• Bal Świętych 27.11.2011

    W naszej szkole kolejny już raz odbył się „Bal Świętych” zorganizowany przez p. Jolantę Tarłowską nauczycielkę religii. Nieodłącznym rekwizytem każdego balu jest ryngraf zawieszony na szyi uczestnika z informacją o patronie jego imienia.
    Uczniowie klas drugich, trzecich i gościnnie przybyłej klasy pierwszej mieli okazję nie tylko do wyśmienitej zabawy, ale również mogli dowiedzieć się ciekawych informacji o ludziach, którzy przez swoje życie na ziemi doszli do świętości. Uczniowie klasy „II a” pod kierunkiem p. Mileny Banasiewicz i Beaty Kupracz przygotowali inscenizację o św. Jerzym. To było przeżycie! Św. Jerzy prawdziwie ścinał głowy smokom. Było ich tyle ile grzechów głównych.
    Klasa „II b” przygotowała prezentację wybranych świętych. Uczniowie klasy „II c” pod kierunkiem p. Doroty Krawczuk przygotowali krótkie przedstawienie o św. Józefie.
    Klasa „II d” prowadzona przez p. Patrycję Jagodzińską- Kłos przedstawiła najcenniejsze myśli wybranych świętych.
    Panie Ewa Gruszka i Krystyna Szpakowska ze swoją klasą przygotowały legendę chrześcijańską pt. ,,Kij cały w kwiatach’’ ku przestrodze tym, którzy ciągle są z czegoś niezadowoleni. Klasa „III b” z wychowawcą p. Wiesławą Sporną zadbały o część konkursową balu. W wierszowanej formie uczniowie zadawali uczestnikom zagadki pt. „Jaki to święty”? Klasa „III c” z wychowawcą p. Izą Barańską przypomniała życie świętego Franciszka oraz przygotowała przedstawienie pt. ,,Radosny Dzień Wszystkich Świętych’’, dzięki któremu wszyscy mogli sobie przypomnieć sens tej uroczystości.
    Wszystkie inscenizacje przeplatane były skocznymi piosenkami zespołu „Arki Noego”, Magdy Anioł i innych zespołów. Druga część balu, to wspaniała zabawa prowadzona przez p. Dorotę Krawczuk. Żywiołowa muzyka zachęciła wszystkich uczestników do zabawy.
    Na kolejny bal będzie nam trzeba poczekać cały rok. Jak wykorzystamy zdobytą wiedzę, zależeć będzie od nas samych. Wszystkim uczestnikom balu jak również sobie życzę wytrwałego dążenia do świętości.

    Jolanta Tarłowska

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Dnia 25 listopada 2011r. swoje święto obchodził miękki, puchaty, pluszowy miś- najmilsza nam zabawka. Również i grupy przedszkolne z naszej szkoły włączyły się do tego wyjątkowo miłego i wdzięcznego świętowania. Celem było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich oraz integracja grupy przedszkolnej przez wspólną zabawę.
    Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca. Były śpiewy, tańce, rysowanie i czytanie fragmentów tekstów. Po zapoznaniu się z historią powstania pluszowego misia, każde z dzieci zaprezentowało swojego ulubieńca opowiadając o nim kilka zdań. Przy tej okazji odbyła się krótka rozmowa o potrzebie poszanowania zabawek.
    Dzieci poznały też słynne misie występujące w książeczkach dla dzieci i bajkach telewizyjnych, min. misia Uszatka, misia Coralgola, Kubusia Puchatka, czy misia Yogi. Następnie wspólnie obejrzeliśmy bajkę z udziałem misia z bardzo małym rozumkiem – Kubusia Puchatka.
    Ten dzień był dla dzieci radosny, ciekawy i chociaż zajęcia były inne niż każdego dnia, wzbogaciły wiadomości naszych najmłodszych, zachęciły do czytania książek i poszanowania zabawek.

    Organizatorki:
    Grażyna Piepiórka
    Katarzyna Kantor
    Andżelika Gliwa
    Barbara Wojnicz
    Małgorzata Rzepecka

  • Warsztaty międzykulturowe

    We współczesnym świecie uczenie międzykulturowe, szczególnie od najmłodszych lat jest niezbędnym elementem budzenia świadomości życia i funkcjonowania w zróżnicowanym społeczeństwie. Dlatego też uczniowie klasy I B uczestniczyli w warsztatach międzykulturowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji. W trakcie fantastycznych warsztatów, poznawali otaczający ich wspaniały świat.
    „Byliśmy we Francji, byliśmy we Włoszech. Ojej, ale ta wieża Eiffla jest ogromna. Hmm…, a tutaj? Przecież to jeden z cudów świata – Koloseum!
    Polecieliśmy najbardziej odlotowym samolotem do Londynu i tam mieliśmy spotkanie z Big Benem.
    Niezapomniane chwile spędziliśmy w gorącej Afryce, było dużo zabawy na bezkrwawym Sarafi.
    Dowiedzieliśmy się, że Pigmeje nie mają więcej niż 150 centymetrów wzrostu. O rany! Czy to oznacza, że my też jesteśmy Pigmejami?!”

    Beata Stajnke

  • Lekcja historii

    18 listopada 2011 r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Uczniowie klas II, III i IV zdobyli i utrwalili wiedzę z tematów związanych ze starożytnym Rzymem i Grecją oraz czasami rycerskimi za czasów Piasta. Duża doza humoru i charyzma prowadzącego – Krzysztofa Góreckiego, zapewniły uczestnikom zajęć masę niezapomnianych wrażeń.

    Magdalena Link

  • Niecodzienna wizyta

    25 października 2011 roku Politechnikę Gdańską odwiedziła niezwykła grupa “małych studentów” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Byli to uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią - panią Grażyną Olesiuk.
    Przed wejściem do gmachu głównego PG “młodych żaków” przywitał Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek, który towarzyszył uczniom w trakcie całej wycieczki. Grupę uczniów do swojego gabinetu zaprosił Rektor PG prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk. Osobiście przywitał się z każdym uczniem, pokazał swoje miejsce pracy i przeprowadził miłą rozmowę.
    Dzieci zwiedziły także Salę Senatu, dziedziniec północny i południowy z wahadłem Foucaulta, które było dla wszystkich wielką atrakcją. Uczniowie dowiedzieli się, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a obrót Ziemi powoduje ciągłą zmianę płaszczyzny drgań wahadła.
    Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Laboratorium Mechanicznego. Miejsce to cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród chłopców. W Sali Papieskiej czekał na dzieci słodki poczęstunek.
    Wycieczkę po zakamarkach PG uwiecznił na zdjęciach pan fotograf. Uczniowie po raz kolejny przekonali się o tym, że nauka może być ciekawa i atrakcyjna.
    Odwiedziny w Politechnice Gdańskiej na długo pozostaną w pamięci uczniów, pani wychowawczyni, a także z pewnością pracowników PG i studentów, którzy byli niezwykle życzliwi i wyrozumiali dla “ młodych żaków”.

    Grażyna Olesiuk

  • Uroczyste Ślubowanie klas I

    Tradycyjnie, w październiku dzieci z klas pierwszych składają ślubowanie. Jest to symboliczna chwila, przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły. W tym roku szkolnym uroczystość ta odbyła się w piątek 21 października. Licznie zgromadzeni goście podziwiali dzieci ubrane w stroje galowe i charakterystyczne marynarskie kołnierze.
    Pierwszaki przedstawiły program artystyczny przygotowany wraz z wychowawcami klas, który mówił wszystkim, że: „Szkoła to takie miejsce, w którym spotykają się dzieci i dorośli. Wspólnie słuchają dziwnych opowieści. Piszą literki i cyferki, czytają bajki i wspólnie się bawią”. W części oficjalnej wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano Hymn Państwowy. Jako pierwsza zabrała głos Pani Dyrektor Elżbieta – Anna Mionskowska i w serdecznych słowach powitała uczniów oraz ich Rodziców. Życzyła dzieciakom sukcesów w nauce i radości w zdobywaniu wiedzy. Po tym wystąpieniu, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i rozpoczęto najbardziej oczekiwany punkt programu, czyli pasowanie na ucznia. Pani Dyrektor dotykając ramienia każdego dziecka przepiękną lśniącą szablą mówiła: „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły”. Fakt ten przypieczętowany został wręczeniem każdemu pasowanemu uczniowi „Klucza do wiedzy”.

    Koordynator uroczystości: Beata Stajnke

  • 63 dni marzeń o wolnej Polsce

    18 października 2011r. Koło Teatralne „Po prostu 1” prowadzone przez Elżbietę-Annę Mionskowską przygotowało dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 27 niezwykły prezent w postaci spektaklu, połączonego z happeningiem i poświęconego bohaterom Powstania Warszawskiego. Spotkanie było połączeniem tekstów literackich, piosenek z okresu II wojny światowej oraz prezentacji wypełnionej zdjęciami z Powstania. Przedstawienie nosiło znamienny tytuł „63 dni marzeń o wolnej Polsce” i zostało dedykowane wszystkim tym, którzy walczyli o naszą wolność i jednocześnie było wyrazem wdzięczności „za dzisiaj”.
    Całość rozpoczęła piosenka „Gdy w noc wrześniową” w wykonaniu Karoliny Wrzuś, Maryni Mazur i Kasi Litwin. Potem kolejne osoby wprowadzały nas w mroczny czas wojny i przybliżały dzień 1 sierpnia 1944r. Ola Tyszczuk, grająca rolę jednego z dowódców, przyjęła do grona młodych powstańców Karolinę Kluczek i Małgosię Łyjak, wręczając obu dziewczętom charakterystyczną biało-czerwoną opaskę. Natalia Łojko i Sylwia Szczepańska przypomniały, jaką rolę w Powstaniu odegrały Szare Szeregi. Uzupełnieniem tej części opowieści była piękna ballada o „Szarych Szeregach”, śpiewana przez cały zespół aktorski przy akompaniamencie gitary. Kolejna piosenka „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” była doskonałą ilustracją do różnych wydarzeń z okresu powstania. Podczas jej trwania urocze sanitariuszki, w których role wcieliły się Natalia i Patrycja Ogorzałek, wspomagały ciężko rannego Powstańca, którego przekonująco zagrał Ignacy Kwapisz. Dominika Horn, Ania Biłyj, Julia Raduńka oraz Ola Wędołowska pięknie opowiadały o wydarzeniach w czasie, trwającego 63 dni Powstania.
    Zwieńczeniem spektaklu była piękna piosenka „Marzenie o pokoju” śpiewana przez Adama Myszka, twórcę oprawy muzycznej. Pani Mionskowska zaprosiła wszystkich widzów do obejrzenia wystawy „Powstanie w kadrze” prezentowanej na szkolnym holu i zachęcała do odwiedzenia „Muzeum Powstania” w Warszawie. Paulina Ściślak i Oliwia Witecka rozdały widzom kartki z powstańczego kalendarza.

    Elżbieta-Anna Mionskowska

  • Dzień Nauczyciela

     Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej klasa 5a z wychowawczyniami - Anną Koziol i Edyta Niemiec wystawiła sztukę pt: "Jaskiniowcy". Zgromadzeni nauczyciele oraz pracownicy szkoły nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami.
    Przedstawienie zostalo zaprezentowane także klasom 4-6 (19.10.2011) oraz rodzicom uczniów klasy 5a (17.11.2011).

    Anna Kozioł

  • Apel klas IV-VI poświęcony Janowi Pawłowi II

    Wśród wielu tytułów nadawanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, prób definicji oraz określeń jego pontyfikatu pojawiły się dwa ważne słowa: człowiek modlitwy. To rdzeń osoby, geniuszu i skuteczności Ojca Świętego.
    Celem tegorocznego XI już Dnia Papieskiego było rozbudzenie ducha modlitwy, co jest wypełnianiem duchowego testamentu Papieża Polaka. Po raz pierwszy mogliśmy modlić się za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II.
    Pod opieką katechetów, młodzież naszego gimnazjum, przygotowała uroczysty Apel Papieski. Zaskakująca była początkowa scenka ukazująca wiele ze stereotypów dotyczących modlitwy (np. modlitwa tylko dla moherów). Dalsza część przybrała formę ciekawej katechezy multimedialnej. Przy pomocy prezentacji Power Point (slajdy, utwory muzyczne i krótkie filmy) ukazano przesłanie tegorocznego Dnia Papieskiego. Warto podkreślić piękny śpiew scholi muzycznej (pod kierownictwem ks. Bloka). Co ważne w trakcie czytania wspomnień o modlitwie Papieża - panowała cisza i skupienie.
    Dzień Papieski wpisuje się w stałą tradycję naszej szkoły. Prezentacja programu odbyła się w sumie na pięciu godzinach lekcyjnych (cztery godziny 14.X i jedna 19.X). Program obejrzała również Szkoła Podstawowa. Zorganizowano też Apel Papieski w parafii Bożego Ciała (16.X).

    Paweł Kołodziejek

  • Apel klas I-III poświęcony Janowi Pawłowi II

    Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego skłania nas do wyciszenia, kontemplacji i głębszego zastanowienia się nad własnym życiem. Jan Paweł II to człowiek modlitwy, "homo Dei'' – prawdziwy Boży człowiek. Przez swoje życie i działalność stał się wzorem i nauczycielem modlitwy. Przez swój przykład uczy, że trzeba wierzyć, działać, a przede wszystkim modlić się.
    Wdzięczni Ojcu Świętemu za słowa, przykład i poświęcenie w dniu 13 października 2011 r. uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 1 na Morenie pod kierunkiem wychowawczyni Wiesławy Spornej przygotowali apel pt.. „Jan Paweł II - Człowiek modlitwy”. Spektakl, którego autorem tekstów i reżyserem była pani Jolanta Tarłowska był okazją do pogłębienia wiedzy o Ojcu Świętym .
    Tydzień przed apelem na lekcjach religii dzieci otrzymały pytania dot. życia Ojca Świętego. Wraz z rodzicami przygotowały odpowiedzi, co pozwoliło na głębsze poznanie życiorysu Karola Wojtyły. Przedstawienie było tak skonstruowane, by dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat jednego z największych Polaków w naszych dziejach.
    Spotkanie przebiegło w bardzo uroczystej i radosnej atmosferze a uczniowie celująco zdali egzamin z wiedzy o błogosławionym Janie Pawle II.

    Jolanta Tarłowska

  • Mleczna droga

    26 września w klasach I-III gościliśmy na zajęciach edukacyjnych "Mleczna droga" p. Agnieszkę i Roberta Plutowskich z Zagrody Powroty.
    Uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści o maśle i małej żabce. Poznali autentyczne narzędzia używane przy wyrobie masła i twarogu oraz spotkali się z kozą Magdą.
    Na zakończenie zajęć uczestnicy mogli skosztować kromki chleba ze świeżym - własnoręcznie - zrobionym masłem i twarogiem.

    Patrycja Jagodzińska-Kłos

  • Festyn Rodzinny "Dzień Radości"

    W dniu 16.09.2011 r. nauczyciele świetlicy terapeutycznej przy SP1 zainaugurowali rozpoczęcie roku szkolnego w formie Festynu dla swoich podopiecznych i ich rodziców. W tym roku do wspólnej zabawy dołączyła Rada Dzielnicy. Jej członkowie bawili się razem z dziećmi i rodzicami. Przygotowano wiele ciekawych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, na którą nagrody zasponsorowała Rada Dzielnicy Piecki – Migowo. Wszystkie losy były szczęśliwe i wręczane przez Przewodniczącego Zarządu Pana Floriana Wojciechowskiego. Gościliśmy również Przewodniczącego Rady Dzielnicy Piecki – Migowo Pana Piotra Wysockiego.
    Kolejnymi atrakcjami było malowanie twarzy, słodki poczęstunek i zabawy sportowe. Zaprzyjaźniona grupa harcerzy ustawiła „mini park linowy” i czuwała nad bezpieczeństwem zabaw.
    Punktem kulminacyjnym Festynu była przejażdżka motocyklami, którą zorganizowała po raz kolejny grupa Motocyklistów z Forum Moto3Miasto.
    Pogoda i humory jak co roku nam dopisały, czekamy na kolejny równie udany festyn.

    Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok!
    Organizatorzy:
    Nauczyciele Świetlicy Terapeutycznej

  • Akcja Sprzątania Świata

    W drugim tygodniu września (12-16.09.2011) odbyły się w naszej szkole liczne dodatkowe zajęcia, konkursy, warsztaty, przedstawienia i kiermasze. Wszystkie działania miały zachęcić uczniów do wzięcia udziału w zbliżającej się akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA 2011.
    Uczniowie zostali podzieleni na grupy wiekowe, którym przydzielono różne zajęcia przyrodnicze lub typowo ekologiczne, odbyły się również działania wspólne.
    Wszyscy uczniowie szkoły mogli wspomóc bezdomne zwierzęta ze schroniska „Promyk”. W tym celu klasa VIa zorganizowała kiermasz słodkości, z którego dochód w wysokości 300zł został przekazany wspomnianemu schronisku.
    Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum byli zachęcani do udziału w happeningu „Strajk fabryk tlenu” zorganizowanym przez klasę VIa i IIIb. Tego dnia uczniowie-organizatorzy poruszali się po szkole z ekologicznymi transparentami, przebrani za drzewa (fabryki tlenu) rozdawali ekologiczne naklejki, zbierali pieniążki na kosze do segregacji odpadów i zachęcali do podpisania się pod deklaracjami („Ślubowanie przyrodnika”, „Kaczuszka dla maluszka”).
    Natomiast w środę 13.09.20011r. odbył się konkurs „Ekologiczna krzyżówka” dla uczniów klas IV-VI. Bezkonkurencyjna okazała się klasa VIb, której uczniowie zajęli trzy pierwsze miejsca:
    I-MARIANNA MAZUR, II- JULIA RADUŃSKA, III- ANNA BIŁYJ
    Pozostałe działania były przydzielone konkretnym klasom. Najmłodsi uczestnicy akcji (klasy I-III) musieli w ramach konkursu fotograficznego wykonać przyrodnicze zdjęcie (czekamy na wyniki). Klasy IV i I obejrzały film o tematyce ekologicznej „KAŻDY UCZEŃ WIE CO ROBIĆ Z ZSEE” i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez wychowawców, na temat sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
    Klasy V otrzymały książkę pt. „Tobi”, opowiadającą historię niezwykłego chłopca, wielkości główki od szpilki, którego całym światem jest jedno drzewo oraz konspekt lekcji „Co może kryć w sobie drzewo” . Lekcja zostawała przygotowana w taki sposób, że oprócz powtórzenia wiadomości przyrodniczych rozwijała wyobraźnię twórczą oraz pomysłowość.
    Najstarsze klasy (VI) zostały zaopatrzone w rękawiczki, worki na śmieci i zaangażowały się w sprzątanie terenów wokół szkoły.
    Nad przebiegiem całej akcji czuwały: pani Dorotka Krawczuk, pani Iwonka Gużewska i pani Katarzyna Oleszczuk

    Katarzyna Oleszczuk

  • IV Międzyszkolny konkurs „Ortograficzne łamigłówki”

    Dnia 23 maja 2011 roku w naszej szkole odbył się Wojewódzki konkurs dla uczniów z dysleksją „Ortograficzne łamigłówki”. Konkurs ten znajduje sie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji, a nasza szkoła po raz trzeci była jego współorganizatorem.
    Celem konkursu jest docenienie dużego wkładu pracy uczniów nad kształceniem swoich umiejętności ortograficznych.
    W tym roku do konkursu zgłosiły się 4 szkoły (SP 15, SP 48, SP 8, SP1). Z konkursowymi zadaniami zmagało się 17 uczniów.
    Laureatami zostali:
    I miejsce – Aleksandra Guzowska uczennica SP 48
    II miejsce – Julia Wicher uczennica SP 8
    III miejsce – Dominik Arlukiewicz uczeń SP 15
    Po konkursie uczestnicy zostali zaproszeni na przedstawienie p. Doroty Lis i skromny poczęstunek. Odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów z podziękowaniami dla uczniów i nauczycieli przygotowujących ich do konkursu. Dyplomy i nagrody dla laureatów zostały w późniejszym terminie wysłane do szkół.

    Elzbieta Lisowska

  • Spotkanie na poziomie anielskim

    22 grudnia 2010r. odbył się niezwykły zlot aniołów na „POZIOMIE ANIELSKIM” czyli na trzecim piętrze naszej szkoły nazywanym również poziomem 300. Został on przygotowany przez p. Dorotę Krawczuk i p. Jolantę Tarłowską.
    Pojawili się uczniowie w iście anielskich szatach oraz anielskim nastroju gotowi do zabawy. Uroczystość wprowadzająca w bożonarodzeniowy klimat została przygotowana dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich przez nauczycieli naszej szkoły. Obejmowała ona festiwal kolęd w wykonaniu każdej klasy, przedstawienie przygotowane przez klasę II b, konkurs na „anielskie skrzydła” oraz konkurs plastyczny na najpiękniejszego „Anioła”. Każda klasa otrzymała również wzór anioła, którego należało godnie przyodziać. Powstały wyjątkowe kreacje, których nie powstydziliby się nawet najlepsi projektanci mody. Zlot Aniołów był również okazją do rozstrzygnięcia Plastycznego Konkursu Biblijnego dotyczącego Księgi Wyjścia ze Starego Testamentu. Za zaangażowanie w konkursach dzieci otrzymały mnóstwo nagród i wyróżnień. Po prawie czterech godzinach zabawy spotkanie zakończył korowód „Aniołów”, który rozniósł życzenia wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia po całej okolicy.

    Do zobaczenia w przyszłym roku!
    Jolanta Tarłowska

strona:

Galeria zdjęć