Akcja ulotkowa Szkolnego Koła Caritas na rzecz budowy boiska szkiolnego w naszej szkole – wrzesień 2018 rok.
16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Szkolne Koło Caritas uczciło Jego pamięć organizując uroczysty apel dla uczniów naszej szkoły.
Rozpoczęliśmy ten nowy rok pracy spotkaniami formacyjno – integracyjnymi aby lepiej się poznać i zrozumieć - kim jest wolontariusz SKC, jaka jest jego misja!? Odbyły się już dwa spotkania. Pierwsze we wrześniu, drugie w październiku. Na pierwszym z nich wybraliśmy Zarząd Koła. Prezesem została Zosia z klasy VII d, jej zastępcą Jakub z klasy VII d, a skarbnikiem – Filip z klasy 2 Gim.
W miesiącu październiku przez blisko dwa tygodnie wolontariusze SKC i Pomorskiego Hospicjum dla dzieci działający w naszej szkole, przy osobistym zaangażowaniu i pomocy naszej pani Dyrektor zbierali dary dla dzieci ze szkoły podstawowej w Czyczkowach (gmina Brusy) dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. W akcję zaangażowało się bardzo wiele osób, wychowawców, rodziców, uczniów. Wszystkim im serdecznie dziękujemy! Szczególnie zaś pani Edel z firmy „Trefl” za puzzle i panu Dańczyszynowi – kierowcy, za przewiezienie tych darów do szkoły w Czyczkowach, gdzie spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem ze strony dzieci i dyrekcji szkoły.
24 listopada 2017 roku (piątek) Szkolne Kolo Caritas zorganizowało kiermasz dzięki zgodzie Rady Rodziców, za co dziękujemy! Sprzedawaliśmy słodkie ciasta i babeczki oraz ciepłe tosty. Nasze koleżanki i koledzy z SP 1 jak zwykle nie zawiedli, ale też mamy nadzieję, że smakowały im nasze wyroby! Uzyskane w ten sposób środki chcemy przeznaczyć na dalszą działalność Koła.
Charytatywna akcja „Tak, Pomagam” odbyła się w dniach 08.12.17 i 09.12.17 w sklepach „Biedronka”. Polegała na zbiórce żywności dla potrzebujących z parafii pw. „Bożego Ciała”. Jej organizatorem jest kościelne koło Caritas, które współpracuje ze Szkolnymi Kołami. To nasz kolejny rok współpracy. W akcji wzięła udział liczna grupa wolontariuszy SKC SP 1. Dziękujemy wszystkim naszym darczyńcom oraz Pani Anecie, nauczycielce matematyki z naszej szkoły za jej zaangażowanie i pomoc,
To akcja wolontariuszy skierowana do dzieci z naszej szkoły. We współpracy z Paniami, Grażyną i Kasią – nauczycielkami oddziałów „0”, które środki z kiermaszu przeznaczyły na działalność Koła SKC, przygotowaliśmy paczki świąteczne dla podopiecznych Pani pedagog. W imieniu dzieci dziękujemy im za dar serca.
Był wspólny opłatek, modlitwa i życzenia. Śpiewaliśmy kolędy. Naszymi gośćmi byli: Pani pedagog i Pani Kasia, która pomaga nam prowadzić stronę internetową Koła. Chcemy w ten sposób podziękować wszystkim tym osobom, które z nami współpracują.
W dniach 09-10.03.2018 r odbyła się wielkopostna akcja "Tak, pomagam", w której wzięło udział 17 wolontariuszy ze szkolnego Koła Caritas. Zbieraliśmy żywność we współpracy z kościelnym Kołem Caritas przy parafii Bożego Ciała, dla chorych i potrzebujących z naszej wspólnoty.
22 kwietnia 2018 roku Szkolne Koło Caritas w liczbie 22 wolontariuszy uczestniczyło w akcji hospicyjnej - Pola Nadziei 2018. Jest to stała akcja adresowana do osób potrzebujących opieki paliatywnej. Uczestniczymy w niej kolejny raz. Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy włączają się w tą akcję a także Pani Agnieszce Łuczyńskiej, która towarzyszyła nam w tegorocznej akcji.
Podczas pierwszego spotkania w nowym roku szkolnym 2016/2017 wybrany został Zarząd Szkolnego Koła Caritas, w skład którego wchodzą:
1 października w gdańskiej Bazylice Mariackiej sprawowana była Msza św. dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Nasi wolontariusze jako przedstawiciele SKC wraz z opiekunami także byli obecni podczas tego wydarzenia. Eucharystii przewodniczył były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, ks. kard. Zenon Grocholewski. Zgromadzona młodzież dziękowała Bogu za tegoroczne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi z całego świata.W homilii ks. kard. Grocholewski powołał się na słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas czuwania na Campusie Misericordiae. Papież wskazał na trzy drogi, po których mamy iść, by zostawić ślad w świecie. Pierwszy kierunek – wychodzenie naprzeciw potrzebą bliźnich, czyli na spotkanie Boga w głodnym, spragnionym, nagim i chorym przyjacielu, który źle skończył. Drugi kierunek – abyśmy byli aktorami politycznymi, ludźmi myślącymi. Trzeci kierunek – najważniejszy z nich, niesienie we wszystkich środowiskach w jakich jesteśmy Dobrej Nowiny – powiedział ks. kard. Grocholewski.
Październik jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Każda z tajemnic różańca koncentruje się na jednym ważnym wydarzeniu z życia Jezusa Chrystusa i jego matki, Maryi i pomaga nam naśladować Ich w naszym codziennym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. W związku z tym powstał pomysł konkursu szkolno - parafialnego pt.,, Moja tajemnica różańcowa'' i był skierowany do uczniów szkoły podstawowej. Chętni mieli za zadanie narysować wybraną tajemnicę różańcową. Nasi wolontariusze również wykonali prace konkursowe podczas poniedziałkowych spotkań SKC.
W październiku, listopadzie i grudniu wolontariusze SKC wraz z p. Barbarą Kozłowską zorganizowali szkolne kiermasze. Sprzedawali własnoręcznie wykonane kartki i ozdoby świąteczne podczas spotkań SKC, ciasta, pierniczki.
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się
do swojego brata i wyciągasz
do niego ręce, jest Boże Narodzenie"
Matka Teresa z Kalkuty
Boże Narodzenie to wyjątkowy, piękny czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Dlatego my jako opiekunowie SKC co roku spotykamy się wraz z naszymi wolontariuszami przy wspólnej wigilii. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć naszą panią pedagog Grażynę Dobrowolską, z którą współpracowaliśmy w tym semestrze. Wspólne łamanie się opłatkiem, życzenia, śpiewanie kolęd oraz poczęstunek stworzyły świąteczno-noworoczne klimaty i cudowny nastrój. Nie zabrakło również ciepłej, rodzinnej atmosfery.
21 grudnia 2016 roku nasi wolontariusze wraz z opiekunami udali się do szpitala na Zaspie, gdzie odbył się Świąteczny Koncert dla dzieci, pacjentów, dorosłych i personelu medycznego ZKPIG nr 30. Zawieźliśmy prezenty dla podopiecznych szpitala - maskotki, które zbieraliśmy wśród uczniów naszej szkoły. W Koncercie wystąpili: Zespół wokalny DORENUTKI pod kierownictwem Pani Renaty Radeckiej – Rusek, który zaśpiewał: Wśród nocnej ciszy”, „ W sercu gra”, „W noc grudniową”, „Spotkanie”, „Złota gwiazdeczka''. W repertuarze kolędowym wystąpiła Pani Mirella Kostrzewa – Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej, oraz klasy śpiewu (zespół Mazowsze) prowadzonej przez Wandę Ruśkiewicz – osobistą akompaniatorkę Jana Kiepury. W miłych i świątecznych nastrojach spędziliśmy ten przedświąteczny czas, życząc sobie nawzajem „Wesołych Świąt”.
,,To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia’’. (Rudolph Giuliani)
Babcia i Dziadek są po rodzicach najbliższymi osobami dla dzieci, dlatego nasi podopieczni z okazji ich święta postanowili zrobić im niespodziankę. Wolontariusze przygotowali wspaniały występ artystyczny przepełniony radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Własnoręcznie wykonali także upominki, którymi obdarowali przybyłych gości oraz zorganizowali pełną zabawy - sesję zdjęciową. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
W dniach 24 i 25 marca 2017 roku (piątek, sobota) nasi wolontariusze uczestniczyli w zorganizowanej przez Caritas Polska dwunastej zbiórce żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”. Podczas wielkanocnej zbiórki wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.
Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak Boże Narodzenie, to szczególny, bardzo ważny czas kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się wielkanocnym śniadaniem. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności. Każdorazowo w akcji zbierania żywności uczestniczy około 20 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Wielkanocna zbiórka Tak, Pomagam! przeprowadzana jest m.in. w sklepach sieci Biedronka, Carrefour, Tesco, Lewiatan, Kaufland, Polomarket i wielu innych.
W niedzielę 02.04.2017 po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadziły zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych pod hasłem "Pola Nadziei". Na ulicach Gdyni, Sopotu i Gdańska pojawili się wolontariusze w żółtych koszulkach -także z naszego SKC, którzy w zamian za datki wręczali żonkile.
W tym roku wśród wspomaganych placówek znalazły się: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynowa Przystań" oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku.
"Pola nadziei" to jednak nie tylko zbiórka funduszy, ale również widowiskowa "Wielka Żonkilowa Sztafeta". Jej uczestnicy poruszają się wzdłuż brzegu Bałtyku na trasie z Pucka do Gdańska przez Gdynię i Sopot. Celem sztafety jest zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej.