego uczestniczyli w spotkaniu z posłem do Parlamentu Europejskiego Jarosławem Wałęsą. Odbyło się ono w ramach Akademii Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Łączności. Pan poseł zaprezentował nam funkcjonowanie UE i wyzwania przed jakimi ona stoi. Opowiedział o tworzeniu unijnego prawa oraz swojej pracy w PE. Podkreślił znaczenie podpisanej w lipcu 2017r. umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. Zaakcentował wsparcie Unii dla Ukrainy w jej dążeniu do wstąpienia do Wspólnoty. Wskazał na istotę umów handlowych z Ukrainą.
Anna Olszewska
Dziesięcioro uczniów naszej szkoły brało udział w 13. Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „W Pałacu Słów”. Na konkurs nadesłano 175 tekstów ze szkół podstawowych. Wśród tylu utworów jury doceniło i nagrodziło wiersze Juliana Ziemiana z 5 A, który zajął III miejsce oraz wiersz Barbary Hernik z 4 B, która otrzymała wyróżnienie.
Laureatom należą się słowa podziwu i uznania.
SERDECZNE GRATULACJE!!!
Katarzyna Kłopotowska
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta Gdańska w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Po szkolnych wyborach reprezentowali nas w okręgu nr 3 : Natalia Brzozowska i Filip Maniński z kl 3b. Dnia 21 listopada w VIII LO przedstawili oni swoje propozycje i programy wyborcze w czasie dwuminutowego wystąpienia. Miło mi poinformować, że w tajnym głosowaniu nasi uczniowie dostali się do MRMG. Teraz będą obradować na sesjach w Sali Obrad w Nowym Ratuszu. Serdecznie gratulujemy !!!
Beata Kochanowska- opiekun SU
21.11.2017r. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum uczestniczyli w lekcji kulturowej przeprowadzonej w języku angielskim przez wolontariuszki z Turcji. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2016-2018”. Zajęcia przybliżyły młodzieży historię, geografię, kulturę Turcji i były niezwykłą podróżą po tym kraju.
Anna Badach
Anna Olszewska
W dniu 14 listopada 2017r odbył się Szkolmy Konkurs Recytatorski dla klas I-III pt.”Wanda Chotomska Dzieciom”. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Wandy Chotomskiej, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz umiejętności rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie wzięło udział 29 uczniów. Jury oceniało opanowanie tekstu, dykcję, umiejętności interpretacyjne oraz ogólne wrażenie artystyczne.
1 miejsce zdobyła Agata Sz. z 3H
2 miejsce Zosia Ch. z 3E
3 miejsce Klara G. z 3D
Wyróżnienia przyznano Kornelii H. z 1B, Brunowi P. z 1C, Franciszkowi W. z 2A oraz Zuzannie A. z 3H.
Miło nam poinformować, że w Wojewódzkim Konkursie recytatorskim „Wanda Chotomska Dzieciom” laureatką została Zofia Ch. Z 3E, a Agata Sz. z 3H otrzymała wyróżnienie.
Zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorki:
Beata Morawska
Krystyna Szpakowska
Na przestrzeni ostatnich tygodni członkowie Szkolnego Koła Europejskiego przeprowadzili kilka lekcji europejskich w klasach siódmych SP 1. Zajęcia pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę na temat Unii Europejskiej.
opiekun SKE
Anna Olszewska
Najmłodsze dzieci w naszej szkole również uroczyście obchodziły Święto Niepodległości.
Małgorzata Stachowicz
Jak co roku świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. uczestnicząc w Paradzie Niepodległości w Gdańsku. Cieszymy się, że braliśmy udział w tym patriotycznym, wzruszającym a zarazem radosnym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim obecnym:)
Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska
W listopadzie zerówkowicze obchodzili Dzień Drzewa. Uczniowie brali udział w konkursach i quizach podczas, których poszerzali swoją wiedzę w zakresie przyrody i ochrony środowiska.
Małgorzata Stachowicz
Pan Sebastian i opowieść o banku
czyli finansowy elementarz, z którym 30 października zapoznały się nasi najmłodsi uczniowie z grup 0a, 0b, 0c. Podczas warsztatów prowadzonych metodą zabawy dzieci uczyły się planowania, oszczędzania, odróżniania zachcianki od potrzeby. Jeden z bajkowych bohaterów spotkania, pies pan Sebastian, w przystępny sposób wyjaśnił dzieciom co to jest wartość pieniądza, bank, bankomat, skąd się biorą w nim pieniądze, po co oszczędzać.
„Finansowy elementarz” to projekt prowadzony przez Fundację Banku Millennium we współpracy z Fundacją Verba, który wspiera edukację finansową najmłodszych.
Milena Banasiewicz
„Ja, uczeń Szkoły Podstawowej
nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku – ślubuję!”
Jestem już uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku - tak mogą powiedzieć o sobie uczniowie klas pierwszych, którzy 19 października 2017 roku złożyli uroczyste ślubowanie. Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia byli rodzice, wychowawcy oraz Dyrekcja Szkoły. Dzieci ubrane w galowe stroje z marynarskimi kołnierzami, zaprezentowały swoje talenty wokalne, recytatorskie, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności. Wreszcie nadszedł oczekiwany moment ślubowania, a po nim pasowania na ucznia. Pani Dyrektor Monika Wojtowicz wielkim ołówkiem pasowała pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał pamiątkowy medal. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów, radosnych chwil i bardzo dobrych ocen. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla nich wielką radością i wspaniałą podróżą w świat nauki.
Koordynator uroczystości: Grażyna Olesiuk
Pod takim hasłem odbyły się warsztaty w klasie 3b, 4a, 2a, 3a, 1d prowadzone przez pana Sebastiana Grzywacza i Jego czworonożnego przyjaciela Rolla – psa rasy Chesapeake Bay retriver. Pan Sebastian uświadamiał uczniom i nauczycielom jak powinni zachowywać się w obecności osoby niewidomej, ociemniałej oraz jak i kiedy jej pomagać. Na moment każdy z nas stał się osobą niewidzącą – wniosek – nie było nam łatwo. Stąd nasze zdziwienie, gdy pan Sebastian, który sam 10 lat temu stracił wzrok, powiedział że jest szczęśliwym człowiekiem, realizuje swoje marzenia, rozwija zainteresowania, podróżuje po świecie. Jednym słowem zaraził nas swoim optymizmem, za co bardzo dziękujemy. Śmiało można dodać kolejne hasła, które przyświecały naszemu spotkaniu: nie oceniajmy innych, szanujmy siebie nawzajem… No i nie można nie wspomnieć o drugim gościu, który godnie się zaprezentował i ku radości dzieci dał się wszystkim pogłaskać.
Milena Banasiewicz
Dnia 4 października 2017 roku klasa 5c z Panią Katarzyną Rokicką- Mazur i Panią Anną Kozioł była w JUMPCITY. Wyjście zostało zorganizowane z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie po krótkim instruktażu udzielonym przez pracownika rozpoczęli fantastyczną zabawę, która trwała godzinę. Na koniec zgodnie stwierdzili, że to było jedno z najbardziej fascynujących wyjść. To z pewnością nie ostatnia wizyta w " mieście trampolin"!
Anna Kozioł
Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy prac plastycznych w Manhattanie w Gdańsku, wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Wystawa potrwa do końca października 2017r.
Sylwia Halman- Kulik
n-l plastyki w SP1