Ważne strony

Zapraszamy na nową stronę internetową:

Obecna strona nie będzie już aktualizowana!

• Ku Niepodległej!

W środę, w murach naszej szkoły, gościliśmy Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. W trakcie zajęć, w których uczestniczyli uczniowie klas VII, poruszane były zagadnienia dotyczące powstań narodowowyzwoleńczych. Zaprezentowane bogactwo strojów i uzbrojenia z pewnością ułatwi młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Młodzież poznała rolę kosynierów, wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata przybliżone zostały postacie: Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbolu odzyskania Niepodległości.

• Bo góry są…

Czy w szkole można zdobyć Himalaje? Wejść na najwyższe szczyty  świata? Okazuje się, że tak. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów, które odbyły się w naszej szkole w środę 31 października. Poprowadził je pan Paweł Nerkowski, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył uczniom klas 4 i 5 biografie Jerzego Kukuczki i Wandy Rutkiewicz.
    Uczniowie mieli okazję zobaczyć himalajskie szczyty, „odwiedzić” Katmandu. Razem z Kingą Baranowską „weszli” na szczyt Kanczendzongi. Pan Paweł opowiedział nam o chorobie wysokościowej, której doświadczył między innymi Jerzy Kukuczka. Opowiedział również jak Wanda Rutkiewicz- „pierwszy Polak”, zdobyła Mont Everest i co ją łączyło z postacią papieża Jana Pawła II. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć prawdziwy kombinezon himalaisty, gogle, uprząż. Mogli wziąć do ręki czekan, aby przez chwilę poczuć się jak wspinacz wysokogórski. A „na deser” mogliśmy zakupić książki z Wydawnictwa Na szczyt. I okazało się, że nawet w „jedynce” zdobywanie ośmiotysięczników jest możliwe… a na pewno niektórym uczestnikom warsztatów kiedyś to się uda.

• 100 żonkili na 100- lecie

W październiku miała miejsce inauguracja Pól Nadziei, kampania prowadzona przez hospicja, celem której jest pozyskanie pieniędzy na działalność. Oczywiście i my włączyliśmy się do akcji, sadząc na terenie szkoły cebulki żonkili. W tym roku zwracaliśmy uwagę także na wymiar patriotyczny całego przedsięwzięcia – zatem bardzo wymowną była liczba „100”. Oby zakwitły na wiosnę!

Agnieszka Banasiak

• Gala-nominacja do nagrody za działaności SPInKi

W Urzędzie Marszałkowskim członkowie SPInki - ,,Spineczki z jedynaczki’’ zostali wyróżnieni za aktywną działalność oraz  ilość osób zaangażowanych w projekt. Uczniowie klas ósmych otrzymali liczne nagrody i gorące podziękowania od organizatorów ze ,,Stowarzyszenia Morena’’. Projekt dobiegł końca, ale nasze pomysły i chęć dalszego rozwijania będzie nadal kontynuowany. Czekamy na  nowych  spinkowiczów 😊

• Tworzenie z SamLabs